Budakeszi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által a többszörösen módosított 37/1995. (XI. 2.) számú rendeletével alapított Budakesziért emlékérem, valamint a Budakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének többszörösen módosított 4/1999. (III. 1.) számú rendeletével alapított Ifjúsági díj minden év március 15-e alkalmából kerül átadásra.
Jobbító szándékkal – gróf Széchenyi István szellemi hagyatéka a magyar kultúrában. címmel hirdetett pályázatot a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE) Fotóművészeti Tagozata gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulója alkalmából.
Az Erkel Ferenc Művelődési Központ felkérésére a fotókiállítás Szentendre és Pesthidegkút után Budakeszire érkezik. Január 23-án, hétfőn a Magyar Kultúra Napja alkalmából 18 órakor kerül sor a fotókiállítás ünnepélyes megnyitójára.
A kiállítást megnyitja Pelyach István történész. Köszönt Czifra Zsuzsanna az Oktatási, Kulturális és Egészségügyi Bizottság elnöke és Kőrösiné dr. Merkl Hilda a Budakeszi Széchenyi Baráti Kör elnöke.
Kiállító művészek: dr. Agócs József, Baricz Katalin, Chochol Károly, Csák Miklós, Dobóczky Zsolt, Gál András, Gáti György, Hupján Attila, Kerekes Zsuzsa, dr. Kocsis István, Markovics Ferenc, Módos Gábor, Neumann Ildikó, S. Faragó Gyöngyi, Soltész Boglárka, Szikszay Ágnes, Szél Ágnes, Tóth József, Tulok András, Vajda János és Zsila Sándor.
A kiállítás megtekinthető január 23- február 10-ig az EFMK emeletén.
Minden Kedves Érdeklődőt hívunk és várunk szeretettel!
A Szentegyházi Gyermekfilharmónia adventi hangversenykörútjának utolsó állomása Budakeszi volt, a székely gyermek zenekar és kórus december 22-én felejthetetlen ünnepi koncertet adott katolikus templomunkban. A Haáz Sándor karnagy által vezetett, Magyar Örökség díjas 150 tagú Szentegyházi Gyermekfilharmónia adventi hangversenykörútján idén decemberben Nyugat-Magyarországra látogatott, Kaposvár, Zalaegerszeg, Vasvár, Szil, majd a budapesti Móricz Gimnázium után Budakeszire is ellátogatott.
Az érdeklődés hatalmas volt, nagyon sokan érkeztek a fővárosból is, a templom teljesen megtelt. A hangversenyt megtekintette Schmitt Pál, volt köztársasági elnök és Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke is.
A meghívók nevében Virágh Szabolcs az alábbi szavakkal köszöntötte a Gyerekfilit:
„Tisztelt Tanár Úr! Kedves Gyermekek! Nagy szeretettel köszöntelek benneteket itt Budakeszin. Legutóbbi emlékezetes fagycsikorgós koncertetek óta, hét éve várunk erre a pillanatra! Budakeszi immár ezer szállal kötődik Szentegyházához. De hogy is kerülünk mi Budakesziek oda, a Székelyek Szent Hegyére?
A hetvenes évek elején, az Olt és Maros forrásához közeli Egyes Kőnél találkoztam, egy pásztoremberrel. A fenyvesrengetegben, mint egy szálfa állt a meredek hegyoldalon. Mikor megtudta, hogy honnan jöttünk, ennek az idős szikár embernek eleredtek a könnyei és így szólt: -Édes Fiam! Tudod, én még Ferenc Jóska katonájaként harcoltam a Hazáért, de ma úgy érzem, hogy a Haza már megfeledkezett Rólunk. Örvendek, hogy itt vagytok!
Mi lehet a válasz és gyógyír erre az iménti sóhajra? A működő kapcsolatok. Örvendünk, hogy itt vagytok! És lám, most ismét Ti hozzátok a remény üzenetét!
Immár évtizedeken keresztül rengeteget kaptunk Tőletek. Hozzátok járunk feltöltődni, Tőletek látjuk igazán, hogyan lehet megélni magyarságunkat. Szeretnénk megköszönni, hogy már több mint tíz éve ott lehetünk az Őszi Hadjáratokon, hogy huszáraitok megtisztelték az Országzászlónk és Wass Albert szobrának avatási ünnepségét, azt a rengeteg libabőrős koncertélményt, melyben részünk lehetett, a vendégszeretetet, melynek egy morzsáját szeretnénk most Nektek törleszteni.
Örvendünk, hogy itt vagytok! Isten hozott Benneteket!”
Az ünnepi koncerten magyar egyházi- és népdalok és magyar illetve nemzetközi karácsonyi dalok hangzottak el. Az adventi hangversenyek jellegzetessége, hogy a koncert második felében a világítást leoltják és a gyermekek kezében ragyogó gyertyák még tovább fokozzák a meghitt adventi hangulatot.
A hangverseny teljes felvétele (Buda Környéki Televízió)
A gyermekek elszállásolásában sok budakeszi család részt vett, a Budakeszi Önkormányzat és helyi vállalkozók támogatása hozzájárult a Gyermekfilharmónia három buszának tetemes utazási költségéhez. Ezúton is köszönjük a szíves támogatást!
Támogatók: Budakeszi Önkormányzata, Molnár Ferenc (Ilcsi Szépítőfüvek Biokozmetikai Kft.), Ifj. Gräfl László (Gräfl Cukrászda), Herein Gyula és Herein István, Hidas Mátyás, Jobb Kor Polgári Egyesület, Budakeszi Katonai Hagyományőrző Egyesület, Bíróné Hasznos Hanna (Bem Egyesület), Széchenyi István Általános Iskola – Czifra Zsuzsanna, Berlinger család, Virágh család, Kacskovics család, Bege Attila. Köszönet a Budakeszi Katolikus Plébániának és a Szent László Háznak!
Ünnepélyes keretek között Deutsch Tamástól és dr. Kaposi Józseftől vehette át a budakeszi Széchenyi István Általános Iskola 2. a osztálya, az OFI pályázatán elért 1. helyezettnek járó jutalmat, egy programozható LEGO robotot.
A 2011. december 13-án alakult Budakeszi Erkel Ferenc Kamarakórus 2016. december 9-én tartotta jubileumi koncertjét a Budakeszi Erkel Ferenc Művelődési Központban. Dr. Győri Ottilia polgármester az ünnepi köszöntőjében megemlítette, hogy „…a közös éneklés és a zene szeretete hozta össze ezt a remek társaságot.” Az együttes munkásságát méltatva hangsúlyozta, hogy „…egy település értékeit nem csak a házak, az épített természeti környezet, a természeti környezet és a kulturális műsorok jellemzik, hanem a civil szervezeteknek a működése is, és a kórus nagyon sokat tett Budakeszi kulturális életében.” Mindezért köszönet illeti az együttes minden egyes tagját és egészét is.
A Magyar Örökség díjas, 150 tagú Szentegyházi Gyermekfilharmónia adventi hangversenykörútján Budakeszire is ellátogat. A székelyruhás gyermek ének- és zenekar december 22-én 19 órakor a katolikus templomban lép fel. Az ünnepi koncerten magyar népdalok és magyar illetve nemzetközi karácsonyi dalok hangzanak el, a hangverseny második felében a világítást leoltják és a gyermekek kezében ragyogó gyertyák még tovább fokozzák a meghitt adventi hangulatot.
A Szentegyházi Gyermekfilharmónia hét évvel ezelőtt, 2009 decemberében adott felejthetetlen adventi koncertet Budakeszin, a katolikus templomban. Az erdélyi gyermekek nagy részét budakeszi családok „fogadták be”, szállásolták el, amely lehetőséget adott arra, hogy mély és máig tartó barátságok alakuljanak ki a budakeszi és a székely gyermekek között. Idén december 21-én délután is érkezik Budakeszire egy busznyi gyermek, akiket családoknál helyezünk el. Érdekesség, hogy többen a 7 évvel ezelőtti fellépők közül még most is tagjai a Filharmóniának.
A Gyermekfilharmónia közel 35 éve példamutatóan ápolja nemcsak Erdély, hanem az egész Kárpát-medence számára nemzeti kultúránkat. Haáz Sándor karvezető, a Gyermekfilharmónia megálmodója az 1982-es tanévzáró ünnepségre az iskolai kórusnak és hangszeres diákoknak betanított négy dalt, amelyet a kórus és a zenekar együtt adott elő. Ez a műsor nagyon nagy sikert aratott, és hamar jött a folytatás, egyre messzebbre utaztak Erdély-szerte. Az iskolai székelyruhás gyermekkórusból és Haáz tanár úr által kialakított vonós és fúvószenekarból létrehozott Gyermekfilharmónia együttes mindenfelé nagy sikereket aratott, mostanra közel ezer koncertet tartottak. Százötven fős együttesről van szó, hiszen több mint száz kórustag és negyven zenekari tag alkotja, így három nagy autóbusszal utaznak.
Az 1990-es első anyaországi kiszállásuk óta minden nyáron külföldi hangversenykörútra is utaznak. Elsősorban a Kárpát-medence a „vadászterületük”, de eljutottak már a brüsszeli Európa Parlamentbe is és Münchentől Pozsonyig, Európa számos nagyvárosában tartottak nagy sikerű hangversenyeket. A célállomások nyelvein betanult dalokkal nemcsak a magyar diaszpóra képviselőit, hanem a helyi érdeklődőket is megörvendeztetik. Az elmúlt évek sikeres osztrák és svájci hangversenykörútjai mellett a „filisek” a legizgalmasabbnak a 15 évvel ezelőtti törökországi és az idei nyári lengyelországi kiszállásukat tartják. Az augusztusi kis-lengyelországi turnéra az 1848-as szabadságharc hagyományát őrző budakeszi honvédek is elkísérték a Filit, katonai tiszteletadással emlékeztek a Gyermekfilharmóniával közösen az első világháború magyar hőseire a katonai temetőkben és emlékhelyeken.
A Gyermekfilharmónia tagjai 9 és 18 év közötti gyermekek, akik betartják a Gyerekfili íratlan szabályait és lelkiismeretesen járnak a próbákra, készülnek fel a koncertekre. A tagoknak saját jelvényük, nyakkendőjük, egyenruhájuk van. Hangszereiket javarészt szüleik vásárolják, de az együttes is komoly hangszerállománnyal rendelkezik, amelyből kölcsönöz a gyermekeknek. Az együttes repertoárja, rövid klasszikus művecskékből, egyedi hangszerelésű népdal-feldolgozásokból, történelmi dalokból és más népek dalaiból áll. Minden év decemberében gyertyafényes karácsonyi hangversenyeket tart a székelyruhás együttes. A hangversenykörutakon a gyermekek útinaplót vezetnek.
A Gyermekfilharmónia elsődleges célja a hagyományőrzés. Emellett olyan nem titkolt céljuk is van, hogy a muzsikaszó, az éneklés erejét felhasználva közösséget próbálnak teremteni. Ezzel természetesen mód nyílik arra, hogy egy kicsit a magyarságot, a magyar kultúrát is óvják ott, a Hargita lábánál. Ennek érdekében szervezik évi rendszerességgel a Homoród-menti népdalvetélkedőt, a Bútorfestő tábort, valamint a Prímásképző táncház tábort is. A már említett festett bútorok és a rendezvények a régi falu szellemét idézik a Múzeum Szállóban, mely mára szellemi műhellyé nőtte ki magát.
B.G.
A budakeszi hangverseny helyi szervezői, kapcsolattartói: Berlinger Gábor, tel: 30 971 5077, Virágh Szabolcs, tel: 20 941 9633
A Czövek Erna Alapfokú Művészeti Iskolából 2016. november 17-19-én a Csemadok Galántai Területi Választmánya által meghirdetett, Kodály Zoltán Nemzetközi Hegedűversenyen vett részt két növendékünk: Rétháti Júlia és Szita Júlia.
Tanáruk, Fledrich Zsanett hegedűművész,-tanár, Rétháti Júliát (13,5 éves, zeneiskolában 6. osztályos) immár 7. éve, Szita Júliát (8 éves, zeneiskolai osztálya 1. osztály) 3. éve tanítja hegedülni. A zongorakíséretes darabok előadásában Juan Pablo Bautista Cano zongoraművész-, tanár segítette a gyerekeket.
Ennek az igen nehéz, gyönyörű hangszernek a tanulása, munka- és időigényes elfoglaltságot jelent mind a növendék, mind a zenetanár számára, a sikerek elérése pedig mindennapi gyakorlást kíván.
A nemzetközi versenyen mindkét tanuló, saját korcsoportjában, ezüstérmet kapott, melyre méltán lehetnek büszkék a gyerekek magukra és mi rájuk, hiszen ezzel a zeneiskola hírnevét gazdagítják.
Mi pedig, mint budakeszi zeneiskola, büszkék lehetünk zenepedagógusunkra, aki budakeszi zenei oktatásában, ilyen magas színvonalú eredményt ért el tanítványaival.
A Jobb Veled a Világ Alapítvány által működtetett Boldogság Intézet nyílt pályázatot hirdetett magyarországi és határon túli nevelési-oktatási intézmények számára „Boldog Iskola” és „Örökös Boldog Iskola” cím elnyerésére. Az Alapítvány 2014-ben indította el Boldogságóra programját, melynek fővédnöke Prof. Dr. Bagdy Emőke.