Kultúra, oktatás

A Soulbreakers továbbjutott

A zenekar a válogatón James Brown dalával jutott tovább a Táborba, ahol mind a két feladattal sikerült meggyőzniük mentorokat. A Mentor Házban pedig a Mercy című dallal sikerült megkapniuk ByeAlextől az élő show-t jelentő „igen”-t.

(tovább…)

Megosztom a cikket

56 rajz ’56-ról

Kiss Iván grafikusművész alkotásaiból nyílt kiállítás az Erkel Ferenc Művelődési Központban. A kiállítás 2016. november 21-éig tekinthető meg.

 

(tovább…)

Megosztom a cikket

Budakeszin tart előadást MÜLLER PÉTER

A kiváló, József Attila-díjas író, dramaturg, előadó először látogat Budakeszire, hogy bemutassa a közönség számára „Férfiélet, női sors” című, másfél órás előadását.

 

A program december 16-án, pénteken 19 órakor kerül megrendezésre az Erkel Ferenc Művelődési Központban.

 

Müller Péter műsora az életről, spiritualitásról, kapcsolatokról, szeretetről, öngyógyításról és a lélekről szól, könyveit, írásait több százezren olvassák, előadásait pedig rendre teltház előtt tartja.

 

Az előadás végén lehetőség lesz dedikálásra, könyvvásárlásra, és természetesen közös fénykép készítésére is.

 

A „Férfiélet, női sors” névre keresztelt előadást mindenkinek ajánljuk.

Megosztom a cikket

25 éves a budakeszi Prohászka Ottokár Gimnázium

Püspöki szentmisével kezdődő ünnepséggel adtak hálát a budakeszi Prohászka Ottokár Gimnáziumban, az iskola fennállásának 25. évfordulója alkalmából. Az eseményen jelen voltak helyi közéleti vezetők, a fenntartó Székesfehérvári Egyházmegye iskoláinak képviselői, a gimnázium pedagógusai, dolgozói, az intézményben tanuló több száz diák és számos támogató.

 

A szentmise elején a tanárok és diákok nevében köszöntötték Spányi Antal megyés püspököt, amelyet Filó Kristóf iskolabiztos, plébános köszöntője követett. Beszédében megemlékezett elődjéről, Dr. Németh László plébánosról is, aki annak idején sokat tett az iskola megalapításáért.

 

A megyés püspök köszöntőjében hálát adott az elmúlt 25 év kegyelmeiért az intézmény életében és azért, hogy együtt, egy szívvel és egy lélekkel fohászkodhat az iskola közössége a jó Istenhez. „Isten sok kegyelemmel áraszt el bennünket, nap, mint nap. Ajándékot kaptunk és ezt becsülni kell, felismerni, hogy a lehető legjobban tudjuk azt az életben használni.” – emelte ki a püspök.

 

A főpásztor szentbeszédében azt hangsúlyozta, fontos az igaz keresztény értékek megtartása ebben a személytelen világban, ahol csak a jelen a lényeges, és a kényelem. Nem számítanak sem a gyökerek, sem az alapvető emberi értékek. A jeles évforduló alkalmas arra, hogy megálljunk és elgondolkodjunk a történteken. Sok fiatal végzett itt kiváló eredménnyel, de nem csak a jó jegyek, a bizonyítvány, a kiemelkedő versenyeredmények a lényegesek. Fontos a jó nevelés, a helyes keresztény értékek, az iskola szellemisége. Ez mind szükséges ahhoz, hogy később helyt tudjunk állni az életben. „Prohászka Ottokár csodálatos ember, csodálatos tanító volt, egy világító csillag. Isten lobogó fáklyája, aki mindenét odaadva küzdött a keresztény értékek megtartásáért.” – mondta a főpásztor majd hozzátette. „A 25 év alatt sokat gazdagodtunk lélekben és sok újítás történt az intézményben. ?Legyen hála ezért Istennek, hogy mellettünk állt a nehézségek idején is és legyen hála a kapott tehetségért, az ünnepért, a tanárokért. … Küldetésünk van, feladatunk, amelyet az országot szolgálva teljesítenünk kell. Fontos, hogy amit kaptunk, abból semmi el ne vesszen és az ünnep után megtaláljuk a helyünk az életben. Így leszünk olyan emberré, amilyennek az Úr elképzelt bennünket.” – zárta beszédét a főpásztor.

 

A szentmise után Török Csaba igazgató Prohászka Ottokár gondolatait idézve köszöntötte a jelenlévőket: „Egy a szükséges tehát, tiszta, szép, nemes, Istent szerető lélek.” Majd felolvasta Kőrösiné dr. Merkl Hilda volt igazgató asszony sorait, aki hivatalos külföldi tartózkodása miatt nem lehetett jelen az ünneplőkkel. Török Csaba hálával beszélt a kezdetekről, amikor a keresztény értékekben elkötelezett, hívő családok nagy örömére megnyithatta kapuit a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium. Kiemelte, hogy a „Prohászka Család” tagjai a nagy püspök nyomán csak elkötelezettséggel és hittel élve tartozhatnak Krisztus egyházához. „Hálával emlékezzünk meg a múltról, szenvedélyesen éljük a jelent és nyíljunk meg a jövő előtt.” – zárta beszédét Szent II. János Pál pápa gondolataival az igazgató.

 

Az ünnepség végén tartották meg a 2016-os Prohászka pályázat díjkiosztóját majd az intézményvezető átadta a vendégeknek a gimnázium jubileumi kiadványát. Az ünnepen a diákok verses-zenés műsora mellett Jakab Ildikó operaénekesnő előadásában felhangzott Gounod Ave Maria-ja. Levetítésre kerültek életképek a gimnázium mindennapjairól.

 

KSchN-BPK

Nagy Bertalan és Borda Mihály

Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata

 

 

KÉPTÁR

 

Forrás: Székesfehérvári Egyházmegye hírei

Megosztom a cikket

MENNYIRE ELÉGEDETT A SZIA OKTATÁSÁVAL? MIT VÁR EL AZ ÚJ ISKOLÁTÓL?

Mint már Ön is értesülhetett róla, a Magyar Kormány és Budakeszi Város Önkormányzata a Kerekmező téren új iskolaépület építését tervezi. Ennek kapcsán az Önkormányzat megbízásából az Expanzió Humán Tanácsadó Kft. felmérést végez, melynek célja, hogy Budakeszi Város Önkormányzata részletes képet kapjon arról, hogy a helyi lakosság és az oktatás résztvevői milyen igényekkel, szükségletekkel, milyen várakozásokkal tekintenek a megvalósuló fejlesztés ügyére, valamint képet kapjon a szülőktől a Széchenyi István Általános Iskolában zajló oktatással kapcsolatos elvárásaikról, az azzal való elégedettségükről.

(tovább…)

Megosztom a cikket

Budakeszi ’56-os megemlékezés és képzőművészeti kiállítás a 60. évforduló tiszteletére

Budakeszin élt és élő, Nagy Gáspár Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, prózaíró és Kiss Iván grafikusművész közösen készített „1956 Fénylő arcai” címmel albumot, amelyben a költő és a grafikus együtt állít emléket a Forradalom ismert és ismeretlen hőseinek. Az évforduló alkalmából Kiss Iván „Töredékek 1956” címmel animációs filmet is készített.

 

A könyv 10 évvel ezelőtt az 1956-os Forradalom és Szabadságharc 50. évfordulójára jelent meg 2006-ban a Püski kiadó gondozásában Wittner Mária ajánlásával. A könyv elején Rácz Sándor sorai olvashatók. Érdekes, hogy nem beszéltek össze, mégis, míg Rácz Sándor azt a címet adta mondandójának, hogy Üzenet, addig Wittner Mária ezt: Üzenet a fényből.

 

Idézet Wittner Máriától – „A bűnök soha nem maradnak rejtve, ennek bizonyosságát tartja kezében az olvasó, mikor fellapozza Nagy Gáspár kötő és Kiss Iván művész kitűnő rajzaival illusztrált könyvet. Miközben olvasom Nagy Gáspár verseit az emlékezet filmvásznán pereg a múlt. A vers nyomán feltörnek az emlékek, egy időutazással élőképszerű elevenséggel végig viszi az olvasót a forradalom heroikus küzdelmein, szinte részévé válik az olvasó ennek az egyenlőtlen közdelemnek.”

 

Idén az ’56-os évforduló 60. évfordulója alkalmából a hagyományos ünnepségsorozat programjaként kiállítást rendezünk az album grafikáiból ’56 rajz ’56-ról címmel.

 

Kiállítás-megnyitó október 21-én, pénteken 17 órakor az Erkel Ferenc Művelődési Központban lesz, melyre ezúton hívunk és várunk minden érdeklődőt!

 

Köszöntőt mond Prof. Dr. Hámori József, Budakeszi díszpolgára, Széchenyi-díjas agykutató, akadémikus, a nemzeti kulturális örökség volt minisztere, és a TIT elnöke. Közreműködik Kemény Rozália színész-énekes és Betz István színész. A kiállítás a megnyitót követően megtekinthető október 23-án, vasárnap 10-19 óráig, okt. 24-nov. 14-ig hétköznap 8-20 óráig.

 

Október 23-án, vasárnap a hagyományos ’56-os ünnepi megemlékezések 16 órakor kezdődnek az Országzászlónál és a Kiss Iván által készített (szintén 2006-ban felavatott) ’56-os emlékkőnél. Az ünnepségen közreműködik: M. Kiss Sándor történész. Szervező a Jobb Kor Polgári Egyesület.

 

A megemlékezést követően a 60. évforduló jelképeként 60 db fáklyával levonulunk a Városházával szemben lévő ’56-os Kopjafához, ahol 17.30 órakor kezdődik a Városi ünnepség. Ünnepi beszédet mond dr. Győri Ottilia polgármester, a műsorban közreműködnek a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium diákjai.

 

Az ünnepséget követően a Budakeszi temetőben az 56-os áldozatok kopjafájánál, Barabási Ferenc és Márity László budakeszi mártírok sírjánál elhelyezhetők az emlékezés virágai.

 

A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatja.

 

A programokra szeretettel hívunk és várunk minden kedves érdeklődőt!

EFMK munkatársai

 


Megosztom a cikket

Énekes műhely

Énekes Műhely címmel a Vass Lajos Népzenei Szövetség és a Budakeszi Népdalkör 5. éve szervez regionális szakmai konferenciát a 35 éves Erkel Ferenc Művelődési Központban.

 

A program célja, hogy a résztvevők népzene elméleti előadások mellett tapasztalt népzenetanárok segítségével új ismereteket szerezzenek egy-egy kisebb tájegység népdalaiból, népzenéjéből.

 

Az idei év témája: Bukovinai székely dallamok.

 

Meghívott előadó: Budai Ilona, aki számtalan kitüntetés birtokosa, többek között a Magyar Köztársaság Érdemrend Kiskereszt, a Magyar Örökség Díj, illetve 2015-től a Kossuth díj kitüntetettje. A program felelőse: Kis Csongor Áronné, a Budakeszi Népdalkör vezetője.

 

A műhelyekben lehetőség nyílik egyéni konzultációra is. A kötetlen szakmai találkozás segítséget nyújt ahhoz, hogy minél hitelesebb tudást szerezzenek a népi hangvételről, a magyar népzenei dialektusokról. Ezen kívül lehetőség nyílik a csoportok közötti kapcsolatok építésére, tapasztalatok cseréjére.

A konferenciára Pest megyei, valamint Budakeszi népdal-énekeseket, népdalkör vezetőket, és népzenét, népdalt oktató pedagógusokat, népdalokat szerető közönséget várjuk.

 

Reméljük, hogy rendezvényünk résztvevői között a népi kultúrát ápoló új tagokat is köszönthetünk.

 

Jelentkezés: Erkel Ferenc Művelődési Központ 2092 Budakeszi Fő u. 108.

Kis Csongor Áronné email: kiscsongor@palastiweb.hu

 

A rendezvény támogatója az NKA Közművelődési Kollégiuma.

Megosztom a cikket

Tanévnyitó a NSJG-ban

A nyári szünet mindannyiunk számára a pihenés, a kikapcsolódás ideje. Ezt a nyári szünetet sok sportesemény tette emlékezetessé mindannyiunk számára. Sok év után először szurkolhattunk a magyar válogatottnak a 2016-es labdarúgó Európa-bajnokságon. Kis pihenő után, az olimpián szereplő sportolóknak drukkolhattunk. Csodálatos eredményeket értek el egyes versenyzőink. Embert próbáló munka árán érték el a világraszóló eredményeket. Tudom, hogy nem mindenki képes ilyen eredmények elérésére. Ők bíztak magukban, tehetségükben és az elvégzett óriási mennyiségű munkában. Bíztak abban, hogy ez előbb-utóbb meghozza az eredményt.

(tovább…)

Megosztom a cikket

Tanévnyitó a SZIA-ban

Ilyenkor, egy-egy iskolai tanévnyitó alkalmával már a ránk váró eseményre gondolva is kissé szomorkás hangulatunk támad, és ez az életkorral mit sem változik. Ha másért nem, hát azért nem, mert mindannyian szeretjük a nyarat, a gondtalan pihenést, a szabadságot.

(tovább…)

Megosztom a cikket