Kultúra, oktatás
MIT OLVAS BUDAKESZI? És Ön?

Budakeszi Város Önkormányzata és a Nagy Gáspár Városi Könyvtár közös felhívása:
Kedves Budakesziek!
Mondják el Önök, hogy melyek Budakeszin a legnépszerűbb olvasmányok, bestsellerek! Keressük a legolvasottabb könyvet – nyomtatott vagy e-book formában -, illetve online írást, cikket, blogbejegyzést, esetleg FB-történetet.

A hangsúly az olyan igényes írói alkotásokon van, melyek maradandó olvasási élményt nyújtottak.

Javaslataikat a mitolvasbudakeszi@budakeszi.hu email címre várjuk. Kérjük, jelöljék meg az olvasott írás címét, szerzőjét, a megjelenés formáját (nyomtatott vagy online), a megjelenési / kiadási felületet, elérhetőséget. Néhány szubjektív megjegyzésnek is örülnénk, hogy miért érintette meg ez a mű.
Beküldési határidő: 2018. október 15., éjfél.
A „Mit olvas Budakeszi?” – pályázat eredményét a Budakeszi Hírmondó novemberi számában és weboldalán tesszük közzé

Szent Jakabnak ajánlott Fenyőfalvi-kereszt – a BKTV riportja

Makkosmárián, a Megyei útról induló Gesztenye sor tetején állt egykor a Schuster kápolna (Steinriegel kápolna). 1912-1913-ban épült, évtizedeken át búcsújáró helye volt az akkori, jobbára svábok lakta községnek.
A kápolnát az 1970-es években lebontották, a hozzá tartozó területet felparcellázták. Ma már csak emlékekben él a régi szent hely. Ha valaki napjainkban a Megyei úton sétál, akkor – a régi kápolna helyéhez igen közel – a Gesztenye sor tetején egy keresztet láthat, ahova a közel százéves gesztenyefák között lehet felsétálni.
Az eredetileg 1730-ban, Gyöngyösön állított keresztet 1945-ben a szovjet hadsereg egyik harckocsija darabokra lőtte. A kereszt restaurálását dr. Fenyőfalvi György végeztette el, majd hozatta budakeszi helyére 2017 októberében. A Gesztenye sorhoz közvetlenül kapcsolódó utcákban halad el a Szent Jakab zarándokút (Camino de Santiago zarándokút magyarországi szakasza), így adódott, hogy Szent Jakabnak ajánlják a keresztet.
A tervek szerint 2018. szeptember 24-én kerül sor kereszt felszentelésére. Részben a kápolna emlékéül állított, szent Jakabnak felajánlott kereszt és környezetének további felújítása szükséges: Krisztus fejének újra faragása, a kereszt környezetének rendezése, virágtartó és mécsestartó elhelyezése, emléktábla állítása és a gesztenyefák pótlása, meglévők állagmegóvása.
Részletek: http://budakornyekitv.hu/szent-jakabnak-ajanlott-fenyofalvi-kereszt/
Négy évszak Budakeszin – fotókiállítás a Városházán
Hétfőn, július 9-én megnyílt a Városháza épületében a Négy évszak Budakeszin fotópályázat első fordulójának (tél-tavasz, 2018.) pályamunkáiból rendezett kiállítás. A nyitóünnepségen köszöntötték a díjazottakat:
1. helyezett: Horváth Zsófia (Torti Szofi): Havas rajzolatok

2. helyezett: Csipor Enikő: Virágvölgy – Épp elindul a kisvonat az állomásról

3. helyezett: Dr. Szelényi Péter: Tavaszi boldogság

4. Különdíjas (Hidas Mátyás, a Budakeszi Szépítő Egyesület felajánlásával): Czakó Tímea: Csend 1. – Budakeszi Kálvária

GRATULÁLUNK!!!
„Egy fénykép lehet, hogy az élet egy pillanata, amit foglyul ejtett az örökkévalóság, de soha nem szűnik meg visszanézni rád.” – a világhírű filmszínész, természet- és állatvédő aktivista Brigitte Bardot gondolatait idézte a kiállításmegnyitón dr. Győri Ottilia polgármester.
Úgy fogalmazott, az önkormányzat lakossági pályázatának első fordulójára olyan élesszemű, tehetséges alkotók jelentkeztek, akik keresték, és meg is találták a gyönyörű zöldkörnyezetben lévő városunk természeti csodáit, megörökítésre érdemes pillanatait. Az önkormányzat felhívására olyan örökérvényű képek születtek, amelyekre mi budakesziek méltán lehetünk büszkék.
Olyan pályamunkákat kaptunk – mondta a polgármester -, amelyek valóban érdemesek arra, hogy a legszélesebb körben a közönség elé tárjuk. Képeslapokon is megjelentetve láttathatják településünk vonzerejét, hozzájárulva ezzel Budakeszi turisztikai népszerűsítéséhez.
Mostantól, a kiállítást megtekintve Önök is meggyőződhetnek arról, hogy teljesült a kiírás feltétele: olyan fotókat kaptunk minden pályázótól, amelyek úgy mutatják be városunkat, ahogyan azt a budakeszi polgárok látják. Köszönet jár nem csak a díjazottaknak, de minden alkotónak, aki megtisztelt bennünket a képeivel!
Természetesen várjuk a további képeket, pályázatunk második fordulójának beküldési határideje 2018. november 22-e, 16 óra, mondta a tárlatnyitón dr. Győri Ottilia polgármester.
Már évezredekkel ezelőtt is arra törekedtek az emberek, hogy megörökítsék a környezetüket, valamilyen formában rögzítsék az őket körülvevő világ történéseit, pillanatait. Ez a szándék máig nem változott. A ma embere is igyekszik elkapni és visszatükrözni élete egyszeri és megismételhetetlen mozzanatait, illetve a természet csodáit. Ennek eredményét láthatjuk itt a Városháza falain kiállított fotókon is, a Budakeszit apró részleteiben feltérképező művészi alkotásokon – mondta a megnyitón Szabó Barnabás fotóművész, a pályázat zsűrijének elnöke.
Jó volt hallani, hogy a nyertesek ügyében a zsűriben teljes volt az egyetértés – mondta Hidas Mátyás a Budakeszi Szépítő Egyesület elnöke. Hozzátette, jó volt az is, hogy sok jó pályamunka közül tudtunk választani. Úgy fogalmazott, a Kálvária I. című fotót azért választotta a különdíjra, mert azokat az élményeket, érzéseket idézte fel benne, amelyeket a személyes sétái során átélt a Kálváriát járva.
A zsűri tagja volt még Somlóvári Józsefné önkormányzati képviselő és Pék Lajos fotóművész. A kiállítás július 30-ig a Városháza épületében nyitvatartási időben látogatható.
SZURKOLJUNK EGYÜTT!

Legyen közös az élmény: a 21. labdarúgó-világbajnokság! Július 10-én, kedden 20 órakor Franciaország – Belgium, július 11-én, szerdán 20 órakor Horvátország – Anglia elődöntő mérkőzése kezdődik, amit Budakeszin hatalmas kivetítőn a művelődési központ udvarán is megnézhetünk!
Ne otthon nézze, nézzük együtt, szurkoljunk együtt!
A VB-mérkőzés kivetítése miatt a Csinibaba című filmet a kertmoziban pénteken este 21 órakor tekinthetik meg.

Átmeneti nyári alkotó- és rendezvényház, kulturális találkozóhely a Napraforgóban

Döntött Budakeszi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete:
A július 5-i, egyhangúlag megszavazott határozat alapján térítésmentes bérleti szerződést kötnek a budakeszi Botafogó Szabadidő, Sport és Kulturális Szolgáltató Egyesülettel. Ennek lényege, hogy az őszi iskolakezdésig, átmeneti jelleggel a Petőfi utca 47 szám alatti iskola épületében az egyesület közösségi és kulturális színteret hoz létre. A helyszín a nyári időszakban alkotó- és rendezvényházként, illetve kulturális találkozóhelyként működhet.
Egy helyi lokálpatrióta csoport kezdeményezésére július 4-én lakossági konzultáción vitatták meg a kérdést, a kezdeményezőket Dalotti Tibor képviselte. A szavazást megelőzően a képviselők hangsúlyozták, a megállapodás csak határozott időre szól, amit ősszel újra tárgyalnak.
Részletek: http://budakornyekitv.hu/kepviselo-testuleti-ules-budakeszi-2018-07-06/
Budakeszi lányok tündöklése az Országos Népdaléneklési Versenyen
Édesanyám rózsafája… – Két szőkevidám rózsát virágzott azon a pünkösdhétfőn a dal, melyet Balla Antal jobbágytelki táncos-nótafa hagyott ránk saját életét nótába öntve. Ennek a rózsafának két aligkamasz ága Budakesziről hajlott át a szomszéd településre, Érdre, hogy a Tiszán innen, Dunán túl Országos Népdaléneklési Versenyen kiénekelje ennek a kis erdélyi falunak egy pillanatát, melyben két ember egy életre egymásra talált.
Nézz ki Anti ablakodon,
ki sétál az udvarodon.
Kondor Mari köntösösön
Tied lesz az örökösön.
Így a nóta egy részlete, ‘s bár egynémely zsűritag kifogásolta a „köntösösön” „örökösön” túlfűszerezését „ö” hanggal, nem hívhattuk az immár menyei kórust gazdagító Anti bácsit segítségül, bizonyítandó, hogy ő maga a tiszta forrás bizony így csobog. De fényét nem vesztve csengett a két ezüsthang a versenynek helyszínt adó tornaterem méltatlan bordásfalai között. Mert bizony voltak ott olyan kincsek a résztvevőkben, amik nótában kiteljesedve többet érdemelnének holmi aula, tornaterem, vagy tornacsarnok falainál melyek igencsak ellenséges viszonyt ápolnak az akusztikával.
A dal véget ért, a két rózsa kinyílott, üdén frissen mosolyogva egyszerűen, Fehér Noémi gondoskodó tanárkeze alatt, aki az éltető vizet csepegtette, hogy a tudás szárba szökkenjen. Mint a mezei virágok, akik nem versenyeznek egymással, csak egyszerűen szépek.
Így esett meg, hogy a Szentlélek kiáradásának napján Jánosi-Fehér Panna és Takács Emma budakeszi lányok, a Pannonia Sacra diákjai az Országos Népdaléneklési Versenyen „Ezüst” minősítést értek el.
Jánosi Attila
Felhívás!
JAVASLATTÉTELRE
A BUDAKESZI ÉPÍTÉSZETI ÉRTÉKEIÉRT DÍJ
ADOMÁNYOZÁSÁHOZ
Budakeszi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Budakeszi Építészeti Értékeiért díj megalapításáról és az adományozás rendjéről szóló 43/2004. (VII. 30.) önkormányzati rendelete értelmében a Budakeszi Építészeti Értékeiért díj adományozására felhívást tesz közzé. A Képviselő-testület célja, hogy a település értékes, építészeti hagyományait megőrző, értéknövelő felújításokat, továbbá a településképhez jól alkalmazkodó, korszerű, színvonalas, új épületek megvalósítását példaként állíthassa, ezzel az alkotó tervezők, kivitelezők, és nem utolsó sorban az építtetők személyét és művét is elismerésben részesíthesse.









