Kultúra, oktatás

A szobor és környéke megújult

Aki a napokban figyelő szemmel az 1. világháborús emlékmű közelében járt, örömmel nyugtázhatta, hogy a szobor körüli állványokat már lebontották és a helyreállítás legfontosabb része, a bronzszobor restaurálása megtörtént.

A Budakeszi Szépítő Egyesület hívó szavára Budakeszi Város Önkormányzatának, Budakeszi Város Német Önkormányzatának, a Budakeszi Kultúra Alapítványnak, a Budakeszi Polgárok Szövetségének és más civil szervezeteknek, vállalkozóknak és magánszemélyeknek a támogatásával tavasszal elkezdődött Budakeszi 1. világháborús emlékművének a restaurálása.

A leglátványosabb munka, a szobor felújítása nemrég elkészült és mivel Budakeszi Város Önkormányzata rendezte a szobor környezetében a burkolatot, az emlékmű megközelítése is lényegesen kulturáltabb lett, valamint az összkép is jelentősen javult. Azonban még maradt teendő. Többek között a szobor alapzatát kell rendbe tenni, és hátravan még a kis park megújítása, a szobor is új megvilágítást kap és a régivel megegyező négy kandelábert is elhelyezik majd a terület négy sarkán.

Reménykedjünk benne, hogy ez a hatalmas méretű és még igazi ?békebeli? anyagból készült, óriási súlyú bronzszobor, mely 80 éven át ellen állt az időnek, a jövőben sem lesz legyőzhető ellenfele egy-két gazember nemesfém tolvajnak.

HÍRMONDÓ

Kapcsolódó cikkeink:

Kezdődik az I. Világháborús Emlékmű restaurálása

Budakeszi 1.világháborús emlékműve

 

elkészült még egy komoly költségű részletecske is. Budakeszi Város Önkormányzata rendezte a szobor környezetében a burkolatot, így az emlékmű megközelítése is lényegesen kulturáltabb lett, valamint az összkép is jelentősen javult.
Megosztom a cikket

Fennállásának harmincadik évfordulóját ünnepelte a Budakeszi Hagyományőrző Kör

 

A Prohászka Ottokár Gimnáziumban tartott pénteki ünnepségen elsőként Ligetfalvi Károly elnök köszöntötte a meghívott vendégeket és az ünneplő közönséget. Mint fogalmazott, a magyarországi sváb közösséget az erős hite tartotta meg az elmúlt 300 évben, ez legyen az iránymutató a továbbiakban is.

 

Az eseményen részt vett a Budakesser Gemeinschaft elnöke, Franz Huber úr és felesége is Budakeszi testvérvárosából, Neckarsulmból. Köszöntőjében emlékeztetett, a Budakesziről egykor kitelepített svábok és az itthon maradtak közössége közötti kapcsolatok és a kulturális hagyományok ápolásában, őrzésében kiemelkedő szerepe van a Budakeszi Hagyományőrző Körnek. Ebben a neckarsulmiakra mindig számíthatnak a budakesziek, tette hozzá.

 

Kőrösiné dr. Merkl Hilda tiszteletbeli elnök a Hagyományőrző Kör három évtizedes tevékenységét összegezve hangsúlyozta, a hagyományőrzésben fontos a láng folyamatos továbbadása. „Egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen” – zárta szavait egy Széchenyi idézettel a tiszteletbeli elnök, aki egyben a Széchenyi Baráti Kör elnöke.

 

Csak az a nép tud tisztelni más népeket – azok szokásait, hagyományait – amely a sajátját is megbecsüli. Illyés Gyula gondolatai tökéletesen kifejezik a Budakeszi Hagyományőrző Kör önként vállalt küldetésének, és elmúlt 30 éves egyesületi tevékenységének lényegét – mondta köszöntőjében dr. Győri Ottilia polgármester.

 

Mint fogalmazott, az 1988-ban megalakult Hagyományőrző Kör, azaz a Verein für Traditionsbewahrung fő céljának tekinti a budakeszi, ill. a magyarországi németek népi és keresztény kultúrájának megőrzését. Joggal állíthatjuk, hogy a megalakulásakor vállalt célkitűzését többszörösen is teljesítette.

 

Számos rendezvénnyel, kezdeményezéssel járult hozzá a város sváb hagyományainak megismertetéséhez, élővé tételéhez, a város kulturális életének szerves részévé, egyik mozgatórugójává vált.

 

A Hagyományőrző Körre mi budakesziek, joggal vagyunk büszkék! Ígérhetem, hogy ebben a továbbiakban is partnerként számíthatnak Budakeszi Város Önkormányzatára, mondta ünnepi köszöntőjében dr. Győri Ottilia polgármester.

 

Az ünnepi műsorban közreműködött a Hagyományőrző Kör Asszonykórusa, a férfi Dalárda, és a Fúvószenekar is, végül pedig Mécs Károly, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes és kiváló művész tartott egy rövid irodalmi estet.

 

 

 

 

 

További képeink megtekinthetők a KÉPGALÉRIÁBAN

 

 

 


Megosztom a cikket

Országos Könyvtári Napok

 

Az Országos Könyvtári Napok keretében a budakeszi Nagy Gáspár Városi Könyvtár is számos kiváló programot szervez városunkban. Szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt!

 

 

[widgetkit id=21]

Megosztom a cikket

Dr. Tari Annamária pszichológus előadása

tari annamarria.efmk 2018 1Tari Annamária pszichológus, pszichoterapeuta szerint beláthatatlan, hogy a tömeges közösségimédia-használatnak milyen hatása lesz 25-30 év múlva, az viszont már most látható, hogy a közösségi média olyan kémiai függőséget okoz, mint a drogok vagy egyéb szerek használata. A Szilícium-völgyben dolgozó szülők többsége 14 éves kor előtt nem ad okostelefont a gyerekük kezébe.

A szülők gondolhatják azt, hogy gyerekük boldogan ül a szobájában a gépe előtt, miközben a közösségi médiában való részvétel során a gyerekek gyakran szoronganak a rivalizálás miatt, ahol folyamatosan mérik egymás online teljesítményét (pl. lájkok gyűjtése, a fotók, videók feltöltése és az arra adott reakciók monitorozása). Jelen van a kiközösítés, az agresszió a kortárs csoportokon belül, ráadásul a megszégyenülés nem csak néhány ember előtt történik, hanem ?mindenki?szeme láttára

 

Az online világban azt érzik a gyerekek, hogy nincsenek egyedül, azonnali visszacsatolást kapnak, nagyon gyors, interaktív világban mozognak, amihez képest a szülők világa szürke, unalmas. A mai szülőknek még volt az online tértől független offline gyerekkora, ők csak használják közösségi médiát, míg a fiatalabb generációk ebben élnek. Tari Annamária Érzelmek az információs korban – Párkapcsolattól a gyereknevelésig című előadásán 2018. október 26-án, pénteken 18 órakor vehetnek részt az Erkel Ferenc Művelődési Központban.

 

 

Megosztom a cikket

Berecz András előadása Mese a meséről… címmel

 

Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, népmesegyűjtő, folklórkutató, előadóművész a Mese a meséről… című estjén olyan énekeket, meséket mond el, melyekben nemcsak magyar, de távoli és hajdani közösségek is vallanak a mesemondásról, a meséről, a szóról. Magyar huszár, kínai császár fattya, ír udvari bolond, görög vándor bőre alá bújva talán őt magát halljuk – önmagát és közönségét csipkedve-csiklandozva – sok ezer éves mesterségén tűnődni.

 

Fehérváry Krisztina 2011-ben készített interjút a Folkrádióban, ahol Berecz András így nyilatkozott: „Meséink java az én szememben: egy-egy „tájvédelmi körzet”. Érdemes barangolni benne, közel hajolni, megízlelni minden szavát, szüneteibe beleszippantani. Ha valaki ezt a nyelvet beszéli, érdemes megismernie. Az idébb-odább rakható embert mindenesetre úgy kell nevelni, hogy ezzel semmiképpen ne találkozzék. Megronthatja. Aki népmeséinket szereti, egy kicsit már hazánkat is szereti. Nekem fontosabb, hogy a mesét át tudjam adni elevenen. Hogy ő magáért beszéljen. Többet dolgozik a mese énrajtam, mint én a mesén, így szerződtünk. Azért megpróbálok felsorolni néhány „pozitívumot”. A mesék, főleg az úgynevezett „tündérmesék” küzdelmet és irgalmat, vitézséget és becsületet tanítanak. Igaz szerelemre készítenek. Vigaszt is nyújtanak. Jól felépített, tömör és tartalmas beszédre nevelnek. Ha a végtelen éjszakákon és milliókon kipróbált népmesék kiforrott, tömörítő, képes gondolkozása vérré válik, a lényegre törő és lélekismerő beszédnek nyújt védelmet. Nagy szükség van rá ma, mikor sikeres az üres szó, a parádésan csomagolt üres beszéd.

 

A mesemondó arra jó, hogy a meséket frissen tartsa. Új életet leheljen beléjük. Olyan, mint a kincstárnok, számon tarja, ide- odarakosgatja őket, egész életében köztük matat. Nem győz betelni velük. Fényesítgeti, csiszolgatja őket. Újak után jár.”

 

Berecz András előadása Mese a meséről… címmel 2018. november 21-én, szerdán 19 órakor látható az Erkel Ferenc Művelődési Központban.

 

 

Forrás: Bereczandras.hu

 


Megosztom a cikket

Becsengettek! – Tanévnyitó ünnepségek Budakeszin

 

A Budakeszi Széchenyi István Általános Iskola, a SZIA tanévnyitó ünnepélyén dr. Győri Ottilia képviselte az önkormányzatot. Bódi Zsuzsanna igazgató asszony a tanulás fontosságáról szóló mesével köszöntötte elsőként az első osztályos kisdiákokat, majd beszámolt a tanévzáró óta az iskolában történtekről. Mint fogalmazott, jelenleg is zajlik a tető javítása, ami várhatóan hónap végéig elkészül.

 

[widgetkit id=13]

 

Jó hír, hogy műszakilag megújult az iskola könyvtára, a Mezei Mária Művészeti Iskola bérleti díjából, és a Szülői Szervezet segítségével, az ESZMKÁ Közhasznú Egyesület anyagi támogatásával. A szülők könyvadományait is szívesen fogadják a könyvállomány bővítésére.

 

A tantermek, folyosók nagy része is új festést kapott, a tankerületnek, szülőknek és a kollégáknak köszönhetően. Új padok is kerültek az aulába és a többcélú terembe, a TESCO támogatásával pedig több szék és asztal került a tanáriba. Az igazgatónő beszámolt arról is, hogy az iskola 20 millió forint pályázati összeget nyert el pedagógusaik továbbképzésére és két digitális „okosterem” kialakítására. A DIGI Távközlési Szolgáltató Kft. az iskolában építette ki városi központját, így a Nemzeti Köznevelési Portállal együtt duplán is biztosított az iskola internet lefedettsége. Az igazgatónő megköszönte az önkormányzat ajándékát is, a SZIA feliratú pólót, amelyet minden elsős kisdiák megkapott – zárta tanévnyitó köszöntőjét Bódi Zsuzsanna igazgató asszony.

 

A hagyományoknak megfelelően Veni Sancte misével kezdődött a tanév a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium tanulói számára a Havas Boldogasszony-templomban, amelyet Filó Kristóf plébános tartott. Az iskolában tartott világi ünnepségen Török Csaba, a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium igazgatója köszöntötte a tanévnyitóra érkezett vendégeket, köztük az önkormányzat képviseletében Bakács Bernadett alpolgármestert. Az igazgató úgy fogalmazott: „A kultúra az isteni gondolatok megvalósítása?. Hozzátette: „A következő tanévben a zenére, mint a kultúra alapvető egységére szeretnénk nagyobb figyelmet fordítani. Ezért választottuk kiemelt nevelési célként a zenei nevelést.”

 

[widgetkit id=14]

 

Török Csaba a zenei neveléssel kapcsolatban Kodály Zoltánt idézte:”Aki zenével indul az életbe, bearanyozza minden későbbi tevékenységét, az életnek olyan kincsét kapja ezzel, amely átsegíti sok bajon. A zene tápláló, vigasztaló elixír, és az élet szépségét, s ami benne érték, azt mind meghatványozza./…/Nem lehet egészen boldog ember, akinek nem öröm a zene! Erre az örömre azonban tanítani kell az emberiséget, mert magától nem jut el odáig.”

 

Az ünnepségen nagy taps fogadta az igazgató bejelentését, hogy az iskolának sikerült egy új zongorát vásárolnia. Mint fogalmazott: „Szeretettel adom át a közösségnek az új KAWAI zongoránkat, amelyet a Nemzeti Tehetség Program pályázati támogatásának elnyerésével, a budakeszi önkormányzat és a Prohászka Alapítvány anyagi segítségével vásároltuk.

 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma két millió forinttal, Budakeszi Város Önkormányzata másfél millió forinttal járult hozzá a hangszer beszerzéséhez. Köszönet érte!” – tette hozzá az igazgató. Az iskola az idei évben egy kisbuszt is kapott a diákok utaztatásához, ez a Fehérvári Egyházmegye ajándéka. Hálás köszönet érte a püspök atyának – zárta a tanévnyitón mondott köszöntőjét Török Csaba igazgató.

 

A Nagy Sándor József Gimnázium ünnepélyes tanévnyitóján az új igazgató, Borók Edit köszöntött minden résztvevőt. Három tanáccsal, jókívánsággal indította ezt az évet:

„1. Munka nélkül nincs eredmény! Tervezni szükséges, de nem elégséges az eredményességhez.

2. A sikerhez meghatározó a ti együttműködésetek, bizalmatok, és pozitív, előremutató hozzáállásotok. Toljuk mindnyájan: diákok, szülők, tanárok együtt és ugyanarról az oldalról a szekeret!

3. Az itt eltöltött idő ne csak múljon, hanem teljen is! Teljen meg közös élményekkel, a közös munka örömével. A lehetőségek adottak: iskolánkban köztudottan sokszínű, tartalmában is gazdag programok, tanításon kívüli tevékenységek közül választhatnak diákjaink. De ne feledjétek: ezek lehetőségek. Az, hogy éltek-e vele, hogy milyen emlékeket és eredményeket visztek magatokkal innen, az elsősorban rajtatok múlik.”

 

[widgetkit id=15]

 

Az önkormányzatot Ohr Alajos alpolgármester képviselte a tanévnyitó ünnepségen.

 

SOK SIKERT, JÓ TANULMÁNYI EREDMÉNYEKET KÍVÁNUNK AZ ÚJ TANÉVBEN A BUDAKESZI DIÁKOKNAK!

Megosztom a cikket

FELVÉTELI ELŐKÉSZÍTŐ A BUDAKESZI PROHÁSZKA OTTOKÁR KATOLIKUS GIMNÁZIUMBAN

A Prohászka Ottokár Katolikus Gimnáziumba történő felvételhez központi írásbeli vizsga teljesítése szükséges, ezért az általános iskolák 4. osztályos keresztény elkötelezettségű tanulói számára a 2018/19-es tanévben is indítunk felvételi előkészítő tanfolyamot (matematika és szövegértés), melyre az Ön gyermekét is szeretettel várjuk.

 

A tanfolyam helye: POKG – Budakeszi, Széchenyi u. 141.

Ideje: csütörtök 15:45-16:50

Kezdete: 2018. október 4. csütörtök. Az első foglalkozás előtt 15:30-tól rövid szülői tájékoztatót tartunk.

Díja: 10.000 Ft/12 alkalom (Prohászkás gyerek testvérének: 6000 Ft)

A központi felvételi vizsga időpontja: 2019. január 19. szombat. A vizsgát megelőző három hét foglalkozásain próbavizsgát tartunk, majd az eredményeket kiértékeljük.

 

Jelentkezés a tanfolyami díj befizetésével az iskola gazdasági irodáján 2018. szeptember 3-28-ig (naponta 9-15 óráig).

2018. november 13-14-én nyílt napot tartunk, melyre szeretettel várjuk az érdeklődő szülőket és gyerekeket.

 

A felvételi eljárásról és a jelentkezésről részletes tájékoztatást nyújtó szülői fórum:

2018. december 3. hétfőn 18 órakor.

 

Ha fontos az Ön számára, hogy gyermeke keresztény nevelésben és magas színvonalú oktatásban részesüljön, válassza intézményünket!

 

 

Igazgatóság

Megosztom a cikket

Sikeres kísérlet – Kultúrpiknik a Petőfi47-ben

Civil összefogással benépesült augusztus 20-án a „Petőfi villa”. A városi tulajdonú, Petőfi utca 47 szám alatti patinás villaépületet az önkormányzat polgári kezdeményezésre felajánlotta kulturális célokra, ideiglenesen. A Képviselő-testület egyhangú döntése alapján a „budakeszi kultúrélesztő csoport” használhatja az épületet és annak kertjét az idei őszi tanévkezdésig.

[widgetkit id=11]

 

 

Ennek köszönhetően született meg az augusztus 20-i csodálatos rendezvény is, mely több mint félezer ember részvételével gazdag kínálatot nyújtott Budakeszi kulturális palettájából. Voltak kiállítások, könnyű- és komolyzenei előadások, kézműves foglalkozások, gyerektáncház, romkocsma, és utcatárlat is Mezei Máriáról. Számos programmal igyekeztek a szervezők megszólítani minden generációt.

 

Budakeszi Város Önkormányzata köszönetét fejezi ki a szervezőknek és önkéntes segítőknek, akik szabadidejüket és anyagi támogatásukat a rendezvény létrehozására fordították, továbbá a fellépő és kiállító művészeknek, akik valamennyien tiszteletdíj nélkül vállalták a közreműködést.

 

 

 

 

Megosztom a cikket

Magas állami kitüntetésben részesült a Budakeszin élő KERÉNYI RÓBERT – GRATULÁLUNK!

Rétvári Bence, az EMMI miniszterhelyettese és Fekete Péter, kultúráért felelős államtitkár augusztus 20-a alkalmából Magyar Arany Érdemkereszt, Magyar Ezüst Érdemkereszt, Magyar Bronz Érdemkereszt állami kitüntetéseket, valamint Móra Ferenc-, Pauler Gyula-, Szinnyei József-díjakat adott át a Pesti Vigadóban.

 

Kimagasló tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült többek közt KERÉNYI RÓBERT GYÖRGY, népzenész, népzenegyűjtő, a Tatros együttes és a Szigony zenekar alapítója és vezetője is, aki 1994 óta él családjával Budakeszin. Sokan lehetünk büszkék rá! GRATULÁLUNK!

 

Kerényi Róbert, a Tatros együttes és a Szigony zenekar alapítója, tanár, népzenész. Főiskolai tanulmányai alatt a Budai Ifipark szabadtéri görög táncházában részt vett egy Nagy Zoltán József „Púder”vezette dudás dunántúli ugrós táncmenetben – ennek hatására kezdett magyar táncházba járni. A gyimesi népzenét furulyázni Juhász Zoltánéktól (Egyszólam együttes) hallott először. 1985-től néhány évig az óbudai, majd a nagytétényi népzenei iskolába járt Berán Istvánhoz furulyázni. Kezdetektől eredeti gyűjtésekről tanult a hatlyukú furulyán. Gyimesben először 1988-ban járt, majd egy évvel később Moldvában gyűjteni, ismerkedni az ottani élettel. Még láthatta a Ceausescu korszak végét és része volt még a „beolvadós” öltözködésben, a besúgók és milicisták előli bujkálásokban, határon a magnókazetták rejtegetésében, és elkobzásában. Eredeti szakmájától megválva – melyet felváltott a népzene – számos alkalommal járt e két csángó vidéken (Gyimes és Moldva), melyek népzenéjét azóta is játssza.

 

2010-ben Párhuzamos Kultúráért díjban részesült. Saját „nem hivatalos” önéletrajzában írja:

„1963 december 12-én születettem Budapesten. A II. kerület vadaskerti részén éltem ’94-ig, azóta Budakeszin lakom. Villamosmérnökként végeztem, három évet dolgoztam a szakmámban.

Volt egy furulya zenekarunk az általános (nem zenei) iskolában, melyet Magyaródi Elek énektanár úr vezetett, és a fél iskola négy-öt szólamban játszott benne különböző hangolású blokkfőtéken. Általa e célra átírt kisebb zeneműveket adtuk elő „lókottákból” iskolai ünnepélyeken és a Tanácsban névadó ünnepségeken. Attól kezdve nem tettem le a furulyát, és saját kedvemre, majd másokéra is – népdaloktól, régi- és barokk zenén át gitáros egyházi és világslágerekig – fújtam a Yamahát.

 

Főiskola alatt a Budai Ifipark szabadtéri görög táncházban véletlenül belecsöppentem egy „Púder” vezette dudás dunántúli ugrós táncházi „darabkába” – menthetetlenül magyar táncházba járó lettem. Miután hallottam Juhász Zoliékat gyimesit furulyázni, melyre táncoltak is, minden vágyam az volt, hogy én is fújhassam tánc alá a nótát.   ’85-től néhány évig az óbudai, majd a nagytétényi népzenei iskolába jártam Berán Pityuhoz furulyázni. Kezdetektől eredeti gyűjtésekről tanultam immár a hatlyukún. Gyimesben először ’88-ban jártam, majd egy évvel később Moldvában (Románia) „levenni”avagy „redzsisztrálni” a nótákat, ismerkedni az ottani élettel, emberekkel. Még éppen elkaptam a Ceausescu korszak végét, és részem lehetett a „beolvadós” öltözködésben, bujkálásokban a besúgók és milicisták elől, határon a magnókazetták rejtegetésében, és elkobzásában- Eredeti szakmámtól megválva – melyet felváltott a népzene, zenélés szenvedélye – számos alkalommal jártam e két csángó vidéken, melyek népzenéjét azóta is fúvom.

 

Végezetül családomról: gyermekeim Sári és Lőrinc, édesanyjuk és volt párom Makhult Gabi, képzőművész, grafikus.

A Budakeszi Hírmondó nevében is GRATULÁLUNK KERÉNYI RÓBERTNEK a magas állami kitüntetéshez, elismeréshez!

Megosztom a cikket