Kultúra, oktatás

SEGÍTSÉG! MEGNŐSÜLTEM! Pindroch Csaba egyszemélyes komédiája

Pindroch Csaba egyszemélyes vígjátékában a házasság, esküvői ceremónia, összeköltözés, féltékenység megannyi konfliktus- és humorforrás, amelyet a szerző briliáns poénkavalkáddal mutat be, szembesítve mindkét nemet saját gyengeségeivel.

A hagyományos bohózat és a modern stand-up comedy stílusjegyeit egyaránt felvonultató előadás sajátos görbe tükröt tart az esküvő előtti és utáni hétköznapok legkülönbözőbb komikus vagy éppen keserű pillanatainak. A zabolátlan humor és irónia ellenére azonban ez az anekdota-szerű történetekből álló férfimonológ nem más, mint tisztelgés a nők, a szerelem és a házasság előtt.

Sebestyén Elemér Segítség! Megnősültem! c. regénye alapján a komédiát Pindroch Csaba társ-dramaturgként, producerként és az előadás egyedüli szereplőjeként jegyzi, a darab rendezője Radnai Márk.

 

Időpont: 2018. május 23. szerda, 19 óra

Helyszín: Erkel Ferenc Művelődési Központ, 2092 Budakeszi, Fő u. 108.


Belépőjegyek megvásárolhatók a művelődési központban – elővételben 3.400 Ft, az előadás napján 3.800 Ft.

Online jegyvásárlás az InterTicket jegyhálózaton keresztül a jegy.hu oldalon.

 

Megosztom a cikket

Közgyűlés a Budakeszi Szépítő Egyesületben

Városunk egyik legnagyobb múlttal rendelkező, Budakeszi kulturális, társadalmi és közéletében az egyik legaktívabb, a legtöbb épített értéket teremtő, illetve újjáteremtő egyesület 2018. április 9-én nyolcvan fővel tartotta éves közgyűlését. A teljesség igénye nélkül az egyesület szervezőként és kivitelezőként közreműködött a Kálvária teljes felújításában, az Emlékezés Keresztjének restaurálásában, több éves munkával a temető 1. parcellájának környezetrendezésében. A német önkormányzattal és több civil szervezettel együttműködött az az I. világháborús emlékmű felújításában és az Őseink emlékére elnevezésű szobor állításában. A szervezet elnöke, Hidas Mátyás nyitotta meg a közgyűlést, tájékoztatta a tagokat az egyesület 2017. évi tevékenységéről és megköszönte az önkormányzatnak, hogy a civil szervezetek részére kiírt pályázat feltételeit egyszerűsítette. A pénzügyi beszámoló és az ellenőrző bizottság jelentését követően ismertette az egyesület 2018. évi terveit. A szervezet idén rendezi az Emlékezés Keresztjének környezetét, felújítja a Halfer család kriptáját és a római-katolikus templom melletti romkert renoválásában is szervező munkát vállal. Csatlakozik a Budakeszi Hagyományőrző Kör kezdeményezéséhez és hozzájárul a Budakeszin tiszteletre méltó, elhunyt személyek sírjának a gondozásához. Az I. világháborús emlékműhöz német nyelvű, kiegészítő táblát helyez el és együttműködik az önkormányzat nyári színházi előadásának létrehozásában és lebonyolításában.

A hozzászólások napirendi pontban többen is felszólaltak. Ennek keretében dr. Győri Ottilia polgármester tájékoztatta a közgyűlést az önkormányzat 2017. évi tevékenységéről és ismertette a megvalósulás alatt álló és tervezett beruházásokat, fejlesztéseket.

 

Budakeszi Szépítő Egyesület

 

Megosztom a cikket

Megemlékezés Gr. Széchenyi István halálának 158. évfordulójára

 

Reménnyé váljon az emlékezet

Arany János

Gr. Széchenyi István halálának 158. évfordulójára emlékeztünk 2018. április 9-én a legnagyobb magyar budakeszi szobránál. A Széchenyi Általános Iskola, a Czövek Erna Alapfokú Művészeti Iskola, a Nagy Sándor József Gimnázium és a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium diákjai, tanárai, az intézmények igazgatói tisztelegtek Széchenyi emléke előtt.Az Önkormányzat, a Német Önkormányzat, az Erkel Ferenc Művelődési Központ (segítségükkel biztosíthatjuk évek óta a kiváló technikát) , akik rendszeresen velünk emlékeznek, képviselték városunk polgárságát a szervező Széchenyi Baráti Kör tagjaival együtt. Az eseményt a Buda Környéki Televízió is megörökítette.

A fiatalok, amint ezt évek óta tapasztaljuk, ráéreznek a gróf alakjának és hazafias tetteinek nagyságára, példamutató erejére, ezért felnőttekhez illő komolysággal és némi megilletődöttséggel mondják el a kiválasztott verseket és prózaszövegeket, melyek kiválasztásában és megérlelésében kulcsszerep jut a felkészítő tanároknak. A SZIA alsó tagozatos kórusa Gulácsy Orsolya tanárnő vezetésével népdalokkal és 1848-as dalokkal adta meg az ünnepség alaphangját, majd Ungvári Emília (SZIA 8. osztály) szavalta hitelesen a Széchenyit megéneklő számtalan vers közül, a mindmáig legveretesebbet, Arany János : Széchenyi emlékezete című költeményét.

A Prohászka Gimnáziumból Berki Júlia (10. oszt.) a forradalmi jelentőségű Hitel című mű előszavával szólaltatta meg Széchenyi tiszteletét a nők és anyák iránt. A zeneiskolai növendékek Szabó Zsófia és Czifra Vera Kodály Zoltán: Háry János szvitjének hangjaival kapcsolódott a Széchenyi Iskola kórusa által megteremtett hangulathoz.

Az ünnepi beszédet Illisz Balázs, a SZIA fiatal történelem tanára tartotta, rámutatva Széchenyi önmérsékletére és a haza érdekében tanúsított együttműködő készségére a Kossuth Lajossal fennálló minden nézetkülönbsége ellenére. Képes volt hátra lépni, sőt nem fukarkodott ellenfelének erényeit és éleslátását is kihangsúlyozni 1848. márciusának forradalmi napjaiban. A honért vállalt hatalmas teher és az éleslátásból fakadó következtetések, melyek a forradalom bukását vetítették előre, megtörték erejét és a súlyos beteg gróf 1848. szeptemberében Döblingbe került. De még ott is, a családján kívül, csak a hazával gondolt. Tizenkét évi kezelés után 1860-ban önkezével vetett véget életének.

Rendületlen hazaszeretetével, különleges képességeinek a közjó szolgálatba állításával elévülhetetlen példaként áll minden korok fiataljai és magyarjai előtt.

Végül Ratkó József: Mégiscsak ők című, Erdei Róbert (Nagy Sándor József Gimnázium 11. oszt.) előadásában elhangzott költeménye előzte meg a Szózat közös éneklését.

A két fiatal tanár, Gulácsy Orsolya és Illisz Balázs (egykori prohászkások) nemrégen még diákként vettek részt e megemlékezéseken (úgy tűnik nem hiába) és értőn adják tovább az örökséget saját diákjaiknak.

A nemzeti színű koszorúk és virágok több napon át figyelmeztetik majd az arra járókat a megemlékezésre. Ha tudnak, álljanak meg egy percre, gondoljanak gr. Széchenyi nagy alkotásaira (például Lánchíd, Magyar Tudományos Akadémia, Hengermalom, Vaskapu, Tisza szabályozás, Balatoni gőzhajózás, Hitel, Világ, Stádium) és velünk együtt adjanak hálát, hogy ilyen példák segítenek és köteleznek mindnyájunkat mindennapi feladataink vállalására és igényes megvalósítására közösségeink javára!

 

Kőrösiné dr. Merkl Hilda

Széchenyi Baráti Kör elnöke

 

Megosztom a cikket

Dr. Raffay Ernő előadása az Erkel Ferenc Művelődési Központban

 

Dr. Raffay Ernő történész, a Károli Gáspár Református Egyetem rektorhelyettese és a Bölcsészettudományi Kar dékánja volt. 1990-től 1993-ig politikai államtitkár a Honvédelmi Minisztériumban, majd a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója volt. Jelenleg óraadó oktató a Wekerle Sándor Üzleti Főiskolán

Szakterülete Erdély és a román-magyar kapcsolatok, valamint Trianon és az elszakított területek magyarságának története, a hazai szabadkőművesség története. Számos könyv szerzője, országszerte tart előadásokat.

A budakeszi Erkel Ferenc Művelődési Központban dr. Raffay Ernő A keresztény Európa tönkretétele: a francia, német és magyar kultúrharc (Kulturkampf) története címmel tart előadást.

 

Időpont: 2018. április 18. szerda 18 óra
Helyszín: Erkel Ferenc Művelődési Központ (2092 Budakeszi, Fő u. 108.)

Belépőjegyek kaphatók a művelődési központban, a felnőtt jegy ára 1.200 Ft, a diák/nyugdíjas jegy 800 Ft-ba kerül.

Online jegyvásárlás:

 

jegyhu logo 300

 

Megosztom a cikket

Buda László előadása május 9-én az Erkelben

 

Dr. Buda László orvos, pszichiáter, pszichoterapeuta. A Pécsi Orvostudományi Egyetem oktatója volt, megalapította az ország első komplementer medicinával foglalkozó tanszékét, amelynek évekig tanszékvezetője volt. A szomatodráma rendszerének kidolgozója és oktatója. Mostanában elsősorban előadásokat, tanfolyamokat és szakmai továbbképzéseket tart, egyéni konzultációkkal, írással és a szomatodráma-közösség gondozásával foglalkozik.

Két könyve jelent meg a Kulcslyuk Kiadónál: Mit üzen a tested? – Gyógyító kommunikáció belső világoddal 2013-ban és a Mit üzen a lelked? – Önelfogadás, önszeretet, öngyógyítás a gyakorlatban c. könyve 2016-ban.

Buda László május 9-ei előadásában hallhatunk arról, miért nem vagyunk elégedettek magunkkal, kinek akarunk megfelelni, miért válunk önkritikussá? Mi motiválja az embert a változásra? Buda szerint az önszeretet-éhezők társadalma vagyunk, először saját magunk mélyebb szintű elfogadásához kell eljutnunk.Forrás: szomatodrama.hu

Dr. Buda László Önelfogadás, önszeretet, öngyógyítás a gyakorlatban című előadásának időpontja: 2018. május 9. szerda 18 óra;
helyszíne: Erkel Ferenc Művelődési Központ (2092 Budakeszi, Fő u. 108.)

A belépőjegyek a művelődési központban megvásárolhatók – elővételben 2.400 Ft/fő, az előadás napján 2.800/fő áron.

Online jegyvásárlás:

jegyhu logo 300

Megosztom a cikket

Olvasó tinik

 

Olvasnak-e a kamaszok? Ha igen, mit? Ha nem, akkor hogyan lehet rávenni őket?

Pest megye könyvtárosai és a Tilos az Á Könyvek főszerkesztője a közelmúltban erről a kérdésről tanácskoztak Érden.

A szakemberek tudják, fontos az olvasás. Azok a fiatalok, akik olvasással is töltik a szabadidejüket, nemcsak gazdagabb szókinccsel rendelkeznek majd, hanem empatikusabb, nyitottabb, a világra érzékenyebb felnőtté válnak. Problémamegoldásuk és önismeretük is fejlődik.

Örök kérdés, hogy kinek a felelőssége az olvasás megszerettetése a gyerekkel. Sok szülő úgy gondolja, hogy ez az iskola feladata. Az olvasáskutató Nagy Attila véleménye azonban az, hogy a családban dől el, hogy a gyerek megszereti-e az olvasást vagy sem. Az olvasásra nevelést nagyon korán kell kezdeni. Fontos a korai mondókázás, mesemondás, meseolvasás mellett az is, hogy látja-e a gyermek, hogy mi, a szülei olvasunk, hallja-e, hogy beszélgetünk az olvasmányélményeinkről. A személyes példának van a legerősebb hatása.

A kis gyerekeknek először mesét kell adni, majd a kicsit nagyobbaknak olyan hősöket, akikkel azonosulhatnak. Ám mit adjunk a kamaszoknak?

Nehéz kérdés, hiszen kamaszkorban a kortársak véleménye válik a legfontosabbá, kevésbé fogadják el a felnőttek buzdítását.

Mi érdekli a fiatalokat? Az ifjúsági irodalom legkedveltebb darabjai a fantasy (Greorge R.R. Martin: A tűz és jég dala, James Dashner: Útvesztő-trilógia) mellett a tini-problémákkal, a felnőtté válással foglalkoznak. Új jelenség a tabutémákat feldolgozó könyvek népszerűsége. Kendőzetlenül beszélnek pl. az öngyilkosságról (Pacskovszky Zsolt: Szabadesés, Németh Eszter: Kötéltánc), az iskolai erőszakról (Julie Anne Peters: Amikor ezt olvasod, én már nem leszek) vagy a családon belüli erőszakról (Guus Kuijer: Minden dolgok könyve), az elhanyagolásról, az alkoholizmusról (Elekes Dóra: A muter meg a dzsinnek), az online bántalmazásról (Kalapos Éva: Massza), a nem kívánt terhességről (Annalisa Strada: Két rózsaszín csík), az áldozathibáztatásról (Louise O?Neill: Te kerested a bajt). A magyar szerzők művei is népszerűek, hiszen a mai problémákat mutatják be hazai viszonyok között (Leiner Laura: Szent Johanna gimi). Sokat számít, ha a szerző megközelíthető, lehet vele beszélgetni.

A témaválasztás mellett fontos az előadásmód is. Az ingergazdag környezetben élő, linkekben gondolkodó fiatalok sajnos sok klasszikus művet lassúnak találnak. Az úgynevezett fiatal felnőtt (Young Adult ? YA) könyvekben az akción van a hangsúly, a párbeszédek teszik pergővé, hiányoznak a leírások.

Ha a téma valamiért fontos a fiatalok számára, elolvasnak hosszú, klasszikusnak számító műveket is, mint pl. a Gyűrűk Ura. Sokszor érvényesül a film-könyv kölcsönhatás. A film felkelti az érdeklődésüket, kíváncsiak lesznek részletekre, ezért szívesen veszik kézbe a könyvet (Abigél). Vagy fordítva, a sikeres könyv után várva várják a megfilmesítést (Harry Potter).

A kötelező irodalom korosztályhoz igazodó megválasztása is segítheti az olvasás megkedveltetését. Péterfi Rita olvasásszociológus szerint nem feltétlenül kell A kőszívű ember fiait kiadni kötelező olvasmányba, az néha még egy felnőttnek is kihívás.

A fiatalok azt várják egy jó regénytől, hogy szórakoztató legyen, kikapcsolódást nyújtson.

Megkerülhetetlen kérdés az olvasmány hordozója: papír vagy okos eszközök? Felmérések szerint a kamaszok szívesen töltik le a szépirodalmat is, talán drágák a könyvek, talán kényelmesebb számukra ez a megoldás.

A megye könyvtárosai és az ifjúsági könyvek kiadója egyetértettek abban, ha fel akarjuk hívni a fiatalok figyelmét a könyvekre, az olvasásra, fontos a fiatalos design, a figyelemfelkeltő kreativitás, illetve a kortársak véleménye.

A budakeszi könyvtárba sok ifjúsági könyvet vásárolunk. Sárga-zöld csíkozással jelöljük a könyveket a gerincükön, hogy könnyebben megtalálhatók legyenek a könyvtár polcain. A honlapunkon elérhetővé tesszük fiatal olvasóink könyvajánlóit kedvenc olvasmányaikról.

 

Ádám Éva

Nagy Gáspár Városi Könyvtár

Megosztom a cikket

Javasoljon a Budakeszi Oktatásügyért díjra

Budakeszi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján 2013. szeptember 26-i ülésén Budakeszi Oktatásügyért díjat alapított.

Az önkormányzat a pedagógusnapi ünnepségen elismeri és díjazza azon pedagógusok, oktatók, intézményi dolgozók jelentős eredményt hozó munkáját, akik Budakeszi oktatásügye érdekében hosszabb időn át kiemelkedő munkát végeztek vagy a településhez kötődően életpályájukkal elkötelezettségüket bizonyították a pedagógus élethivatás mellett.

 

A Budakeszi oktatásügyért díjra magánszemély, szervezet, közösség tehet javaslatot. Kérem városunk lakosságát, hogy indoklással ellátott írásos javaslataikat

 

2018. április 23-án, hétfőn 12.00 óráig

 

a Budakeszi Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatára (2092 Budakeszi, Fő u. 179.), vagy e-mailen a pm.titkar@budakeszi.hu email címre eljuttatni szíveskedjenek!

 

 

dr. Csutoráné dr. Győri Ottilia

polgármester

Megosztom a cikket

A kommunizmus áldozataira emlékeztünk

Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. Ezen a napon emlékezünk mindazokra, akik a kommunista diktatúra közel ötvenéves uralma alatt az erőszakrendszer áldozataivá váltak, a családtagjaikra és a szeretteikre, akiket a kommunista rezsim meghurcolt és kiszolgáltatott.

(tovább…)

Megosztom a cikket