Kultúra, oktatás

Adventi Gyermek Kórustalálkozó

2018. december 7-én, pénteken 14 órakor Adventi Kórustalálkozóra invitáljuk az Erkel Ferenc Művelődési Központba, fellép a Pannonia Sacra Katolikus Általános Iskola Gyermekkara, a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium Gyermekkara, továbbá a Széchenyi István Általános Iskola Kórusa.

 

A találkozót szakmai értékelés kíséri, Dr. Mindszenty Zsuzsánna, a KÓTA elnöke, valamint Somogyváry Ákos, az Erkel Ferenc Társaság elnöke, a KÓTA választmányának tagja véleményezi az énekkarok előadásait.

 

A belépés díjtalan, az érdeklődőket szeretettel várjuk!
Erkel Ferenc Művelődési Központ munkatársai

 

Megosztom a cikket

Ifjú reménységek Budakeszin

 

 

Ma 22 éves Molnár Kinga, az X-Faktor, Budakeszin élő felfedezettje, Kinga a Budakeszi Hírmondónak elmondta, nagyon büszke a tavaly elhunyt nagypapájára, Albert Gábor Kossuth-díjas íróra, Budakeszi díszpolgárára. Kinga hozzátette, ő maga is ír verseket, dalszövegeket, amiket saját dalaiban dolgoz fel. A Budakeszi Hírmondónak elmondta, Bécsben született, de végül szülei ide költöztek Budakeszire, nagyon szeret itt élni, itt érzi otthon magát. ISTEN ÉLTESSEN KINGA! BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT, és sok sikert a zenei karrieredben!

 

 

 

Megosztom a cikket

Egy héten két rendezvény az aktuális oktatási kérdésekről Budakeszin

 

Az önkormányzat a SZIA jövőjéről tart kerekasztal megbeszélést, a német nemzetiségi önkormányzat a német nemzetiségi oktatással kapcsolatos elképzelésekről tart fórumot.

 

November 5-én, hétfőn 18 órára az önkormányzat várja kerekasztal megbeszélésre a budakeszi lakosokat és a helyi szervezetek képviselőit a Széchenyi István Általános Iskolába az általános iskola jövőjével kapcsolatos elképzelések megvitatására. Meghívást kaptak: Prof. Dr. Kásler Miklós az emberi erőforrások minisztere, Latorcai Csaba közigazgatási államtitkár, Simon Attila helyettes államtitkár, Sárközi Márta a KLIK Érdi Tankerületi Központjának igazgatója, Csenger-Zalán Zsolt országgyűlési képviselő, helyi önkormányzati képviselők, oktatási szakértők, és a szülői szervezet képviselői.

 

November 7-én Budakeszi Város Német Önkormányzata tart fórumot előbb 17 órától a pedagógusoknak, majd 18 órától a szülőknek az Erkel Ferenc Művelődési Központban, ahol a téma a német nemzetiségi oktatás lesz.

Megosztom a cikket

30. Mezei Mária emléknap

 

Tisztelői, egykori barátai emlékeztek születésnapján Mezei Máriára Budakeszin. Délután a sírjánál tartott megemlékezésen Tóthné Fajtha Anita az Erkel Ferenc Művelődési Központ igazgatója elmondta, bár 30 éve emlékezünk az élete utolsó több mint egy évtizedében Budakeszin élt rendkívüli tehetségű színésznőre, a valódi értékálló emlékezés 2008 óta, az évente megtartott Mezei Mária Kulturális Emlékhét.

 

‘Sigmond Bertalan a Mezei Mária Kulturális Egyesület elnöke arról beszélt, bár személyesen nem ismerhette a művésznőt, de kisgyermekkora óta mégis jelen volt az életében. A Mezei Mária Művészeti Iskola diákjaként neki is, mint sokaknak itt Budakeszin közvetve számos személyes emléke kötődik hozzá. Van, akinek a filmekből ismert díva képe jelenik meg rá gondolva, másoknak, akik személyesen is találkozhattak vele itt Budakeszin, a közvetlen, kedves, szerethető ember, mondta ‘Sigmond Bertalan. A megemlékezés végén a jelenlévők – köztük Ohr Alajos alpolgármester – elhelyezték a tisztelet koszorúit.

 

pic_08Este a művelődési házban tartott megemlékezésen Tóthné Fajta Anita igazgató, majd Budakeszi polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. Dr. Győri Ottilia úgy fogalmazott: „Színpadi pályafutása csúcsán körülrajongott, igazi dívaként ünnepelte a publikum. Emberi tartása, egyenes jelleme miatt azonban később a nyilas párti-, majd a kommunista hatalom szemében nemkívánatos személlyé vált. Mellőzött, megalázott szereplővé tették. A szocialista erkölcscsőszök a „zsoltáros” Mezeiként emlegették, ahol tudtak betartottak neki, a létbizonytalanság szélére sodorták. Budakeszi a mentsvára lett, befogadta őt. A budakesziek már a hitében erős, református vallása iránt elkötelezett, Istent szerető művésznőt ismerhették meg. A budakeszi református közösség egyik erős várává, tartópillérévé vált, állhatatosan és meggyőzően hirdette Isten igéjét.”

 

A polgármester elmondta, az önkormányzat ennek érdekében tavaly februárban 10 millió Ft-ot különített el. Az összeget újabb 1,5 millióval kiegészítve azóta új födémet és tetőszerkezetet kapott az emlékház, megújult a fűtésrendszer, új nyílászárók kerültek a régiek helyére és a verandát is sikerült felújítanunk. Hamarosan, a tél beállta előtt pedig újabb állagmegóvási munkákat is elvégez majd az önkormányzat.

 

Dr. Győri Ottilia hozzátette: „A budakesziek szerették Mezei Máriát életében is. Akiknek szerencséjük volt még életében megismerni őt, egy rendkívül kedves, közvetlen emberként emlékeznek rá. Biztos vagyok benne, hogy jövőre, Mezei Mária születésének 110 éves évfordulójára méltó módon tudunk majd emlékezni, és ebben számíthatunk a továbbiakban is a Kompánia Színházi Társulatra, a Mezei Mária Művészeti Iskolára, az Erkel Ferenc Művelődési Központra és a Mezei Mária Kulturális Egyesületre is. Hiszem, hogy közösen, összefogással igazán élővé tudjuk tenni Mezei Mária örökségét. Ebbéli hitemhez az erőt Mezei Mária egyik személyes vallomásából merítem, aki úgy fogalmazott: hitemet erősíti, hogy hiszek a Világmindenségben: a csillagokban és a porszemben – tehát az emberben lakó Szeretetben.”

 

A megemlékezést Pápai Erika színművész és Szigethy Gábor rendező, színháztörténész Fények és hangok című nagy sikerű Mezei Mária estje követte. Az est zárásaként a közönség egy ünnepi fogadáson megkóstolhatta Mezei Mária kedvenc ételét, az erdélyi tarhonyás krumplit kolbásszal.

 

 

[widgetkit id=29]

Megosztom a cikket

ÚJ ZONGORA A PROHÁSZKÁBAN

 

[widgetkit id=28]

 

Eckhardt Gábor Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnáziumban adott hangversenyt október 11-én, és a hangszer történelméről tartott egy érdekes előadást. Az idei évben az iskola pályázati és támogatói forrásból vásárolt egy új Kawai GL10-es zongorát.

 

A 3,69 millió forintos hangszerhez az „Eszközbeszerzés az iskolai zenei élet fejlesztésére” című pályázaton elnyert 2 millió forint mellett, Budakeszi Város Önkormányzata 1,5 millió és a Prohászka Alapítvány 190 ezer forintos támogatására volt szükség.

 

A gimnázium aulájában tartott színvonalas hangversenyre mindenkit meghívtak, akik a szervezésben részt vettek, vagy anyagilag hozzájárultak az új zongora megvásárlásához. Az idei tanévet a ?zene éve? – ként hirdették meg a gimnáziumban, ezért kiemelt szerepet kapnak a zenével kapcsolatos rendezvények, programok – mondta Török Csaba igazgató. A hangversenyt álló fogadás követte a Németh László teremben.

 

 

Megosztom a cikket

56 rajz 56-ról – rajzkiállítás a Nagy Sándor József Gimnáziumban

 

Kiss Iván grafikusművész, animációs filmrendező tematikus ’56-os alkotásaiból nyílt kiállítás a Nagy Sándor József Gimnázium aulájában. Az október 15-i, hétfői megnyitóünnepségen részt vett a művész, illetve Nagy Gáspár költő felesége, Szabó Márta is. Az önkormányzatot Bakács Bernadett alpolgármester képviselte. A megnyitón az iskola tanulói ünnepi műsort adtak elő.

 

Köszöntőjében Borók Edit igazgatónő elmondta, Kiss Iván alkotásaival és Nagy Gáspár verseivel az 56-os forradalom 50. évfordulójára jelent meg a Püski Kiadónál az 1956 fénylő arcai című kötet. Ez a könyv és a művelődési központban két évvel ezelőtt megrendezett kiállítás tapasztalatai vezettek bennünket arra, hogy iskolánkban, a diákjainkhoz közel rendezzünk meg ezt a kiállítást. Mindannyian abban reménykedünk, hogy üzenete minél több emberhez, diákhoz eljut majd – tette hozzá Borók Edit.

 

Megnyitóbeszédében Kőrösiné dr. Merkl Hilda a Budakeszi Széchenyi Baráti Kör alapító elnöke, a Széchenyi Társaság elnökségi tagja azt hangsúlyozta, 1956 októberében az erkölcsi tisztaság és a bátorság a kis Magyarországra irányította a nyugati világ figyelmét. 56 bátor hősei olyan fiatalok voltak, mint ti. Kiss Iván grafikusművész itt kiállított megindító, beszédes képei és Nagy Gáspár versei belevarázsolnak minket a középen lyukas magyar zászlókat lengető, kart karba öltő boldog egyetemi ifjúság soraiba, mondta Kőrösiné dr. Merkl Hilda. Köszönjük Kiss Iván grafikusművésznek, hogy ilyen erővel fényesíti emlékezetünket, tette hozzá a Széchenyi Baráti Kör alapító elnöke.

 

A kiállítást két hétig – előzetes bejelentkezéssel – délutánonként, 14-18 óra között bárki megtekintheti. Bejelentkezni a 06 23 451 550-es telefonszámon lehet.

 

[widgetkit id=27]

Megosztom a cikket

Borbálák és sokan mások a Borbálon a SZIA-ban

 

Teltházas volt szombaton 7. SZIA Jótékonysági Batyus Borbál az iskola feldíszített tornacsarnokában

Ezúttal is a SZIA Szülői Szervezetének tagjai jelentős részt vállaltak a szervezésből. Sokan-sokféleképpen járultak hozzá a rendezvény sikeréhez, volt, aki több száz adag töltött káposztát hozott, mások százával kenték házi lekvárokkal az otthonról hozott palacsintát, és rengeteg szendvics és sütemény is emelte a rendezvény gasztronómiai színvonalát. Volt innivaló is, sör, bor, pálinka, ki-kinek ízlése szerint.

 

 

A két fellépő csoport is nagy sikert aratott, elsőként Jánosi Attila és Fehér Noémi látványos műsort adtak néptáncos társaikkal, majd a Tarkabarka/Kunterbunt Óvoda német nemzetiségi néptánc csoportja nyűgözte le a közönséget.

Bódi Zsuzsanna igazgató köszöntötte a jelenlévőket, köztük dr. Győri Ottilia polgármestert, Bakács Bernadett és Ohr Alajos alpolgármestereket, Schrotti Jánost, Budakeszi Német Önkormányzatának elnökét, valamint Somlóvári Józsefné és Bánhidi László önkormányzati képviselőket.

 

 

Az igazgatónő elmondta, az előző évi báli bevételt is az iskola udvarának rendbetételére, fejlesztésére fordították, illetve a könyvtár felújítására is jutott pénz, és az idei bevétellel is hasonló terveik vannak, a munkát folytatni fogják.

Az ESZMKÁ Közhasznú Egyesület, illetve a SZÜ-SZE nevében felszólaló egyik apuka elmondta, sokan segédkeztek idén is a báli előkészületekben, de külön is ki kell emelni Szegedi Zsuzsát és Csinger Mártát, a SZÜ-SZE elnökét.

 

 

A bál tavalyi 800.000 Forintos bevételét minden bizonnyal jelentősen túlszárnyalta az idei bál bevétele, a 2000 Ft-os tombolajegyek ugyanis nagy számban fogytak, és a kiporciózott finomságok eladása is hozott a konyhára. A teljes összeg felhasználásáról a szülők és a tantestület együttes elhatározása alapján döntenek.

 

További képeink megtekinthetők a képgalériában ITT

 

 


Megosztom a cikket

Emlékezés Budakeszin a mártír hősökre az Aradi Vértanúk Emléknapján

Az Erkel Ferenc Művelődési Központ és a Nagy Sándor József Gimnázium közösen szervezett ünnepségén a gimnáziumban a 10. b. osztály diákjai adtak elő az ünnepi műsort, A Magyar szabadság szentjei címmel.

Ezt követően koszorúzási ünnepségre került sor a Nagy Sándor József Emlékháznál, ahol az önkormányzatot Bakács Bernadett alpolgármester asszony képviselte.

Megosztom a cikket

Tovább

A zene és a barátság ünnepét rendezte meg a Nagy Sándor József Gimnázium

 

[widgetkit id=26]

 

Október 4-én, csütörtökön este a gimnázium aulájában. A lichi Songlines kórus másodszor vendégeskedett Budakeszin, megismételve a jó hangulatú, különleges zenei műhelymunkát városunk gyermekivel és fiataljaival. A zeneiskola növendékei, Lukács László és a gimnazisták zenekara, a Lichi kórus, és a helyiekkel való együtt éneklés felejthetetlen örömzene volt! Köszönjük a szép és boldog együtt zenélést!

 

 

Megosztom a cikket

Szentmise és cserkész évnyitó a helyreállított romtemplomnál

 

[widgetkit id=23]

 

A délutáni napfény gyönyörű őszi színeket varázsolt a római katolikus romtemplom szentélyében felállított szabadtéri oltár köré. Cserkészek, szülők, és ünneplő hívek vettek részt a romtemplom felújítását ünneplő gitáros szentmisén.

 

Az egyházközség pályázaton nyert 4 millió forintot a romok rendbetételére, Budakeszi önkormányzata 2 millió forinttal egészítette ki az összeget. Akadálymentes lett a templom oldalbejárata, a romok további omlását védőréteggel előzték meg, ízléses falépcső és kerítés készült a régi szentélybe vezető lépcsőhöz.

 

Kőrösiné dr. Merkl Hilda megköszönte az önkormányzat anyagi segítségét, az építész Déry Attila, a kivitelező Menczinger Tibor, Hidas Mátyás, Schrotti János munkáját. Bakács Bernadett alpolgármester kiemelte, az önkormányzat és a civilek közös munkája milyen szép eredményekkel gazdagítja a várost.

Megosztom a cikket