Kultúra, oktatás

Zacher Gábor toxikológus előadása

2018. december 10. hétfő 19.00 óra – Zacher Gábor toxikológus előadása. Mit jelent a függőség? Mitől válik valaki függővé? Mi kell a leszokáshoz? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak az érdeklődők Zacher Gábor előadásán az Erkel Ferenc Művelődési Központban. Az ország legismertebb toxikológusa a mindennapi függőségeinkről tart előadást.

A belépőjegy 2400 Ft-ba kerül – jegyek kaphatók az Erkel Ferenc Művelődési Központban, a
 oldalán és az InterTicket irodáiban 
Megosztom a cikket

FONTOS INFORMÁCIÓK

Várhatóan csütörtökön folytatja a munkát, elkezdi a térkövezést a Kossuth utcánál a kivitelező Útkorona Kft, ezúttal a Virágvölgy utcai csomópontban kezdik a munkát. Ezért a Jókai utca és a Virágvölgy utca zsákutca lesz.

Megosztom a cikket

Tovább

Fórum a Prohászka gimnáziumban

November 22-én csütörtökön a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnáziumban fórumot tartottak egy katolikus iskola alapításának lehetőségéről. A Fórumon részt vett Török Csaba a gimnázium igazgatója, Bilik János igazgatóhelyettes, Szalma István az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Katolikus Iskolai Főhatósága elnöke.

Megosztom a cikket

Tovább

Jótékonysági tárlat a Kálvin teremben

Megnyílt a Budakeszi Karitatív Művészeti tárlat november 18-án a Kálvin teremben. Dévényi János, a  szervező Keszi-Art Egyesület elnöke kiemelte, immár  9.alkalommal kerül sor a kiállításra. A képző- és iparművészeti alkotásokat felvonultató reprezentatív tárlaton a meghívott művészekkel együtt összesen 27 alkotó több mint harminc művét lehet megvásárolni.

Megosztom a cikket

Tovább

Nemzeti Művésze díjat kapott a városunkban élő Orosz István

 

Orosz Istvánt, városunkban élő grafikusművészt a Nemzet Művésze díjjal tüntették ki 2018. november 5-én a Magyar Művészeti Akadémia köztestület születésnapján. Idén hét alkotónak adta át Vashegyi György MMA-elnök és Kásler Miklós miniszter a díjat.

 

A Nemzet Művésze díjat a Magyar Művészeti Akadémia kezdeményezésére ? 2013-ban ? az Országgyűlés a magyar művészeti élet kimagasló teljesítményt nyújtó, elismert képviselőinek személyes megbecsülése, méltó életkörülményeinek biztosítása céljából alapította.

 

A Nemzet Művésze elismerés a színházművészet, az irodalom, a zeneművészet, a képzőművészet, a filmművészet, az építőművészet, a táncművészet, az iparművészet, a fotóművészet, a népművészet és a cirkuszművészet alkotóinak adományozható.

Ezúton is gratulálunk Orosz István grafikusművésznek, munkájához a továbbiakban is sok sikert kívánunk!

 

 

Megosztom a cikket

Lakossági fórum az általános iskolai német nemzetiségi oktatásról

 

November 7-én, szerdán az Erkel Ferenc Művelődési Központban Schrotti János, Budakeszi Város Német Önkormányzatának elnöke fórumot tartott egy német nemzetiségi iskola alapításának lehetőségeiről. A fórumon részt vett Lampel László, az Országos Német Önkormányzat oktatási szakértője is.

 

17 órától a Széchenyi István Általános Iskola pedagógusai és a város vezetői hallgathatták meg az előadók által felsorakoztatott érveket a német nemzetiségi iskola alapítása mellett, majd 18 órától a szülők is csatlakoztak a hallgatósághoz. Dr. Győri Ottilia polgármester, Bakács Bernadett alpolgármester és dr. Szelenczy Gabriella jegyző mellett a fórumon vendégként részt vett Sárközi Márta, az Érdi Tankerületi igazgatója is.

 

Schrotti János felszólalásában elmondta, a Német Önkormányzat szeretne az önálló fenntartójává válni a SZIA-ban folyó nemzetiségi oktatásnak. Ez 12 nemzetiségi osztályt jelentene, ami további 4 osztállyal bővíthető lenne. Elhangzott, hogy ennek az infrastrukturális és egyéb feltételeit még tisztázni kell, minderről további tárgyalásokat kívánnak folytatni az épület jelenlegi tulajdonosával, Budakeszi Város Önkormányzatával, illetve a fenntartó Klebelsberg Központtal.

 

Schrotti János szerint a lényeg, hogy nem egy teljesen más elveken, oktatási rendszerrel működő intézményt szeretnének létre hozni, hanem a meglévőt szeretnék átvenni, majd fokozatosan átalakítani. A cél a nemzetiségi oktatás fejlesztése, azonban egy nemzetiségi gimnázium létrehozását nem tervezik, mivel a környező települések közül Biatorbágy és Budaörs is jelezte, hogy szeretnének ilyen intézményeket alapítani, tette hozzá Budakeszi Város Német Önkormányzatának elnöke. Lampel László a pedagógusok kérdéseire válaszolva elmondta, hogy a nemzetiségi oktatásban résztvevő, és az általános iskolai diákok továbbra is egy épületben tanulnának, így szerinte nem kell a gyerekek elszeparálódásától tartani. A szakértő hozzátette, az új helyzetben a tankerületi iskolai körzethatárok kialakítása az intézményfenntartók megállapodásától függ majd.

 

Az azonban biztos, tette hozzá Lampel László, hogy a magukat a német nemzetiséghez tartozónak vallókat az intézménynek kötelezően fel kell vennie, illetve azokat a körzetbe tartozókat is, akik úgy nyilatkoznak, hogy elfogadják a nemzetiségi oktatást. Szülői és pedagógusi kérdésekre válaszolva a szakértő úgy fogalmazott, a német nemzetiségi önkormányzatnak több lehetősége lesz plusz forrásokat bevonni a nemzetiségi iskola finanszírozásába, mint amennyit a jelenlegi iskolának a fenntartó biztosítani tud, konkrét számokat azonban az oktatási szakértő nem tudott mondani.

 

A körzethatárokkal kapcsolatban felszólalt Sárközi Márta az Érdi Tankerület igazgatója is, aki azt hangsúlyozta, megoldható, hogy csak budakeszi illetőségű gyermekeket vegyenek fel a nemzetiségi iskolába. A nemzetiségi osztályok átvételét egy új nemzetiségi iskolába ahhoz a feltételhez kötné, hogy az köteles legyen ellátni az integrált, sajátos nevelésű, igényű gyermekeket is.

 

Nem tehetik tehát meg, hogy a problémásabb gyerekeket „áttolják” az általános iskolába, tette hozzá Sárközi Márta. A fórumon többek között elhangzott az is, hogy a kezdeti években nem alkalmaznának német anyanyelvű tanárokat, de a későbbiekben ez is szóba kerülhetne. A szakértő szerint a jelenleg nemzetiségi osztályba járó, de nem német nemzetiségű diákok semmilyen körülmények között sem kényszerülnének arra, hogy akaratuk ellenére a továbbiakban az általános iskolát válasszák.

 

Schrotti János azt hangsúlyozta, a mostani fórummal az volt a céljuk, hogy eloszlassák a téves információkat. A német önkormányzat első számú céljának nevezte, hogy a Tarkabarka/Kunterbunt Óvoda után egy német nemzetiségi iskola fenntartójává is válhassanak. Budakeszi Város Német Önkormányzatának elnöke zárásként megerősítette, minden lényegi kérdést még egyeztetniük kell, a döntéseket pedig csakis az épület jelenlegi tulajdonosával, Budakeszi Város Önkormányzatával, illetve a fenntartó Klebelsberg Központtal közösen hozhatják meg.

Megosztom a cikket

Megjelent a 2019. évi helytörténeti naptár

 

A Budakeszi Tájház és a Helytörténeti Egyesület kiadásában megjelent a 2019. évi helytörténeti naptár, melynek lapjain a régi Budakeszi alakjai tűnnek fel. A Budakeszi Tájház fotóarchívumából válogatott képek, Deponte József udvari fényképész budakeszi műtermében készültek az 1920-as évektől 1946-ig.

A naptár ára 3000 Ft, megvásárlásával a Budakeszi Tájház felújítását és működését támogatják.

 

Megvásárolható:

Budakeszi Tájház, Fő utca 127. (telefonos egyeztetés szükséges +36 20 5195755)

Nagy Gáspár Városi Könyvtár, Fő utca 108.

Kórósi Vegytisztító, Fő utca 96.

Baritz Bt. Papír-Írószer Üzlet, Tiefenweg út 14.

 

A naptár további képei megtekinthetők az alábbi linken:

http://www.heimatmuseum-wudigess.hu/2018/09/14/helytorteneti-naptar-2019/

 

 

Megosztom a cikket

Bánó Attila író előadása

 

Volt-e szerepe a Tisza-gyilkosságban Károlyi Mihálynak? címmel tart előadást Bánó Attila író, újságíró 2018. november 14-én, szerdán 18 órakor az Erkel Ferenc Művelődési Központban.

 

Száz éve, 1918. október 31-én gyilkolták meg gróf Tisza Istvánt. Az 1920. augusztus 2. és szeptember 15. között lezajlott hadbírósági tárgyalás (Tisza-per) jegyzőkönyvi anyagait tanulmányozva Bánó Attila új összefüggésekre mutat rá az előadásában.

 

A belépőjegy 800 Ft-ba kerül – jegyek kaphatók az Erkel Ferenc Művelődési Központban, a

 

 

oldalán és az InterTicket irodáiban

Megosztom a cikket

Mese a meséről… Berecz András előadása

 

Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, népmesegyűjtő, folklórkutató, előadóművész a Mese a meséről? című estjén olyan énekeket, meséket mond el, melyekben nemcsak magyar, de távoli és hajdani közösségek is vallanak a mesemondásról, a meséről, a szóról. Magyar huszár, kínai császár fattya, ír udvari bolond, görög vándor bőre alá bújva talán őt magát halljuk – önmagát és közönségét csipkedve-csiklandozva – sok ezer éves mesterségén tűnődni.

 

Berecz András előadása Mese a meséről… címmel 2018. november 21-én, szerdán 19 órakor látható az Erkel Ferenc Művelődési Központban. Online jegyvásárlás:

 

 

Megosztom a cikket

Ha betér az égi király – magyar népi betlehemes játék

 

Fabók Mancsi Ha betér az Égi Király című magyar népi betlehemes játékát 2018. december 2-án, vasárnap 16 órakor nézhetik meg az érdeklődők az Erkel Ferenc Művelődési Központban.

 

Fabók Mariann színművész és bábos mesemondó a Színművészeti Egyetem elvégzése után hat évig a Miskolci Nemzeti Színház színésze volt, 2014 óta szabadúszó. Az első önálló vásári bábjátékában népmesei forrásokból dolgozott, a bábozást és népi éneklést ötvözve egy újszerű, humoros játékot hozott létre.

 

Ha betér az Égi Király című előadás alkotói Fabók Mariann és Keresztes Nagy Árpád – az ősi, kincses hagyományokra visszatekintő betlehemes játékukat bábtáncoltatással, énekmondással és élő dudaszóval ajánlják a kedves nagyérdemű figyelmébe.

Jegyár: 1.500 Ft/fő, kétéves kor alatt ingyenes. Belépőjegy kapható az Erkel Ferenc Művelődési Központban, a

 

és az InterTicket jegyirodáiban.

 

Megosztom a cikket