Lencse-szerencse

A legtöbb konyhai babona a szilveszterhez és az új év első napjához kötődik. A szilveszteri babonáknak régi paraszti gyökereik vannak: a hagyomány szerint nagy jelentősége van az év utolsó napjának és az új év első napjának, mert ezek határozzák meg azt, hogy a következő évben milyen lesz a sorsunk, milyen lesz a termés a földeken. A lencsének mindenképpen az asztalra kell kerülnie az új év első napján.

 

A hagyományok szerint minden szemes étel (lencse, bab) olyan mint az aprópénz, így a szokásokban ez a szerencsét, a gazdagságot jelképezi. Január 1-jén kötelező lencsét enni, hogy ez meghozza a bőséget és a gazdagságot az új évre.

 

Ha a hagyományos főzelék vagy leves helyett egy kicsit izgalmasabb lencsés ételre vágysz, íme az ajánlatunk:

 

Lencseleves

 

Hozzávalók 4 személyre:

?             20 dkg lencse

?             5 dkg húsos, füstölt szalonna

?             1 db közepes fej vöröshagyma

?             1 db póréhagyma

?             2 gerezd fokhagyma

?             20 dkg vegyes leveszöldség

?             20 dkg burgonya

?             2?3 szegfűszeg

?             15?20 szem bors

?             1 babérlevél

?             2 dl tejföl

?             2 evőkanál (rizs)liszt

?             8 db (füstölt)virsli

Elkészítés:

A lencsét előző este átválogatjuk, és beáztatjuk hideg vízbe. Másnap a szalonnát apróra felkockázzuk. A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát finomra vágjuk. A leveszöldséget és a póréhagymát megtisztítjuk, vékonyan felkarikázzuk. A burgonyát meghámozzuk, apróra felkockázzuk, és éppen csak annyi hideg vizet öntünk rá, amennyi ellepi (hogy meg ne barnuljon). A fokhagymát, a szegfűszeget és a szemes borsot teatojásba zárjuk. A lencsét leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, lecsepegtetjük.

A szalonnát piros-ropogósra sütjük, a pörcöket papírkendőre terítjük. A zsiradékban megfonnyasztjuk a hagymát, rádobjuk a leveszöldséget és a póréhagymát, néhány percig erős tűzön pirítjuk. Hozzáadjuk a lencsét, a burgonyát a vízzel együtt, a babérlevelet, a teatojást és még annyi hideg vizet, hogy jócskán ellepje. Fedő alatt, lassú forralással puhára főzzük, csak a végén sózzuk (kb. 30 perc). Ha a lencse is, a zöldségfélék is megpuhultak, kiemeljük a levesből a babérlevelet és a teatojást. A tejfölben elhabarjuk a (rizs)lisztet, simára keverjük 2-3 merőkanál főzőlével, aztán a leveshez öntjük, és fedő nélkül, mérsékelt tűzön 5 percig forraljuk. A virsliket megmossuk, a forrásban lévő levesbe tesszük, és 3-4 percig főzzük. Utána sózzuk, végül lazán hozzákeverjük a félretett szalonnapörcöt. Külön csészében további tejfölt kínálhatunk hozzá.

 

Lajos Mari

Megosztom a cikket