Comenius a Nagy Sándorban

 

A COMENIUS Iskolai Együttműködések, melyeket Magyarországon a Tempus Közalapítvány koordinál, célja, hogy kiterjessze az oktatás európai dimenzióját azáltal, hogy segíti az iskolák közötti nemzetközi együttműködést. A projekt európai országokból származó diákoknak és tanároknak biztosít lehetőséget különböző területeken való együttműködésre.

 

Régi és új COMENIUS Európai Iskolai Együttműködések a Nagy Sándor József Gimnáziumban


Az iskolák közötti kapcsolatok segítik a diákokat, tanárokat abban, hogy új készségekre tegyenek szert, vagy meglévő készségeket fejlesszenek, nemcsak saját érdeklődési körükben, hanem csapatmunkában, kapcsolatok építésében, projektmunka tervezésében és kivitelezésében az Információs és Kommunikációs Technológiák (IKT) felhasználásával. Az iskolák közötti együttműködés továbbá lehetőséget ad a diákoknak/tanároknak az idegen nyelv gyakorlására, illetve tanulására, mivel a projektek idegen nyelven folynak. Rendszeres projekttalálkozók vannak az együttműködő iskolákban, melyekre a diákok az elnyert támogatás összegéből utaznak, így a kevésbé tehetős diákoknak is lehetősége van megismerni külföldi országokat.

Az elmúlt két tanévben két Comenius pályázatot is nyertünk. Egy bilaterális és egy multilaterális projektje volt iskolánknak, melyeket sikeresen le is zártunk. Több projekttalálkozón vettünk részt külföldön, ahol nemzetközi csapatokban dolgoztak angolul diákjaink. 2009 novemberében a görögországi Lesvos szigetén jártunk, majd 2010 tavaszán hozzánk látogattak el a partneriskolák diákjai, illetve tanárai. 2010 őszén Olaszországban, Toszkánában, Colle di Val d?Elsa egyik iskolájában volt a közös munka, majd 2011 márciusában egy másik olasz iskolát látogattunk meg Tagliacozzo városában, majd áprilisban a bulgáriai Plovdivban zártuk le a multilaterális projekt kétéves közös munkáját.  A projekttalálkozókon való részvételt a pályázatra elnyert pénzből finanszíroztuk, így az a diákoknak anyagi megterhelést nem jelentett. A lezárt két projekt folyamán összesen 78 tanulónk vett részt külföldi projekttalálkozón, melyek átlagosan10 napig tartottak.

Mivel a projektek nagyon sokat segítettek a diákok nyelvi és kommunikációs készségeinek fejlesztésében, két új pályázatot nyújtottunk be a 2011-2013-as ciklusra, s nagy örömünkre szolgál, hogy mindkét pályázatunk újra sikerrel járt, s így erre a kétéves időszakra kétszer 20 000 Euró áll rendelkezésünkre a projektek megvalósítására. A bilaterális projektünkben egy olaszországi iskolával fogunk együttműködni egy idegenforgalmi téma kidolgozásán, míg a multilaterális projektben francia, cseh, görög és olasz iskolákkal lesz közös munkánk, melynek célja a sztereotípiák elleni küzdelem lesz.

Az első utazásunkon, mely november 17-27 között lesz az olasz Alpokba, Bormióba, 31 diákunk vesz részt, s dolgozik majd együtt az olasz tanulókkal.

 

A cikk végén álljon egy idézet egyik diákunk, Zsigó Gergő, 12.A tollából:

?Ezentúl a résztvevő országokra ismerősebben fogunk tekinteni, az először idegennek tartott diákok arcára fogunk emlékezni, a számtalan együtt töltött és megélt élményre, amivel tényleg örökre gazdagabbak lettünk. Be kell vallanom a végén, hogy hálás vagyok, hogy részt vehettem mindhárom utazáson, amit a projekt keretében szerveztek, mert három hét egymást fakító hétköznapjaiból így három, nagyon sokáig feledhetetlen emlékem lett.?

 

Baumgartner Szilvia, Nagy Sándor József Gimnázium, Budakeszi

Megosztom a cikket