Hírek
Boldog szülinapot!!!
Szerintünk a világ összes könyvesboltja közül nekünk volt a legfantasztikusabb 15. szülinapunk tegnap! Délelőtt Kufli JátszóRétté alakítottuk a KesziKultot, és Dániel András – író, illusztrátor könyvét megelevenítettük. Volt pofavágó verseny, furcsa árnyékot vetettünk, kuflizenekar tagjaivá váltunk, bújócskáztunk a csőlakó kavicskukacokkal, elsajátítottuk a kuflik mozgását, fotózkodtunk, színeztünk, Csinta tortáztunk, és jogosan vehettük át a szerző által aláírt Kufli igazolványunkat.
Délután Nyulász Péterrel a Helka születéséről beszélgettünk és különleges helyszínekre kalauzolt minket a Balaton legendás írója. Szofia megnyerte osztályának a 40 névreszólóan dedikált Helka kötetetet, majd könyvhordozó vászontáskát stencileztünk.
Este Nyáry Krisztián és Szegő János irodalmi gasztro beszélgetését hallgathattuk meg, miközben a Fricska Veszprém konyhafőnöke Krisztián és Karinthy kedvencét, lecsót főzött nekünk.
Annyi kreatív energia, gyerekszeretet, vidámság volt jelen, és olyan sok felemelő pillanatban volt részünk, hogy ebből még sokáig tudunk táplálkozni. Koncepciónk volt, hogy megmutassuk, hogy otthon található anyagokból milyen ötletes, mesekönyvek ihlette játékokat lehet kitalálni. Olvassatok, játszatok, kiránduljatok, barátkozzatok, további jó gyerekkor-bearanyozást kívánunk, ebben ránk is mindig számíthattok.
Kommentben várjuk a kedvenc képeiteket, vagy gondolataitokat.
Köszönet a rengeteg színésznek, pedagógusnak, barátnak, aki segített ebben a napban:
Játékos Franciska, Kata Kőrösi, Vág Judit, Erzsébet Bezeczky, Solt Mátyás, Izabel Horváth, Solt Maja, Balázsi István, Danny Mesél, Edit Balatoni, Kovács István, Éva Cseresnyés, Takács Csuzi, Zoltán Mózes, Kemény Rozi, Éva Csákné Horváth, Simon Zsolt, Szonja Simon, Sigmond Bertalan, KesziKult, Horváth Luca, Somogyi Huba, Bárány Nimród, Rácz Krisztián, Ráczné Fias Karolina
Gratulálunk! Hajrá, Máté! Hajrá, Budakeszi!!!
Újabb aranyérmet nyert az olimpiai aranyérmes díszpolgárunk, Koch Máté!!!
👏 GRATULÁLOK a világkupa-győzelemhez!!! Büszkék vagyunk rád! Hajrá, Máté!
Hajrá Budakeszi!
Steffen Hertwig, Neckarsulm polgármestere
Augusztus 31-én testvérvárosi látogatásra érkezett Budakeszi városi delegációja a németországi testvérvárosukba, Neckarsulmba. A Budakesziről egykor kitelepítetteket összefogó neckarsulmi Budakesser Gemeinschaft szeptember 1-i ünnepségén, a Kirchweihtreffenen a Budakeszi Város Német Önkormányzata elnökével, Schrotti Jánossal megköszöntük az egyesület elnökének, Huber Ferencnek és Neckarsulm főpolgármesterének, Steffen Hertwignek, hogy sokat tesznek testvérvárosi kapcsolataink erősítéséért, bővítéséért. Steffen Hertwig a látogatás alkalmából nyilatkozott a Budakeszi Hírmondónak.
Kedves főpolgármester úr! Amikor idén augusztus végén megérkezett Neckarsulmba a budakeszi testvérvárosi delegáció, láttuk az ön fényképét, plakátjait az utcákon. Mire ez az interjú megjelenik a Budakeszi Hírmondóban, már nagy eséllyel újabb 8 évre ismét Neckarsulm főpolgármestere lesz. Minek tudja be a sikert, és milyen tervei vannak a jövőre nézve, különösen ami a testvérvárosi kapcsolatainkat illeti?
Steffen Hertwig: Az elmúlt 8 évről nem mondhatjuk, hogy könnyű volt. Ezt az időszakot elsősorban sok válság jellemezte – legyen szó korona-, ukrajnai vagy energiaválságról. Ennek ellenére Neckarsulm jól fejlődött ez idő alatt. Városigazgatási tevékenységünkben négy célpontot – oktatást, klímavédelmet, digitalizációt és mobilitást – határoztunk meg, hogy felkészüljünk a jövő kihívásaira.
Az első hivatali időszakom a testvérvárosi kapcsolatok szempontjából is kihívásokkal teli volt. A 2018-as nagy ünnepség után, amin az összes neckarsulmi testvérváros részt vett, számos korlátozás következett a koronavírus okozta megszorítások miatt. A partnervárosok látogatása csak korlátozottan, kis delegációkkal volt lehetséges. Ennek ellenére is sikerült fenntartani a kapcsolatot, és különösen Budakeszivel elmélyíteni azt.
A „Játék határok nélkül” testvérvárosi projekttel egy másik formátumot is kezdeményeztünk, hogy a testvérvárosok gondolatát egyre inkább közvetítsük a fiatalok felé is.
A Budakesser Gemeinshaft, Huber Feri elnök úr sokat tett, tesz a kapcsolatok erősítéséért, bővítésért, a budakesziekkel tartják a kapcsolatot. Mi a jelentősége ennek Neckarsulm, a neckarsulmiak számára?
S. H.: A Neckarsulm és Budakeszi közötti testvérvárosi kapcsolatnak történelmi háttere van. Neckarsulm és környéke számos, a második világháború után Budakesziről elűzött polgár otthona lett. Ez a különleges kapcsolat a két város között ma is érezhető. Sok neckar-sulminak szívügye Budakeszi testvérvárosi volta. A Budakesser Gemeinschaft (közösség) éves búcsúján emlékezünk a hagyományok ápolására és megőrzésére a jövő nemzedékei számára.
Megcsodálta a városi delegációnk az új iskolát, a város legnagyobb beruházását. A budakeszieknek sok hasznos tapasztalatot hozhat az iskoláink közti együttműködés folytatása, bővítése. A WudiSuli, a Budakeszi Város Német Önkormányzata által fenntartott német iskola idén a tanévnyitón új iskolaépületet ad át a budakeszi diákoknak, ahol bővülhet a német nyelvű oktatás. Az iskola 10 fős delegációja szeptember végén a „Játék határok nélkül” nemzetközi vetélkedőre utazott önökhöz. Köszönjük a meghívást! Milyen egyéb együttműködési lehetőségeket lát oktatási, kulturális területen?
S. H.: Számos olyan együttműködési lehetőség kínálkozik az oktatás és a kultúra területén, amelyek tovább erősíthetik és gazdagíthatják városi közösségeinket. Testvérvárosi kapcsolataink nagyszerű lehetőséget kínálnak, hogy tanuljunk egymástól, kulturális csereprogramokat támogassunk és közös projekteket indítsunk el. Például megerősíthetnénk azokat a diákcsere programokat, amelyek lehetővé teszik a fiatalok számára, hogy első kézből ismerkedjenek meg más kultúrákkal és oktatási rendszerekkel. Az ilyen programok nemcsak a nyelvtudást, hanem az interkulturális megértést is elősegítik. Emellett szervezhetnénk közös kulturális rendezvényeket, például művészeti és zenei csereprogramokat vagy nemzetközi fesztiválokat. Partnervárosaink kulturális intézményeivel együttműködve olyan kiállításokat, koncerteket vagy színházi produkciókat valósíthatnánk meg, amelyek mind helyi lakosságunkat, mind testvérvárosaink polgárait bevonják.
A neckarsulmi zeneiskola ifjúsági szimfonikus zenekarának koncertkörútja 2024 májusában vagy a „Játék határok nélkül” most szeptemberben jó példa arra, hogyan lehet újjáéleszteni a testvérvárosi kapcsolatokat, erősíteni a fiatalok közötti kapcsolódási pontokat. Erre mindenképpen építenünk kell.
Gazdasági területen milyen esélyt lát a tapasztalatcserére, az együttműködésre városaink között?
S. H.: Fontos szempont lehet a szakképzett munkaerő területén a cserekapcsolat. Azok a képzési és gyakornoki programok, amelyek lehetővé teszik a fiataloknak, hogy a testvérvárosok vállalataiban dolgozzanak, nemcsak értékes szakmai tapasztalatot nyújthatnának, hanem mindkét irányban elősegíthetnék a szakmai tudás átadását. Ez új lendületet adhat, különösen a szakképzett munkaerő képzése, a digitalizáció vagy a fenntartható gazdaság területén. Zschopauban például néhány éve az ottani városvezetés gyakornokaival osztottuk meg tapasztalatainkat. Ez nagyszerű lehetőség a fiatalok számára, hogy megismerjenek más városokat és kultúrákat. Ha Budakeszin találnak németül és magyarul is beszélő gyakornokot, itt is szívesen látnánk egy ilyen cserét. Számos együttműködési lehetőség kínálkozik a fenntartható gazdaság és az energetikai átállás területén is. Partnervárosaink értékes tapasztalatokat oszthatnának meg a megújuló energia, az erőforrás-hatékonyság vagy a városi mobilitás területén, amelyek városunk gazdasági jövője szempontjából nagy jelentőséggel bírnak.
A Ganzhornfest idén is fergetegesre sikerült. Gratulálunk, és még sok ilyen sikeres rendezvényt kívánunk, főpolgármester úr! Itt is köszöntötte a nyitóünnepségen a budakeszi delegációt. Mit üzen a budakeszieknek?
S. H.: Nagyon örülök, hogy Neckarsulm főpolgármestereként továbbra is erősíthetem a két város közötti kapcsolatot. Szilárd meggyőződésem, hogy partnerségünk tovább fog növekedni, és közösen találunk új lehetőségeket városaink közötti kapcsolat elmélyítésére. Alig várom, hogy a jövőben is találkozhassak Önökkel, és köszönöm mindenkinek a szívélyes, baráti együttműködést Budakeszi és Neckarsulm között.
Sükösd Levente
Ismét dr. Győri Ottiliát választották a Budakörnyéki Önkormányzati Társulás elnökévé
Ismét Budakeszi polgármesterét, dr. Győri Ottilia hivatalos oldala -t választották a Budakörnyéki Önkormányzati Társulás elnökévé. Javaslatára Biatorbágy új polgármesterét, Kocsis Józsefet választották alelnöknek a társulás 12 településének polgármesterei.
Folytatják a közös munkát a Budakörnyéki Önkormányzati Társulás polgármesterei a Zsámbéki-medence lakosainak érdekében
🔹️ Az új önkormányzati ciklusban megtartott alakuló ülésen ismét dr. Győri Ottiliát, Budakeszi polgármesterét választották egyhangú szavazással a BÖT elnökévé.
🔹️ Az elnök javaslatára szintén egyhangú szavazással Kocsis József, Biatorbágy polgármestere lett a BÖT alelnöke.
🔹️ Megalakították a BÖT négy szakbizottságát
▶️ Vezérné dr. Hevesi Tünde, Budajenő polgármestere lett a Pénzügyi Bizottság elnöke,
▶️ a Szociális és Kulturális Bizottság elnökévé Varga Lászlót, Perbál polgármesterét választották,
▶️ az Agglomerációs Jövő Bizottsága élére Kiszelné Mohos Katalint, Nagykovácsi polgármesterét választották, és
▶️ az Értéktár- Idegenforgalmi- és Környezetvédelmi Bizottság elnöke Deltai Károly, Telki polgármestere lett.
🔹️ Az ülésen dr. Pócza Péter, a Budakeszi Egészségügyi Központ intézményvezetője beszámolt a budakeszi mentőállomás létesítésének tervéről, ami megvalósításközeli állapotban van, a szakállamtitkár támogatásáról biztosította a projektet. A BÖT elnöke, dr. Győri Ottilia kérésére az BEK intézményvezetője ígéretet tett arra, hogy ebben az önkormányzati ciklusban ismét megszervezik a szűrőbuszos egészségügyi prevenciós programokat, elsőként a társulás azon településein, ahova az előző ciklusban nem sikerült eljutni.
A Budakeszi Hírmondó fotópályázatot hirdet!
KUTATÁS ÉS INNOVÁCIÓ A BUDAKESZI EGÉSZSÉGÜGYI KÖZPONTBAN
A szakrendelések, a mindennapos szakellátások mellett elkötelezett az innováció és a kutatás mellett a Budakeszi Egészségügyi Központ vezetősége.
Jelenleg egy Europai Uniós pályázatban és egy hazai finanszírozású pályázatban (TOP 3.1.3-23) veszünk részt. Az innováció és kutatás terén pedig egy klinikai stádiumban lévő gyógyszerkísérlethez adjuk a klinikai vizsgálati hátteret (tüdőrák mRNS alapú terápiája).
EGYÜTTMŰKÖDÉS A SEMMELWEIS EGYETEM PATOLÓGIAI INTÉZETE ÉS A BUDAKESZI EGÉSZSÉGÜGYI KÖZPONT KÖZÖTT
Egy 21. századi lehetőséggel bővül az együttműködés és fejlesztés Budakeszin: liquid cytologiai mintavétel történik a szülészet-nőgyógyászati szakrendelésen!
Egyszerre történik a cytologiai mintavétel és a későbbi vírusidentifikácio. Nem kell visszajönnie a betegeknek, probléma esetén molekuláris biológiai módszerekkel vizsgálható a levett biológiai minta.
Köszönöm Prof. Dr. Matolcsy András, a SE, Patológiai Intézetének igazgatója, dr. Rókusz András és dr. Fónyad László segítségét az együttműködésben.
Pócza Péter dr.
intézményvezető Budakeszi Egészségügyi Központ
November 4. nemzeti gyásznap Magyarországon
Az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének, a szovjet csapatok bevonulásának évfordulóján az áldozatokra emlékezünk.
1956. október 23-án békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen.
Ma van a magyar tudomány ünnepnapja
A Magyar Tudományos Akadémia már 1997 óta megemlékezik erről a napról, hivatalosan azonban 2003 óta ünnepeljük minden év november 3-án a magyar tudomány napját.
▶️ 1825-ben ezen a napon jelentette be Széchenyi István, hogy birtokainak egy évi jövedelmét felajánlja a Magyar Tudós Társaság megalapítására, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
▶️ A hivatalos indoklás szerint az „Országgyűlés a tudomány társadalomban betöltött szerepét kiemelkedően fontosnak, a tudomány művelése és fejlesztése érdekében végzett tevékenységet elismerésre és kiemelkedő támogatásra méltónak tartja” ezért e napot a 2003. évi XCIII. törvénnyel a magyar tudomány ünnepévé nyilvánította.









