„Több mint táncegyüttes”
30 éves jubileumot ünnepelt a Bojtár
Krónika
Fotók: Rab Vilmos, fotorab.hu
Nagyszabású gálaműsort tartott a Bojtár Táncegyüttes március 28-án a budapesti Erzsébetligeti Színházban. Harminc év nagy idő – ennyi telt el azóta, hogy a tánccsoport első generációja még óvodásként elkezdett ismerkedni a népi kultúrával.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Szivárvány óvoda (régi nevén III-as számú óvoda), ahol Bokorné Rapolder Ildikó óvónő lelkesen magyarázta a szülőknek Kodály nyomán, hogy a népzene és a népdalok milyen fontosak a gyermek fejlődése szempontjából. Fellépéseket szervezett az ovis csoportjának, és csakhamar nemcsak a gyerekekből, de a szülőkből is baráti közösség alakult Budakeszin. A közösségbe tartozott Menczinger Tibor és Menczingerné Bokor Andrea is, akik három örökmozgó fiút neveltek. Néptáncos múltjuk lévén vállalták, hogy minden pénteken oktatják a gyerekeket – köztük volt e cikk írója is. 1995-ben jártunk.
Így indult a Bojtár Táncegyüttes története, amely március utolsó szombatján az Erzsébetligeti Színházban már fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte. Mi mással, mint tánccal. Generációk váltották egymást a színpadon: az óvodás korosztálytól a jelenlegi felnőtt csoporton át az egykori táncosokig, sőt az édesanyák, néhányan már nagymamák is készültek egy produkcióval. Györgyfalvától Rábaközig, Mezőségtől Szatmárig, igazán sokszínű gálaműsort láthatott a közönség.
De mi történt az elmúlt harminc évben? Miután a 2000-es évek elején Danhauser Zoltán, a Czövek Erna Zeneiskola hegedűtanára és Szabó Mihály megalapították a Bojtár Népzenei Egyesületet, Zoli bácsi a Rojtos együttesben és a Csicsóka népdalcsoportban tanította a fiatalokat a népzene szeretetére. Eközben egyre többen csatlakoztak a tánccsoporthoz is, az aranykorban a nyolcvanat is elérte a tagok száma.

Mostanra az egyesület is gyerekből felnőtt lett. Az egykori örökmozgó kisfiú, Menczinger Péter vezeti a civil szervezetet, néhány éve Patakiné Krisztinától vette át a feladatot. A művészeti-, és tánckarvezető Darabos Eszter és Kovács Márton, ők állították össze a jubileumi műsort. Hosszú hónapokig készültek a különleges alkalomra a táncosok.
– Számomra két meghatározó élmény aranyozta be az estét: a színpad oldalából irányítva és nézve őket jó kedvet, mosolyokat, felszabadultságot láttam, nekem ez már félsiker. A másik fele a sikernek a tapsvihar, majd az elismerő szavak, kiemelve a remek hangulatot, ami a táncosokból áradt – idézi fel Kovács Márton, majd hozzáteszi: A Bojtár több mint táncegyüttes; egy baráti, sok esetben szinte családi közösség.
Ha már család, olyan műsorszámot is láthatott a közönség, amiben testvérpárok léptek fel közösen, szintén nem mindennapi, hogy Hellner Donáta, a visszatérő táncosok egyike ötéves ikreivel állhatott egy színpadon.
– Nagy megtiszteltetés, hogy részt vehetek az utánpótlás nevelésében abban az együttesben, ahol megismerkedtem a néptánccal lassan 20 éve – ezt már Császár Réka, a gyerekek oktatója mondja, aki hálás a szülők támogatásáért is.
A Bojtár a közeljövőben megújulás előtt áll.
– Új lendületet kell vennünk, új jelentkezőket, régi táncosokat, kell megszólítani és meg kell találni azt a közös irányt, amerre közösen haladni szeretnénk. Civil szervezet aktív civilek, lelkes szülők nélkül nem működik – hangsúlyozza Menczinger Péter. A biztos jövő érdekében egy állandó próbateremben és anyagi támogatásban is bíznak, illetve remélik, hogy szeptemberben sok új kis táncost köszönthetnek majd az együttesben.
Pataki Sára
Bojtár Népzenei Egyesület • bojtaregyesulet.hu • Egyesületünk közhasznú 1%-ot befogad. Számlaszám: 11600006-00000000-03517512 • Adószám: 18690785-1-13 • Minden támogatást hálásan köszönünk!