Hírek

ORSZÁGOS DÖNTŐBEN NEGYEDIKES MATEKCSAPATUNK

Bolyai Matematika Verseny Országos Döntőjébe jutott 108 csapat között 47. helyen végzett negyedikes csapatunk, melyen összességében 2800 csapat indult az országban.
Gratulálunk az eredményhez, büszkék vagyunk tanulóinkra, név szerint: Bliszkó Péter, Palotai Zita, Tóth-Turóci Viola, Zsíros Arnold 4.b osztály, és felkészítő tanítójukra: Knipper-Kékesi Andrea osztályfőnök
Megosztom a cikket

A második gyertya is ég az adventi koszorún

A cserkészek gyújtották meg a 2.gyertyát az adventi koszorún. Panov apó történetével arra emlékeztettek minket, a szükséget szenvedőkben Jézus látogat meg minket.

Megosztom a cikket

Újabb mérföldkő!

Gimnáziumunk fiú röplabda csapata a hazai szervezésű „A” kategóriás röplabda diákolimpia Országos Elődöntőn magabiztos és látványos játékkal aranyérmet szerzett, valamint tovabbjutott a Békéscsabán januárban megrendezésre kerülő Országos Döntőre.
Gratulálunk a fiúknak és edzőiknek!
Megosztom a cikket

GRATULÁLUNK SOK SZERETETTEL SÁFRÁN JUDIT DOKTORNŐNEK

Sikeres diabetológia licence-vizsgát tett kolléganőnk dr. Sáfrán Judit belgyógyász szakorvos.
Ennek köszönhetően, 2024. december 1-től duplájára növeljük a diabetológia ellátás kapacitását.

Panasz esetén, mostantól már bátran fordulhatnak dr. Tóth Angéla és dr. Steiner Tamás mellett, dr. Sáfrán Judithoz is.

Minden diabetológiával, cukorbetegséggel kapcsolatos kérdés esetén forduljanak bizalommal a doktornőhöz!

Megosztom a cikket

TOVÁBBI BŐVÜLÉS A SZAKRENDELÉSEK TERÉN

Tovább bővülnek a szakorvosi szolgáltatások:

  • szemészeti szakellátás dr. Kun Lídia részvételével,
  • sportorvosi ellátás dr. Sütő Adrienn közreműködésével,
  • 2025. január 1-től érsebészet,
  • 2024. december 1-től bővülő diabetologia ellátás dr. Sáfrán Judit segítségével.

Interjú az intézmény vezetőjével, dr. Pócza Péterrel

Megosztom a cikket

Csapadékvíz-elvezető átépítés a Fő utca 191-193. sz. előtt

A Fő utca 191-193. sz. előtt a Gräfl cukrászda előtti parkolónál megszüntetjük a balesetveszélyes nyílt csapadékvíz árkot.
🔺 Helyette összefolyó rácsokat építünk be és felszín alatt vezetjük el az esővizet. Ezzel a területtel bővül a parkoló, megszűnik a balesetveszély és megoldódik egy régi probléma remélhetőleg.
🔻A munkát a BVV Kft. még a héten befejezi. Köszönjük a munkájukat!

www.facebook.com/gyoriottilia

Megosztom a cikket

Ma van advent első vasárnapja

Ma van advent első vasárnapja, a vízkereszt utáni első vasárnapig tartó karácsonyi ünnepkör és az egyházi év kezdete.
A Szent András ünnepéhez (november 30.) legközelebb eső vasárnaptól Jézus Krisztus születésének napjáig, december 25-ig tartó advent a keresztény kultúrkörben a karácsonyi előkészület ideje. A szó a latin adventus Domini, az Úr eljövetele kifejezésből származik, mégpedig az eljövetel kettős értelmében: Jézus Krisztus megszületése Betlehemben és második eljövetele az idők végeztével.
A négy vasárnap további jelentéssel is bővült: az Úr négy eljövetelét szimbolizálja először a megtestesülésben, másodszor a kegyelemben, harmadszor a halálunkban, negyedszer az ítéletkor, amelyre készülnünk kell.
A liturgiában az advent színe a lila, kivéve advent harmadik vasárnapját (gaudete vasárnap), amikor szabad rózsaszínt használni.
Kezdetben csak egy adventi vasárnapot ünnepeltek, a 7. században Nagy Szent Gergely pápa állapította meg négyben a számukat, és 1570-ben V. Piusz pápa tette kötelezővé az adventi időszakot a katolikus egyházban. Régen advent kezdetét éjféli harangzúgás jelezte, szigorú böjti időszak volt, és az emberek hajnali misére (roráte) jártak.
 
Advent jelképe az adventi koszorú, amelyet rendszerint fenyőgallyakból fonnak, a ráhelyezett négy gyertya közül minden vasárnap eggyel többet gyújtanak meg. A gyertyák a Jézus születése révén szétáradó világosságot, egyben a hitet, a reményt, a szeretetet és az örömöt jelképezik. A szokás a 19. században jött divatba, de gyökerei még a pogány korba nyúlnak vissza. Az első, kocsikerék nagyságú adventi koszorún még 24 gyertya állt, és minden hétköznap egy fehéret, minden vasárnap egy pirosat gyújtottak meg. Az adventi koszorúkat a templomokban áldják meg advent első vasárnapján vagy az előző szombat esti szentmisén.
Advent idején kerülték a zajos mulatságokat, táncokat, lakodalmat sem tartottak. Adventhez több népi hagyomány kapcsolódik. Az eladósorban lévő lány a hajnali misére történő első harangozáskor a harang köteléből három szálat tépett, amelyet aztán a hajában hordott, hogy farsangkor sok kísérője legyen. Erdélyben a hajnali mise idején zárva tartották az ajtót és ablakokat, hogy az ilyenkor állati alakot öltő boszorkányok ne ronthassanak a házakba, ólakba. Az Alföldön a lányok a hajnali misére harangozáskor mézet vagy cukrot ettek, hogy édes legyen nyelvük és így férjet „édesgessenek” maguknak.
 
Borbála napján, december 4-én a lányok Borbála-ágat vágtak, majd az ágat vízbe állították, és ha kizöldült, tudni lehetett, hogy a következő évben férjhez mennek. December 13-án, Luca napján (a naptárreform előtt az év legrövidebb napján) a lányok 13 papírdarabra fiúneveket írtak, és minden nap tűzbe dobtak egyet: karácsonykor a megmaradt papír megmondta, ki lesz férjük. Ekkor kezdték a Luca székét is készíteni, amelyre a karácsonyi misén felállva meg lehetett látni a boszorkányokat. Szent András napját tréfásan Disznóölő Szent Andrásnak is hívták, mert ekkor kezdődtek a disznótorok, de sohasem szerdán, pénteken vagy szombaton, mert olyankor böjtöltek az emberek.
 
Az adventi naptár eredeti jelentősége az volt, hogy elvezesse a felnőtteket és a gyermekeket a karácsonyhoz, az „igazi” naptár minden egyes ablaka mögött a karácsonyi ünnepkörre utaló gondolat rejlett. (Az első nyomtatott adventi naptár 1908-ban készült Münchenben.) A vallási tartalom napjainkban mindinkább elhalványul, az ipar és a kereskedelem egyszerűen decemberi naptárt csinált belőle, amelynek minden egyes napját, lapját csokoládé vagy marcipán édesíti meg.
(mti)
Megosztom a cikket