Kultúra, oktatás
Tanévzáró a WudiSuliban
„Az élet megtanít valamennyiünket arra, hogy igazi eredményeket csak szorgos munkával lehet elérni, és csak azt becsüljük igazán, amiért megdolgoztunk. Az elvégzett munka után azonban jóleső érzés az eredmény és az elismerés. Ha kinyitjátok a bizonyítványt, valószínűleg sokakat megelégedéssel tölt el a benne szereplő szép érdemjegyek sora. Remélem, ti is úgy érzitek, megérte gürcölni otthon a számítógép mellett, és itt az iskolapadban. És bizonyára vannak, akiknek némi csalódást okoz az eredmény, de ők se keseredjenek el, hiszen mindig kapunk új esélyt: jövőre itt a lehetőség javítani. Előttünk a nyár, kipihenhetitek a tanév fáradalmait. Vigyázzatok magatokra! – mondta a Budakeszi Német Nemzetiségi Általános Iskola tanévzáró ünnepségén a polgármester.
Dr. Győri Ottilia kiemelte, nagy eredmény, hogy a pandémia okozta megpróbáltatások ellenére sikerült végig vinni a tanévet, eljutni a tanévzáróig. A kezdeti nehézségek után összecsiszolódtak az itt működő intézmények, és közösen szolgáljuk városunk és nemzetünk jövőjét! Hozzátette, a német nemzetiségi országgyűlési képviselő, Ritter Imre munkájának is eredménye, hogy a Tarkabarka-Kunterbunt ovi mellett létrejöhetett a Wudisuli is. Budakeszi önkormányzata is mindent megtesz a minél magasabb színvonalú oktatás ösztönzésére és elismerésére.
Oktatási pályázatok keretében támogatjuk pedagógusaink szakmai előmenetelét, az oktatás színvonalának emelését. Idén is minden budakeszi pedagógusunknak 10 ezer forintos vásárlási ajándékutalvánnyal igyekszünk megköszönni azt, ami megfizethetetlen: a helytállásukat, az odaadó munkájukat, szeretetüket. Köszönöm az iskola fenntartójának, vezetésének és pedagógusainak, hogy megküzdöttek az új iskola indításának kezdeti nehézségeivel, és a járványveszélyes helyzetben is felelősséggel helytállnak. Köszönöm a diákoknak, hogy szorgalmasan tanultak az iskolában, és otthon is a veszélyhelyzet idején. Jó pihenést és feltöltődést kívánok mindnyájuknak!”
A Mozgolódó Kuckóban iskolára készülünk
Budakeszin, a Nagyszénászugban 2021 januárjában nyitotta meg kapuját a Mozgolódó, Mozgás- és képességfejlesztő Kuckó, amit Szűcsné Teperics Eszter álmodott meg, mikor két évvel ezelőtt Budakeszire költöztek.
Alapdiplomám szociálpedagógus. A gyermekvédelemben dolgoztam éveken keresztül, egy ottani kedves, kiváló kolléganőm által találkoztam a fejlesztés sokrétűségével. Ezt követően szereztem meg fejlesztőpedagógusi diplomámat is, majd kezdtem el egyéni, és csoportos fejlesztéseket tartani.
Mikor családommal átköltöztünk a második kerületből, a ház kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a majdani Kuckónak meglegyen a helye.
A Mozgolódóban jelenleg a gyermekek felmérése mellett többféle fejlesztés történik, egyéni és csoportos formában egyaránt. Nagyon fontosnak tartom, hogy az esetleges részképességbeli elmaradások minél hamarabb a felszínre kerüljenek, mert így tud segítséghez jutni a gyermek, így tud majd jól boldogulni a maga életében.
A januári nyitással egy időben elindult az Áthidaló Iskola Előkészítő Program. Az Áthidaló Program egy országos hálózat, amiben mi, szakemberek egységes tematikával segítjük az óvodás, nagycsoportos gyermekeket felkészülni az iskolakezdésre. Azt gondolom, hogy az óvodai élet után nagy váltás elkezdeni az iskolát. Megváltoznak a mindennapok, már nem a játéké a főszerep, hosszú perceket kell egy helyben ülve eltölteni, akár 6 × 45 percet. Az óvodapedagógusok a legnagyobb figyelemmel és odadással készítik a gyerekeket az iskolára, ám az ő kapacitásuk is véges 20-25 fős csoportokban. Az Áthidaló Programmal 4-5 fős csoportos foglalkozás keretében egészítjük ki az óvodai felkészítést, ekkora létszámmal tudunk differenciáltan dolgozni a gyerekekkel.
A Program Budakeszi oktatójaként 17 nagy ovissal dolgozunk együtt január óta. A foglalkozásokon játékos és mozgásos formában sajátítanak el a gyerekek olyan ismereteket, amik hozzásegítik őket a sikeres iskolakezdéshez.
Nálam a 6 hónapos fél intenzív foglalkozás sorozat tart még. Ennyi idő alatt megismerem a gyerekeket, észrevehető, ha valamilyen képességbeli nehezítettség adódik. Ez esetben mindenképpen jelzek a szülőnek, hogy milyen szakemberhez érdemes fordulniuk, legyen az szemészet, logopédia, esetleg pszichológiai megtámogatás.
A foglalkozások alkalmával a sikerélmény a fő szempontom, hogy jól érezzék itt magukat a gyerekek. Elmélyítjük a térbeli és síkban való tájékozódást, játszva tanulunk műveleteket végezni, tanulunk íráselemeket, finom motorikát fejlesztünk.
Az idei tanév különösen nehéz volt az ovisoknak és az óvodáknak egyaránt. Az idén a nagycsoportos évet ismételni vágyóknak többkörös nehezítésük volt, és az óvodapedagógusoknak szinte semmilyen beleszólásuk nem volt ebbe. Az Oktatási Hivatal döntött szülői kérelem után.
Ezen kívül itt volt a pandémiás időszak, és bizony, mi, szülők nehéz helyzetbe kerültünk, hogy mennyi mindent kell megoldanunk, úgy hogy itthon vannak a gyerekek, de még ők milyen nehéz helyzetben voltak kortársak, kis barátok nélkül.
A csoportjaimba járó gyerekekről el szeretném mondani – róluk tudok biztosan nyilatkozni –, hogy rendkívül jól vették ezt az akadályt. Ők nem akadnak fenn, ők teszik a dolgukat! Hiszen ilyen egy gyermek.
Két hét múlva, ahogyan a tanévnek vége, a Programot mi is befejezzük. A Mozgolódó Kuckó is nyári szünetre megy, én is a két ovis gyerekemmel és a legkisebbel.
Jövő tanévtől az Áthidaló Programba ismét várom a majdani nagycsoportosokat, és, ahogy idén is, egy gyermeknek lehetőség szerint biztosítom az ingyenes részvételt az egész programban.
2021 szeptemberétől az Áthidalón kívül folytatódnak a Komplex mozgásterápiás fejlesztések, az egyéni foglalkozások, valamint terveim szerint több szakemberrel és gyerekek számára igénybe vehető szolgáltatással bővülünk.
Szűcsné Teperics Eszter
fejlesztőpedagógus * szociálpedagógus * komplex mozgásterápiás fejlesztő * áthidaló oktató * K.I.A.B.Á.L bűnmegelőzési társasjátékvezető
Az Év Pedagógusa Budakeszin: Bódi Zsuzsanna
A Széchenyi István Általános Iskola, Népszerű becenevén a SZIA igazgatója több évtizedes pedagógusi munkája megkoronázásaként tekint az iskola négy év óta tartó irányítására. A BKTV interjúja.
Bódi Zsuzsanna és Kapronyi Gábor kapta idén a Budakeszi Oktatásügyért díjat
„A tudományos emberfő mennyisége a nemzet igaz hatalma” – mondta a legnagyobb magyar, Széchenyi István, akinek nevét általános iskolánk is viseli. Ő is azt vallotta: Magyarországnak, így Budakeszin is a felemelkedés záloga a magas szintű oktatás, nevelés. Budakeszin mindent megteszünk ennek érdekében, mondta ünnepi beszédében a pedagógusnapi díjátadó ünnepségen a polgármester.
A hétfői városházi rendezvényen dr. Győri Ottilia úgy fogalmazott: „Ezért építettünk új iskolát, ezért újítottuk fel a Pitypang óvodát, és megterveztettük a Szivárvány Óvoda új épületét, ami remélhetőleg mihamarabb megépülhet. Folyamatosan támogatjuk oktatási pályázatok kiírásával a pedagógusaink szakmai előmenetelét, az oktatás színvonalának további emelését. Hosszútávú Városi Oktatási Koncepciónk van. Minden évben budakeszi pedagógusainknak 10 ezer forintos vásárlási ajándékutalvánnyal köszönjük meg az odaadó munkájukat.
A nyertesek a mi gyermekeink, akik magas színvonalú oktatásban, nevelésben részesülnek Önöknek köszönhetően. Személyesen, szülőként, két gyermek édesanyjaként mindig hálás leszek Önöknek, hiszen az én gyerekeim is Budakeszin jártak óvodába, iskolába. Az összes szülő nevében hálás vagyok Önöknek, hogy a felnőtté válás útján segítik a budakeszi gyerekeket.
Tisztelt Ünneplő Közönség! Kedves Pedagógus Hölgyek és Urak!
Büszke vagyok arra, hogy az idei évben is több budakeszi pedagógus kapott állami elismerést.
Pedagógusnap alkalmából Németh László díjban részesült a Széchenyi István Általános Iskola tanárai közül Dr. Kaposiné Héger Ágnes és Badalay Tünde, a Czövek Erna Alapfokú Művészeti Iskolából pedig Danhauser Zoltán. Miniszteri Elismerő Oklevéllel díjazták Paur Eleonóra, Béres Katalin és Bezeczky Erzsébet kimagasló oktatói teljesítményét. Brunszvik Teréz díjjal jutalmazták a Szivárvány Óvoda pedagógusát, Bokor Ildikót. Mindannyiuknak szívből gratulálok!
Városunk nevében a képviselő-testület minden évben a Budakeszi Oktatásügyért díjjal ismeri el két-két pedagógusunk kiemelkedő szakmai teljesítményét. Idén Bódi Zsuzsanna, a Széchenyi István Általános Iskola igazgatója és Kapronyi Gábor, a Czövek Erna Alapfokú Művészeti Iskola gordonkatanára kapta a díjat. Mindkét díjazottunknak gratulálok!
Önöktől tudom, hogy a kényszer szülte otthoni tanulás után, a jelenléti oktatáshoz való visszatérés pozitív hozománya, hogy a gyermekeink szeretnek iskolába járni, vágynak a közösségre. Nagyon örülnek annak, hogy ismét személyesen is találkozhatnak a tanáraikkal, diáktársaikkal, barátaikkal. Megtanulták megbecsülni, értékelni a közösségi együttlét erejét.
Én is nagyon örülök, hogy végre személyesen találkozhatok Önökkel. Ezt az élményt mi felnőttek is érezzük. Nagy öröm, hogy újra együtt ünnepelhetünk. Ennek az együttlétnek az öröme, a sok budakeszi pedagógusunk sikere az, ami különlegessé teszi az idei pedagógus napot.
Köszönöm, hogy itt vannak és együtt ünnepelhetjük Önöket, mondta a polgármester.








Ocho Macho Budakeszin! A sörfesztiválon, hamarosan!!!
Kiállítás a „Mi leszek, ha nagy leszek” című pályázatára érkezett gyerekrajzokból
Május 30-án vasárnap egy kis „csalógató” online képfilm összeállítást láthattak az érdeklődők az EFMK „Mi leszek, ha nagy leszek” című pályázatára érkezett gyerekrajzokból, rendezett kiállításról, mely megtekinthető az Erkel Galériában.
Köszönet a lelkes alkotásokért, a mesés rajzokértaz alkotóknak , a Tarkabarka-, a Szivárvány- és a Pitypang Óvodának pedig az aktív részvételért!
A kiállítást a polgármester asszony is megtekintette és jó szívvel ajánlja minden érdeklődőnek.









