VALENTIN nap vagy BÁLINT nap?

Február 14-én mit ünneplünk? Valentin napot vagy Bálint napot?
A köztudatban a szerelem ünnepét úgy tartják számon, mint Valentin napot, holott a mi naptárunk szerint ez valójában Szent Bálint napja.
Bálint és Valentin ugyanaz. Nyugati hatásra a Valentin elnevezés vált népszerűvé, holott ugyanarról a szentről van szó: Szent Valentin (magyarul Szent Bálint) i.sz. 269 vagy 270 február 14-én halt mártírhalált. Egyik legenda szerint a börtönből üzenetet küldött a barátainak, hogy szereti őket, és ne felejtsék el. A másik legenda szerint Claudius császár tilalma ellenére Valentin keresztény hagyományok szerint összeadta a fiatal szerelmeseket. A harmadik változat szerint a fogsága alatt a börtönőre vak lányának visszaadta a látását, majd kivégzése napján búcsúlevelet írt neki, amit így írt alá: „a te Valentinod”. Valószínűleg ebből eredeztethető az angol kifejezés: „Be my Valentine!”.

Magyarországon sok hiedelem, babona és néphagyomány kötődik Bálint naphoz:

  • Ha egy hajadon lány Bálint napon verebet lát, szegény emberhez fog hozzámenni, de boldog lesz. Ha azonban egy tengelice repül át felette, akkor gazdag férfi felesége lesz.
  • A hiedelem szerint, ha a lányok a Bálint-nap előtti éjfélkor a temetőbe mennek, megláthatják leendő férjüket.
  • A párna alá helyezett babérlevélnek szintén az a célja, hogy a lányok álmukban megtudják, ki lesz a jövendőbeli párjuk.
  • A babona szerint Bálint nap reggelén egy szerelmes csók szerencsét hoz.

Ezeket a szokásokat már nem tartjuk. Talán vidéken egy-egy faluban. Helyette a nyugatról importált Valentin napot ünnepeljük, mint a szerelmesek napját. Holott nem csak a szerelmesek küldhetnek egymásnak üzenetet, vagy adhatnak egymásnak apró ajándékot, hanem a barátok és a családtagok.

Megosztom a cikket