Kultúra, oktatás

141 éve ezen a napon született Fedák Sári

Az egyik legismertebb és legsikeresebb magyar színművésznő, énekesnő-primadonna. Rákosi Szidi színésziskolájának elvégzése után, 1900-ban a Magyar Színházban kezdte meg pályáját. Pályája során számos magyar és külföldi színházban fellépett.

Többek között szerepelt a Népszínházban, a Vígszínházban, a Király Színházban is. Külföldi szereplései során eljutott Bécsbe, Berlinbe, Párizsba, Londonba és az Egyesült Államokba is. Humoros és jó előadó volt. A legnagyobb operett-primadonna volt, pedig nem volt jó hangja. Sikerei ellenére rendkívül kritikus volt magával szemben, de a másoktól eredő kritikát nem szerette.

Tehetsége miatt neve fogalommá vált a magyar színjátszásban. Mivel 1944-ben a bécsi Donausender német nemzetiszocialista rádió munkatársaként a háború folytatása mellett állt ki, ezért a második világháború után a Népbíróság, a Tanácsköztársaság után még „levörösözött” színésznőt, „nácirajongónak” bélyegezte, és nyolc hónapi börtönbüntetésre ítélte. Büntetése letöltése után már nem térhetett vissza a színpadra. 1955. május 5.-én hunyt el Budapesten.

Forrás: https://hu.wikipedia.org

Megosztom a cikket

Nagy Imola – Új utakon

„Új utakon” címmel látható a Budakeszin élő Nagy Imola festőművész kiállítása, a Prosit Bar&Caféban. A kiállításon alkotói korszakváltásának legjavából láthatnak válogatást az odalátogatók. Alkotói tevékenységéről, korszakváltásáról és a városunkban élő művészekről is szó esik ebben a beszélgetésben.

Ön a diploma megszerzése után, 2001-ben nem képzőművészként indult el!

Nem, hisz az Iparművészeti Egyetemen (ma Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) ruhatervezői szakán végeztem, és mint ilyen, ezen a területen kezdtem el dolgozni egy cégnél, ahol a kezdetén még kézzel rajzoltam, de aztán a számítógépi világ elterjedésével ez megszűnt. Annak ellenére, hogy szerettem az eredeti hivatásom, az igazi önkifejezés hiányzott az életemből. Az évek múlásával azt vettem észre magamon, hogy csak úgy ösztönösen elkezdek rajzolgatni tervezés közben. Ebből alakult ki a festés iránti vonzódásom. Egyre gyakrabban nyúltam az ecsethez, ami oda vezetett, hogy 2010 óta festek. Az otthonom lett a munkahelyem. A festészet számomra olyan, mintegy önvallomás, önéletrajz, amiről nehéz beszélnem, lefesteni azonban sokkal könnyebb ezt az olykor színes, vidám, nőies, felszabadult; máskor örvénylő, szomorú és megfejthetetlen világot.

Sok évig akvarellel festett, ami ugyanúgy vízalapú festék, mint a mostani korszakváltásához köthető akril festék is. Mégis, mi a különbség?

Az akvarell festékkel ún. szemcsés, akvarell papírra dolgozunk, míg az akril festékkel egyebek mellett vászonra. Én most erre festek. Az akvarell lassan szárad, tehát ez munka közben könnyebben, hosszabban hígítható, míg az akril a gyors száradás miatt csak rövid ideig. Az akvarell technikában a finom, világos, áttetsző színek varázsoltak el, bár nálam ezek némileg élénkebben jelentek meg. Ebben az akril váltásban pedig egy teljesen más technikát kívánó fedőfestést használok határozott, tiszta kontúrokkal. Az akvarellt egy asztal felett „görnyedve” papírra, az acrilt állva vagy ülve egy vászonra festem az állvány segítségével.

Ösztönös vagy inkább tudatos alkotó?

Nem volt előre megtervezett életutam az akvarell festészetre, és azért most sem álltam le azzal teljesen, meg azért van átfedés a két korszak között most is.
A 2010-es évek közepén a megnyitót az egyik kiállításomon évfolyamtársam mondta. Az ő ottani beszéde világosított meg engem arról, hogy mennyire sok a fa, az erdő, a megnyugvás, az őszi színek a képeimen. Pedig nem volt ebben semmi tudatosság. Nyilván a környezet itt Budakeszin, ahol élek és édesapám szülővárosa, Lenti (Zala megye) – ahová sokat járunk – hatalmas erdői is befolyásolták mindezt. Aztán elkezdtem kontrasztként foglalkozni a város témájával is. Mi van ott, a másik oldalon? Ahol ugyancsak nagy a kontraszt Pest és Buda között. Fiatalabb koromban Pesten dolgoztam, Budán éltem. Pest számomra a munkát, a nyugtalanságot, a zsibongást, a nagy épületeket, a betont, az esti életet, az éjszaki fényeket; Buda pedig a megnyugvást, a pihenést, a zöldellő kerteket jelentette. Szeretik ezeket a képeket az emberek. Ezekből sokat meg is vásároltak korábban. E témában a mostani korszakváltó kiállításomon is látható egy kép a Prosit Bar & Caféban.

Új témák is megjelenhetnek eljövendő alkotásaiban?

A mai világ problémái is érdekelnek! Urbanizáció, orwelli látomások, a magából kifordult világ! Ebből már készült egy-két képem a közelmúltban. Majd meglátjuk, ez tetszik-e az embereknek! És igen, szeretek női testeket, aktokat is megfesteni. Nem az önmaga valójában, nem olyan színekkel és lágysággal, hanem kontrasztosabb színekkel, erőteljesebb ecsetvonásokkal. Valójában nem tudom, mi ezzel a tervem! Talán elérni a saját magam stílusát.

Budakeszi és a környező települések vásárlóerő szempontjából az élen állnak Magyarországon, rengeteg szép, új ház épül mindenfele. Azt gondolná az ember, hogy sorba állnak a vásárlók a műterme előtt, hisz olykor szürreális, álomszerű, helyenként nonfiguratívnak is mondható képei egy igényesen kialakított, berendezett lakás hangulatát is megemelnék.

Sajnos, nem! A mai világban nagyon fontos a jó marketing (erre már önmagában is vagyonokat kellene költeni) és a megfelelő kapcsolatok. Én pusztán csak festészetből nem tudok megélni. Emellett főállásban dolgozom otthon egy divatcégnek is mint grafikus. Óriási minőségi változást hozna az életemben, ha csak azt csinálhatnám, amit szeretek, ami boldoggá tesz.

Rengeteg művész él Budakeszin! Építészek, képzőművészek, színészek, táncosok, muzsikusok…! Kevés településnek vannak ilyen adottságai. Mi erről a véleménye?

El tudnék képzelni egy olyan nagyszabású „Budakeszi Művészeti Napot”, ahol ezek a művészek, a lakosság és a város vezetése jól kitalált programok mentén eltöltene együtt egy tartalmas és emlékezetes napot. Persze tudom, ennek a kreatív megszervezéséhez rengeteg idő és energia kellene, és persze jelentős szponzoráció!

Horváth Jenő

Budakeszi Hírmondó 2020. október 10. oldal.
https://hirmondo.budakeszi.hu/wp-content/uploads/2020/10/Hirmondo-2020-10.pdf

Megosztom a cikket

Mezei Máriára emlékeztünk

Mezei Mária színművész 111. születésnapján dr. Győri Ottiliával koszorút helyeztünk el a művésznő sírjánál, majd délután a Városházán emléknapon emlékeztünk városunk szeretett és tisztelt egykori lakójára. Az érdemes és kiváló művész élete utolsó három évtizedét töltötte Budakeszin, Petőfi utcai otthonában. Maradandót alkotott a magyar kultúrának.

Megosztom a cikket

Tovább

Felvételi előkészítő a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnáziumban

Tisztelt Szülők!

A Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium ebben a tanévben is felvételi előkészítőt indít. A foglalkozásokat a gimnázium tanárai 10-12 fős csoportokban szombat délelőttönként fertőtlenített termekben tartják a járványügyi előírások betartásával. A foglalkozások november 7-én indulnak, a jelentkezés határideje október 22. A tanfolyamról szóló részletes tájékoztatót és a jelentkezési lapot iskolánk honlapján találják meg: www.prohaszka-budakeszi.hu
Szeretettel várjuk negyedik osztályos gyermekeiket iskolánkban.
Iskolavezetés

Megosztom a cikket

Ed Philips and the Memphis Patrol az Erkel Ferenc Művelődési Központban

Fergeteges, táncos mulatság kerül megrendezésre az Erkel Ferenc Művelődési Központban, a hazai rock-a-billy és rock and roll nagyágyúi koncerteznek Budakeszin november 6-án.

Nagy durranásnak ígérkezik a nemzetközi zenei színtéren is közismert budapesti Ed Philips and the Memphis Patrol koncertje.

Budakeszin első alkalommal mutatkozik be a zenekar amely 2011. évi megalakulása óta két lemezt adott ki, illetve dolgozott együtt Ferenczi György (Rackajam) EMeRTon-díjas szájharmonika-művész, énekessel, a többszörös nemzetközi díjnyertes szegedi székhelyű Fool Moon énekegyüttessel, Danics Dóra énekesnővel és Elvis Presley eredeti zenekarának a TCB Band-nek jelenlegi énekesével Dennis Jale-el.

Az együttes dalai szerepelnek több Európai és egy Japánban kiadott világválogatás lemezen is.

A csapat az elmúlt 9 évben több mint 10 országban adott koncertet és napjainkra már megkerülhetetlen vendégei a stílust képviselő hazai és nemzetközi kluboknak, fesztiváloknak, zenei találkozóknak.

Egész estés időutazásban lesz részünk az 50´- 60´ évek hangulatában Elvis Presley legnagyobb slágereivel.

Belépő: 1.800.- Ft

Koncert kezdés: 20.00

Megosztom a cikket

Nehéz volt az elengedés… Jó volt hallgatni. Köszönjük!

Szép esténk volt!  Schäffer Erzsébet a 2020. évi Országos Könyvtári Napok alkalmából tartott író-olvasó találkozót a Nagy Gáspár Városi Könyvtár szervezésében.
Sokan hallgattuk a hétköznapi, de mégis különleges találkozásokról szóló történeteket. Nevettünk, elgondolkoztunk és időnként meghatódtunk.

Szép esténk volt! 📚Schäffer Erzsébet a 2020. évi Országos Könyvtári Napok alkalmából tartott író-olvasó találkozót a…

Közzétette: Győri Ottilia hivatalos oldala – 2020. október 10., szombat

Megosztom a cikket

Országos Könyvtári Napok Budakeszin

Olvasni jó! 📚📖📚 Ez a hét a könyvekről, a könyvtárról is szól. Idén 15. alkalommal szervezik meg az Országos Könyvtári Napokat. Budakeszi közismert személyiségek mondják el hét napon át, hogy mi a kedvenc olvasmányuk.

Olvasni jó! 📚📖📚 Ez a hét a könyvekről, a könyvtárról is szól. Idén 15. alkalommal szervezik meg az Országos Könyvtári…

Közzétette: Győri Ottilia hivatalos oldala – 2020. október 5., hétfő

 

Megosztom a cikket

Fenntarthatósági Témahét

Budakeszi a díjazottak között – Áder János nyitóelőadásával elkezdődött az 5. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét

Idén október 5. és 9. között kerül megrendezésre az 5. jubileumi Fenntarthatósági Témahét. Idén először az egész Kárpát-medencéből, így a határon túlról is kapcsolódhatnak iskolák a kezdeményezéshez. Eddig több mint 1700 iskola 380 000 diákja
regisztrált a programba, ebből közel 120 iskola a határon túlról.

A Témahét Áder János nyitóelőadásával kezdődött, őt a programsorozat támogatóinak köszöntői követik. A Fenntarthatósági Témahetek hagyományosan kiemelt eseménye Áder János köztársasági elnök élő középiskolai tanórája. A járványhelyzetre tekintettel az idei elnöki tanóra a Témahét online nyitórendezvényének nyitóelőadásaként kerül megtartásra.

https://www.fenntarthatosagi.temahet.hu/

Megosztom a cikket

Felkészülni, vigyázz, kész… WudiSuli!!!

Rajtvonalhoz ért a Budakeszi Német Nemzetiségi Általános Iskola, vagyis a WudiSuli és alig várja, hogy 2020. szeptember 1-jén több mint 300 diákkal elstartoljon a tanév, és a Budakeszin élők régi vágya valóra váljon. Az elmúlt egy évben több fórumon, médiafelületen és szülői értekezleten követhettük az új iskola alakulásának folyamatát. Budakeszi Város Német Önkormányzata az intézményalapítás előkészítő feladataira egy szakmai munkacsoportot hozott létre. Meskó Gyula igazgatójelölt váratlan betegsége miatt a BVNÖ új igazgatót bízott meg: Gölcz Mira asszonyt, aki az iskola megbízott igazgatónője, őt kérdeztük.

Ha röviden össze kellene foglalnia a WudiSuli nevelési programjának központi gondolatát, hogyan fogalmazna?

– „A gyermekeknek két dolgot kell adnunk: gyökereket és szárnyakat…” Feladatunk, megmutatni gyermekeinknek a gyökereinket, melyek a keresztény-európai, a nemzeti és a helyi települési hagyományok – az arculatunkat meghatározó hazai német nemzetiség – értékeit közvetítve tartást és kötődést biztosítanak. Emellett adjunk gyermekeinknek szárnyakat is, amelyek lehetőséget nyújtanak nekik új utakat megismerni, felfedezni, bejárni. Erre utal a WudiSuli elnevezés is: első fele utal Budakeszi német gyökereire – Budakeszi-Wudigess –, második fele az iskola szó gyerekek által használt játékos változata.

Koncepciójuk szerint egy „előiskolai” szakaszt is terveznek, a Takabarka Óvodában az évek óta sikeres Hans Hase program bevezetésével?

A Tarkabarka-Kunterbunt óvodában évek óta bevezetett és jól működő „Hans Hase” előiskolaprogram mind módszertani, mind az iskolai szocializáció szempontjából sikeres kezdeményezés, a Goethe Intézet legfrissebb korai idegen nyelvvel foglalkozó kutatásain alapszik. Az óvodai foglalkozások jó alapot teremtettek ahhoz, hogy a gyermekek Hans Hase kalandjain keresztül, iskolánk alsó tagozatán is játékos formában tovább gyarapítsák nyelvi ismereteiket. Hans Hase, a játékos, kedves nyúl segítségével megkönnyíthetjük tanulóink számára az óvoda–iskola közötti átmenetet.

Honnan érkeznek az új iskolába jelentkező tanulók?

– Az új iskola beiskolázási körzete Budakeszi közigazgatási területe. A szülők számára ezzel ténylegesen intézményválasztási lehetőség nyílik meg. Induló iskolánkba a Széchenyi István Általános Iskola német nemzetiségi tagozatos tanulói kérték átvételüket.

Hány tanulója illetve tanulócsoportja lesz az új intézménynek?

– Az első évfolyamon 65 gyermek kérte átvételét iskolánkba. Mivel a köznevelési törvény ezt lehetővé teszi, a fenntartó egyetértésével szeptember 1-jén három első osztály indul. Másodiktól nyolcadik évfolyamig megtartjuk az eddigi osztálybesorolásokat, így összesen 13 osztályunk kezdi meg a tanévet.

Milyen összetételű lesz a nemzetiségi iskola tantestülete?

– A nevelőtestület bázisát a SZIA nemzetiségi osztályaiban tanító pedagógusok jelentik, akik nyilatkozatban fejezték ki csatlakozási szándékukat. Néhány pedagógus pedig pályázat útján került a testületbe.

Milyen szempontok szerint történt a Knáb János utca 60. szám alatti iskolaépület megosztása?

– A német önkormányzat és a SZIA vezetésének korábbi egyeztetései alapján körvonalazódott egy közös javaslat az épület használatának megosztására. Budakeszi Város Önkormányzata mint tulajdonos, az Érdi Tankerület mint fenntartó és vagyonkezelő felé együttesen képviseljük a terveket.
Sem az országban, sem a környékünkön nem példa nélküli, hogy két külön fenntartásban levő köznevelési intézmény működik egy iskolaingatlanon belül.
Településünkön ez komplikált és kritikus terület, hiszen budakeszi oktatása évek óta görgeti maga előtt az épülethiány/teremhiány problémáját. Mivel nagy örömünkre minden évben egyre nő a gyermeklétszám, így az Árpád fejedelem téri új iskolaépület sem oldotta meg ezt a gondot, amelyet természetesen minden fenntartó és vezető fontosnak értékel.
Az említett döntéshozókkal közösen az iskolaközösségek érdekeit optimálisan szolgáló megoldásra törekszünk.

Hogyan gondolkodnak az „együttélésről”?

– Ebben a kérdésben a fő szempont, mint a jó házasságban, megtalálni a kompromisszumokat. A SZIA és a német iskola működésében a közös épületből mint adottságból fakadóan sok csatlakozási pont lesz, pl. a csengetési rendet, a közös használatú tornatermet, az ebédlőt, többcélú termet, földszinti aulát, az iskolaudvart illetően. A Knáb János utcai épületben eddig is több intézmény működött, mint a Mezei Mária Alapfokú Művészeti Iskola, illetve a Czövek Erna Zeneiskola. A „közös tető alatti” pedagógiai munka az intézmények közötti kapcsolatokat erősíti. Ez nekünk is célunk, mert meggyőződésünk, hogy csak a harmonikus „együttélés” válik az épületben tanuló gyermekek javára.

Hogy állnak az előírások szerinti nyári karbantartási munkákkal?

– Szeptember 1-jén az új iskola az intézményi működés megkezdéséhez minden engedéllyel, a szükséges személyi és tárgyi infrastruktúrával rendelkezik. A fenntartó német önkormányzat és a Schulteam egész nyáron dolgozott az iskolakezdés feltételeinek biztosítása érdekében.
A legnagyobb gondot jelenleg nem az egyébként is nagy mennyiségű, sokrétű és szerteágazó adminisztratív és szakmai feladatok jelentik, hanem a Covid-19 vírus okozta bizonytalan és percről percre változó helyzet.
A fenntartó német önkormányzat a biztonságos tanévkezdés érdekében, kiemelten a higiéniás szempontokat szem előtt tartva, a tulajdonossal és a vagyonkezelővel egyeztetve végezte a nyári munkálatokat, amelyek fedezetére sikeresen igényelt állami támogatást. Ennek keretében valósulhattak meg kisebb belső átalakítási-, tisztasági festési munkák és a mellékhelyiségek egy részének felújítása.
A települési önkormányzat megkeresése után a német önkormányzat a tulajdonossal közösen végzi el a tornaterem sürgősségi javítási munkálatait, valamint egy nagyobb mértékű felújítás előkészítését. Nagy öröm számomra látni a két önkormányzat sikeres együttműködését a települést szolgáló közös célok elérése érdekében..

Hogyan tekint a kihívásra, egy induló nemzetiségi iskola igazgatói feladatainak ellátására?

– Nagy várakozással tekintek az elkövetkezendő tanév elé. Pedagógus kollegáimmal karöltve szeretnénk megfelelni az iskola pedagógiai célkitűzéseinek, a modern kor oktatási elvárásainak, és igyekszünk hűen képviselni a német nemzetiségi oktatást-nevelést.
Ebben a folyamatban segítségemre lesznek korábbi tanulmányaim és tapasztalataim, melyeket mint német nemzetiségi tanító és tanár szereztem a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata által fenntartott iskolában, intézményvezető-helyettesként, illetve doktori tanulmányaim és főiskolai oktatói munkám során. Magyarországi német származásom révén családommal a mindennapokban is ápolom a hagyományokat, szabadidőmben tánccsoportokat vezetek, nyelvjáráskutatással foglalkozom. Mindezek mellett férjem, családom támogatására is számítok, hiszen háromgyermekes édesanya lévén eddig is az ő segítségükkel sikerült a magánéletet és a szakmai munkát összeegyeztetnem.

Sok erőt, lendületet és a szeretet leleményességét, valamint sok szép eredményt kívánok a nemzetiségi iskola közösségének, fenntartónak, igazgatónak, tantestületnek, szülőknek és mindenekelőtt az iskola ifjú polgárainak, a tanulóknak!
Szabó Kinga

Budakeszi Hírmondó 2020. szeptember 17. oldal.

https://hirmondo.budakeszi.hu/wp-content/uploads/2020/09/Hirmondo-2020-09-2.pdf

Megosztom a cikket