Kultúra, oktatás

Német témahét a Prohászka Gimnáziumban – 2021. február 17–19.

Iskolánk második féléves eseményeinek részét képezi a „Múlt és jelen – Német témahét a Prohászkában” című projektünk, amely a német nyelv és kultúra megismerését, a témában való újabb ismeretek szerzését, a budakeszi svábság történetének bemutatását szolgálja. Célunk az, hogy ennek a témahétnek a keretében tanulóink kicsit közelebbről megismerjék a német nyelvi kultúrát, annak számos szegmensét; és a sokrétű programok által a német nyelvhez kapcsolódó kultúrtörténeti ismeretekben gazdagodjanak.

Témahetünk palettája elsősorban az algimnáziumi korosztályt szólítja meg különböző, változatos programokkal, melyek mélységükben igazodnak tanulóink életkorához, nyelvi ismereteikhez. Az 5-6. évfolyam diákjai a német irodalom költészetéből meríthetnek új ismereteket; egy kötelező és egy szabadon választott vers megtanulásával pedig az említett évfolyamoknak szervezett szavalóversenyen mérhetik össze tudásukat.

A német irodalom és kultúra megismerése és művelése mellett a Budakeszin élő német kisebbség történetét is a témahét szerves részének tekintjük, és fontosnak tartjuk, hogy gimnáziumunk tanulói is ismerjék meg és tiszteljék településük múltját és jelenét. Ennek kapcsán plakátversenyünk egyik központi részét képezi a budakeszi svábok történetével foglalkozó kutatómunka, amelynek során tanulóink kis csoportokban képes beszámolót készíthetnek arról, hogy Budakeszi német ajkú lakossága, a svábság honnan és mikor érkezett a településre, és 1946-ban a kollektív bűnösség elve miatt hozott kitelepítési rendelet értelmében hogyan, milyen körülmények között kényszerültek elhagyni otthonukat, családjukat, a hazájukként szeretett Magyarországot.

A kutatómunkában tanulóink különböző produktumokat készítenek: térképeket rajzolnak, régi fotókópiákat beszkennelve egy-egy családtörténetet mutatnak be, illetve tudósíthatnak a betelepítés és a kitelepítés okairól, körülményeiről. A kutatómunka folyamatát szaktanáraink és a programban részt vevő osztályok (7. és 8. évfolyam) osztályfőnökei koordinálják. A témához kapcsolódóan Pelyachné Pingiczer Klára tanárnő tart a 8. A osztálynak egy rendhagyó előadást a német kultúra, a német nyelv helyi vonatkozásairól, a budakeszi svábok történetéről, kitelepítésük tragédiájáról. Plakátversenyünk másik területe a német hagyományok, nevezetességek és szokások megismerésére fókuszál.

Az 5. és 6. évfolyam diákjai 3-4 fős csapatokban nevezhetnek a versenyre, ahol az általuk választott német nyelvű országok egy-egy tartományával, kantonjával foglalkoznak; megismerkednek egy-egy régió gasztronómiájával, nyelvi sajátosságaival, népviseletével, nevezetességeivel. A gyűjtőmunkák produktumaiból egy kiállítást rendezünk gimnáziumunk Németh László-termében, amelyet az iskola közössége februárban tekinthet meg. Témahetünk fő programjaként online vetélkedőt szervezünk, melyen iskolánk diákjai mellett a Budakeszi Német Nemzetiségi Általános Iskola tanulói is részt vesznek, egy közös versenyben osztják meg egymással tudásukat és tapasztalataikat. A verseny a Sissiről és Tell Vilmosról szóló történet (könnyített olvasmányok) feldolgozására épül. Bízunk abban, hogy ez a közös program a két intézmény között a kölcsönös, jó együttműködést erősíti, szolgálja.
Témahetünkre készülve iskolánk diákjai Török Csaba igazgató úrral és Nagy Edit tanárnővel felkeresték a település kitelepítéssel kapcsolatos emlékhelyeit, és egy koszorút helyeztek el a városháza falán lévő emléktáblánál. Nagy örömünkre szolgált, hogy diákjaink találkozhattak Győri Ottilia polgármester asszonnyal, aki felelősségteljes feladatai közben is tudott néhány szót váltani az érdeklődő diákokkal.

Nagy Edit pedagógiai vezető

bit.ly/hirmondo-2021-februar

Megosztom a cikket

Budakeszi Oktatásáért-díjas: Paur Eleonóra

A biológia-földrajz szakos tanárnő, négy évtizede oktatja a budakeszi gyermekeket, tanított a város mindkét gimnáziumában, jelenleg az általános iskola oktatója. Az egészségnevelés és a környezetvédelem terén is látványos eredményeket ért el.A Buda Környéki Televízió interjúja.

Megosztom a cikket

Új tankönyvek készültek Budakeszin

Az Áder János köztársasági elnök által létrehozott Kék Bolygó Alapítvány támogatásával elkészült az első, 9–10 osztályosoknak szóló tankönyvcsomag. A tervek szerint a tankönyvek a jövőben több korosztálynak is készülnének, mert a környezettudatossághoz szükséges ismeretek elsajátítását a gyerekek játszva tanulhatják meg – hangzott el az M1 Kék bolygó című műsorában.
 
Megosztom a cikket

A Budakeszi Hagyományőrző Kör Kórusát, KÓTA díjjal tüntették ki

Váratlan öröm érte a Magyar Kultúra Napján a Budakeszi Hagyományőrző Kör Egyesület közösségét.
Kórusunk több évtizedes munkásságát nemzetiségi kategóriában KÓTA díjra érdemesnek találta a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei együttesek Országos Szövetsége.
Január 22-én kora este, online adásban méltatták a díjazottakat. A személyes díjátadásra a pandémia alakulásától függően a későbbiekben kerül sor.

Ebben a mindenkit sújtó, elszigetelődött magányos időben különösen jól esett eddigi munkánk elismerése.

Megerősítést kaptunk, hogy jó irányba haladunk és higgyünk az újrakezdésben, bármikor lesz is.

Szeretném megköszönni a sok nekem címzett gratulációt és egyúttal tovább küldöm kórusunk valamennyi jelenlegi és régi énekesének.
Köszönöm az együtt töltött időt amit veletek tölthettem, a próbák izgalmát, a sok sok fellépés örömét, sikerét.
Támogatóinknak, barátainknak a kitartást amivel hétről hétre velünk tartottatok. Családjainknak türelmét, hogy elviselték hétvégeken a hiányunkat.

Ez a díj mindannyiunké, hiszen nem létezik kórus lelkes énekes társak nélkül.
Külön szeretném megköszönni harmonika-kísérőnk Nagy Attila áldozatos munkáját, aki a kórus mellett a Budakeszi Hagyományőrző Kör Fúvószenekarát is menedzseli!
Zenei kíséretével régi dalaink is új dimenzióba kerültek.

Az is örömünkre szolgál, hogy a Budakeszin működő Zákányi Zsolt Református Vegyeskar névadója „a Tanár Úr” posztumusz életműdíjat kapott a magyarországi zeneoktatásban és kórusmozgalomban kifejtett hat évtizedes munkásságáért!
Gratulálok az Erkel Ferenc Művelődési Ház munkatársainak is, mivel az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a rangos „Minősített Közművelődési Intézmény” címet adományozta intézményüknek.

Krizsán Edit kórusvezető

A BHKE működésének támogatói:

 
Megosztom a cikket

Magas szakmai elismerés az EFMK-nak

Öröm és büszkeség számunkra, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma Minősített Közművelődési Intézmény Címet adományozott az Erkel Ferenc Művelődési Központnak, melyet 2021. január 22-én a magyar kultúra napja alkalmából szervezett online díjátadó ünnepségen Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár úr adott át.

A Minősített Közművelődési Intézmény Cím azoknak a közművelődési intézményeknek adományozható, amelyek a közművelődés minőségfejlesztésének alkalmazásával kiemelkedő teljesítményt nyújtanak.
Külön öröm számunkra, hogy az el ismerő oklevelet az Erkel Ferenc Művelődési Központ épületének 40. jubileumi évfordulóján vehették át az intézmény vezetői, munkatársai.

Gratulálunk! 

https://www.facebook.com/1395502610693896/posts/2822338028010340/

 

Megosztom a cikket

Január 22. – A magyar kultúra napja

„Ez a nap alkalmat ad arra, hogy megvizsgáljuk, mit is ad a művészet az ember lelkének. A mai világhelyzet óhatatlanul felteszi a kérdést bennünk, hogy a nagy idődimenziókon átívelő szellemi inspiráció forrása kiapadhat-e? Tudnánk-e élni művészeti alkotások, mi több, művészi szemlélet nélkül?
Érzésem szerint semmiképpen! Nem azért mondom ezt, mert úgymond hazabeszélek, hanem mert azt tapasztalom, hogy a művészet gyógyszer! Bizonyítottan javítja az élet lelki és fizikai minőségét is! Morális impulzusai pedig az emberi értékeink megmaradását, hovatovább emberi mivoltunk megmaradását is szolgálja.” – Szabó Sipos Barnabás Budakeszin élő színművész.

Ady Endre

Sem utódja, sem boldog őse…
Sem rokona, sem ismerőse
Nem vagyok senkinek,
Nem vagyok senkinek.
Vagyok, mint minden ember: fenség,
Észak-fok, titok, idegenség,
Lidérces, messze fény,
Lidérces, messze fény.
De, jaj, nem tudok így maradni,
Szeretném magam megmutatni,
Hogy látva lássanak,
Hogy látva lássanak.
Ezért minden: önkínzás, ének:
Szeretném, hogyha szeretnének
S lennék valakié,
Lennék valakié.

Megosztom a cikket