Kultúra, oktatás

Szeretne budakeszin kétnyelvű óvodai programot?

Kedves Szülők!
     
Budakeszi szülői kezdeményezésre, a Szivárvány Óvoda egyetértésével, a Bilingual Nonprofit Kft. igényfelmérést végez budakeszi lakosok körében, melyet az alábbi linken tölthetnek ki azok a szülők, akik érdeklődnek az angol-magyar kétnyelvű óvodai program iránt. A Bilingual Program évek óta sikeresen működik Budakeszin, a Széchenyi István Általános Iskolában. A budakeszi lakosok igénye, hogy a Bilingual Program óvodában is elérhető legyen.

Igényfelmérő űrlap

 

 

Megosztom a cikket

A Magyar Kultúra Napja

A Magyar Kultúra Napja alkalmából az Erkel Ferenc Művelődési Központban szervezett ünnepségen a Budakörnyéki művészeti szomszédolás keretében „Azt gondoltam…” címmel megnyílt a Nagykovácsin élő Szilágyi Erzsébet ötvös, szobrászművész kékfestés kiállítása.

Vendégünk volt Kiszelné Mohos Katalin, Nagykovácsi polgármestere, aki köszöntötte az egybegyűlteket. A kiállítást Gopcsa Katalin művészettörténész nyitotta meg. Az ünnepi műsorban közreműködött a Monarchia Vonósnégyes komolyzenei koncertjével, a Tér-Zene program keretében. Rövid visszatekintést és az idei évre vonatkozó új feladatokat és célokat ismertetett az intézmény munkájáról az Erkel Ferenc Művelődési Központ igazgatója, Tóthné Fajtha Anita. – A tavalyi évben ünnepeltük intézményünk épületének 40 éves fennállását, valamint szintén ebben az évben vehettük át a Minősített Közművelődési Intézményi Címet is.

Szilágyi Erzsébet ötvös, szobrászművész a két polgármester, Dr. Győri Ottilia és Kiszelné Mohos Katalin között

Elindítottuk az intézmény új arculatának tervezését, fókuszcsoportokat hívtunk össze, felméréseket végeztünk. Az idei évben hamarosan megismerkedhetnek majd új arculati elemeinkkel, emblémánkkal és szlogenünkkel is. Örömhír számunkra, hogy az idei évben a kormány 20%-os bérfejlesztést biztosít a kulturális területen dolgozók részére. Ebben az évben új feladatokon is dolgozunk, mint pl. a felnőttképzés és a kulturálisalapú gazdaságfejlesztés. Igyekszünk szakmailag mindig megújulni és a lakossági igényeknek megfelelni. Dr. Győri Ottilia polgármester az idei év álomból valósággá váló terveit osztotta meg az egybegyűltekkel: – Az egészséghez való hozzáférést biztosítottuk a lakosságnak – hiszen 20 szakellátást indítottunk el, és új egészségházat is építünk.

Ezután a kultúrához való hozzáférést is szeretnénk magasabb szintre emelni, hogy bármely élethelyzetben feltöltődhessen egy budakeszi lakos: a szép épített környezetben, a szép természetben. Helyben képezhesse magát – növelve lehetőségeit, vagy éljen a művészettel, mint erőforrással akár alkotóként, akár befogadóként. Kivételes lehetőség előtt áll városunk, eredményesen dolgoztunk: Budakeszit kiemelt fenntartható városfejlesztési körbe sorolta Pest megye. Így pályázatot nyújthatunk be a TOP Plusz fenntartható városfejlesztési stratégiák kifejezetten Budakeszi számára elkülönített 3,5 milliárdos keretösszegére, amely a 2021-től 2027-ig terjedő időszakra szóló fejlesztési forrás. A Fő tér Projekt 1 milliárd forinttal szerepel ebben, és tartalmazza ez az összeg a rendezvényterem építést, új, többfunkciós könyvtár létesítését, köztér fejlesztést, szolgáltatások kialakítását.

A vállalkozói park mellett, a Lidl közelében, új multifunkciós rendezvény-, szabadidő- és kulturális központot is tervezünk, ahol szabadtéri színpad, gasztronómia/vendéglátás, zárt rendezvénytér várja majd a szórakozni vágyó budakeszieket.
Ha sikeresen pályázunk, akkor az Európai Szociális Alaptól 607 millió forintot kapunk. Ebből kulturális, szabadidős szolgáltató nonprofit kft.-t hozunk létre, és a civil szervezetekkel közösen növeljük a kulturális programok kínálatát. Ebben helyet kaphat felnőttképzés, konferenciaszervezés, szórakoztatás, filmkészítés, vendéglátás és még sok minden más, amit a budakeszi lakosok javasolnak. Az az álmunk, hogy a városunk gazdagságát jelentő szellemi energiákat bevonjuk a város kulturális életének felpezsdítésébe. Hozzunk létre közösségi hálózatot, mutassuk meg értékeinket!

Nagykovácsi polgármestere Szilágyi Erzsébet képzőművész otthonából érkezve köszöntötte az egybegyűlteket. – A jó szomszéd az, aki azon igyekszik, hogy észre se lehessen venni. Ti pedig azt kéritek tőlünk, jöjjünk szomszédoljunk, és mutassuk meg az értékeinket. És mi örömmel jöttünk. Köszönöm a meghívást, kedves polgármester asszony, köszönjük ezt a jó szomszédi viszonyt – mondta Kiszelné Mohos Katalin. A polgármester úgy fogalmazott, Szilágyi Erzsébet munkáival nyomot hagy az általa és művészete által megérintett emberekben. – Azt tapasztalom saját magamon is, hogy vannak olyan alkotók, akik kitörölhetetlen nyomot hagynak a lelkeken. Egy bevésődést, ami sohasem tüntethető el. Nekem ilyen lett Szilágyi Erzsébet, jelentette ki Nagykovácsi polgármestere.

Vanó Zsuzsa

Budakeszi Hírmondó 2022 január

Megosztom a cikket

Van ilyen is….

Budakeszi Széchenyi István Általános Iskola – SZIA:

37 TÁRSASJÁTÉKOT KAPTUNK EGY NÉVTELEN ANGYALTÓL
Önzetlen adomány
2021. december utolsó tanítási napjának késő délutánján egy névtelen angyal érkezett a SZIÁ-ba, mondván: ‘Szeretnék itt hagyni pár játékot, ha szívesen fogadják..” A pár játék végül három óriás dobozzal jött, telis-tele ÚJ és TELJESEN HIÁNYTALAN, JÓ ÁLLAPOTBAN lévő általános iskolai korosztályos fejlesztő, tanulást segítő és délutáni elfoglaltságűző társasjátékokkal.
Mondanunk sem kell, hogy már az elején igent mondtunk, mielőtt tudtuk volna mit kapunk, dehogy a dobozok mekkora kincset rejtettek, arról akkor még fogalmunk sem volt. Nem tudjuk ki volt a csodatevő, de reméljük olvassa üzenetünket:
Hálás szívvel köszönjük tanulóink és pedagógusaink nevében is ezt az önzetlen, jószívvel adott ajándékcsomagot, melyet minden osztályunk nagy örömmel használhat a jövőben!

Megosztom a cikket

A Munkatársas telibe talált! Jött, látott és győzött!

Teltházas előadáson sikerrel debütált a Válótársas után méltán nagy reményekkel várt Munkatársas darab. A színpadon négy nagyszerű színművész (Kovács Patrícia, Pokorny Lia, Elek Ferenc és Schmied Zoltán) előadásában olyan hétköznapi élethelyzeteket, szituációkat láthattunk a munka világából, mely nemcsak, hogy megnevettette a nézőket, de el is gondolkodtatta. Párhuzamot vonhattak saját tapasztalataik és a látottak közt, hisz megélt helyezetek, konfliktusok kerültek színre. A vidám négyes zseniálisan mutatta be a kollégák közti harcokat, játszmákat, tyúkpereket és időnként ádáz ellenségeskedést. Humorban és nevetésben nem volt hiány, szem nem maradt szárazon!
Ezt mindenkinek látni kell! Óriási ötlet-mesteri kivitelezésben, melyet receptre kellene felírni!
Köszönjük a művészeknek, hogy az Erkel Ferenc Művelődési Központot tisztelték meg, és minket választottak a premier helyszínéül!
Megosztom a cikket

ANNA EKBERG: Kétség

VLouise kávézót vezet egy dán szigeten, boldog szerelemben él egy íróval, Joachimmal. Egy nap váratlanul felbukkan Edmund, és azt állítja, hogy Louise azonos az ő eltűnt feleségével, Helenével, akivel két gyerekük van és egy komoly céget vezetnek. A genetikai vizsgálatok ezt igazolják is, azonban Helene semmire sem emlékszik: mint azt Joa-
chimnak bevallja, három évvel ezelőtt egy rejtélyes esemény után teljes emlékezetkiesése volt, és azután építette fel az új identitását. Vissza kell térnie családjához, de szíve mélyén továbbra is az írót szereti, aki szintén nem tudja elfelejteni szerelmét, és minden eszközt bevetve elkezd nyomozni a rejtélyes Louise után, akinek a személyazonosságát Helene felvette. Helene próbál visszailleszkedni régi életébe, az emberek viszonyulásából próbálja kideríteni, milyen volt régi személyisége, és az után is kutakodik, mi történhetett három évvel ezelőtt.

Szőts Dávid

Megosztom a cikket

POLCZ ALAINE: Asszony a fronton

„Egyik éjszaka kiugrottam az ablakon. Nem tudom, akkor volt-e, hogy kigyulladt a ház, vagy máskor, és azt se, miért menekültem előlük, tény, hogy kiugrottam, mezítláb, egy szál ruhában. Ki a hóra, át a kerítésen, és szaladtam. Utánam Filike. Ők pedig lőttek rám. Szépen körbelőttek géppisztollyal.” Rettenetes, csodálatos, letehetetlen, emészthetetlen, feledhetetlen, érzelmi hullámvasút. Akár egy film kockái – úgy pörögnek, úgy elevenednek meg a második világháború borzalmai: Polcz Alaine, egy tizenkilenc éves asszony emlékiratának sorai, életének legnagyobb megpróbáltatásai, örök érvényű tanúvallomása az olvasó szeme előtt. A mű: történelem testközelből, és remek érzékenyítő, ismeretbővítő kötelező olvasmány is lehetne. Vétek nem elolvasni, majd nem elmélázni rajta, hogy magunkba szívjuk az írónő életerejét, kitartását. Polcz Alaine könyve nyomot hagy, napokat igényel vagy talán heteket az értő elolvasásra, de kétségkívül… A könyv!

Kolacsek Rozi • NSJG 12. B

Megosztom a cikket

Kiemelkedő tanulmányi sikerek a Budakeszi SZIA-ban

A következő oldalakon egy hosszú, impozáns lista látható. A SZIA sikereiről szól, mely az iskola 2019-2021 között elért kiemelkedő tanulmányi, sport sikereinek dicsőségtáblája, és még messze van a tanév vége, 2022. év júniusa. Addig még várhatóan sok újabb sikere is lesz az iskolának. Mikor megkaptam ezt a listát, jómagam is elképedtem, és először magamnak tettem fel a kérdést: „Felsőbb kategóriába lépett a SZIA?” Ennek kapcsán kereste meg a Hírmondó az intézmény igazgató asszonyát, Bódi Zsuzsannát, a 2021. évi Budakeszi Oktatásügyért Díjjal kitüntetett pedagógusát, és a dicsőségtáblán szereplők közül a 2021. évi Bolyai Matematika Csapatverseny Pest Megyei körzeti 1. helyezettjeit, a 7. a. osztály négy diákját és felkészítő tanárnőjüket, Tymcsák Mariannt.

A Budakeszi SZIA sokáig futottak még iskolaként rögzült városunk közvélekedésben. Most meg itt van ez az elkápráztató eredményekkel teli lista! Alaposan áttanulmányozva a legutóbbi Covid-járvánnyal terhelt másfél tanévet, egészen elképesztelek ezek az eredmények! És ha jól belegondolok, ez csak most, ezeknek az eredményeknek az összesítése után válhat majd igazán sikertörténetté, és hol van még a tanév vége!? De hát mi történt a SZIA-ban az elmúlt években? Mi a sikerek titka? Az iskola ebédlőjében sikerült találkoznom az iskola igazgató asszonyával és a sok száz résztvevős Bolyai Matematika nemzetközi csapatverseny 2021. évi Pest megyei-körzeti, 7. a osztályos győzteseivel, az országos 21. helyezett Pomozi Mátéval, Svendor Andrással, Sza-lay Zsomborral, Török Lászlóval és felkészítő tanárnőjükkel, Tymcsák Mariannal. A tanárnőtől megtudtam, hogy azokat a gyerekeket, akik tehetségesek, rendszeresen benevezik a különféle versenyekre, melyekhez természetesen egy külön felkészülést is kapnak.

A négy srác esetében a jó szerepléséhez az is hozzájárult, hogy egyikőjük matematika tanár nagymamája is segített a felkészítésben. Ebben a tanévben még vár rájuk a Kenguru és a Zrínyi Ilona matematikai verseny is. Tudatos, a jövőjüket már 13 évesen is tervező, nagyon érett gondolkodású srácokat és egy tehetséggondozást sikerre vivő tanárnőt ismertem meg ezen a negyedórás beszélgetésen.
Bódi Zsuzsanna igazgató asszony elmondása szerint ennek a kibontakozó sikertörténetnek az alapja, hogy az iskola nyitott a szülők felé, és a társadalmi igényeknek megfelelő tagozatokat, irányultságokat helyezett prioritásba. Ennek a legfontosabb eleme az angol két tannyelvű oktatás felé nyitás, aminek lehetősége az igényeknek megfelelően adott. A művészeti irányultságon belül az énekes osztályok – együttműködve a Zeneiskolával (szolfézs vizsga tanulmányi időn belül) – biztosítják a szülők egy részének igényeit, amit az idén néptáncos osztállyal is bővítettek.


Fontos lépés volt ezen az úton, hogy a SZIA 2017-ben megpályázta és el is nyerte a „ Digitális környezet a köznevelésben” projektet, melyet 1-8. évfolyamig vezettek be tanóráikon, az összes tantárgyat érintve, a Lego-esz-közök és robotok alkalmazásával.
A projektben négy iskola vett részt a környező településekről: az érdi Bolyai János Általános Iskola, a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium és Szakgimnázium, a törökbálinti Zimándy Ignác Általános Iskola és a Budakeszi Széchenyi István Általános Iskola 10 fő pedagógussal, 3 fő technikai segítővel és 300 fő tanuló bevonásával. Ennek részeként a 4 iskola összedolgozott, 100 óravázlatot irt minden iskola, mely benne volt a felhőben, hogy mindenki hozzáférjen. Sokat tanult ebben az időszakban egymástól is a négy tanintézmény.

Az igazgató asszony elmondta azt is, hogy ennek a szakmai képzésnek is köszönhetően egyre több tanulmányi versenyen indultak el az iskola diákjai, elsősorban a matematikai és egyéb reáltantárgyi megmérettetéseken, de a humán tudás bajnokságokon is komoly sikereket értek el. A matematikai sikerekben nagy szerepe van a SZIA programozó, „legó robotos” oktatása mellett a külsős cégek tanrenden kívüli „logiscool” és „délutáni sakk foglalkozás” képzéseinek is, melyeken sokan vesznek részt az iskola diákjai közül. Persze mindehhez azt is hozzá kell tenni, hogy ez nem utolsósorban egy gyermek és tanárfüggő történet. Ha nincs ott a pedagógus iránymutatása, ambicionálása, akkor a gyerek sem lép előre, bármennyire is tehetséges. A versenyszellemet is bele kell nevelni gyerekekbe. Sajnos voltak olyan évfolyamaik, osztályok, ahol nem nagyon indultak el ebbe az irányba, de az utóbbi években sikerült a teljes tantestületet az innovációs úton elindítani. (Pályázatokon, versenyeken való sikeres szereplések.)

Széleskörű kínálatot kell adni a gyerekeknek és szülőknek, hogy a SZIA-ban maradjanak a 8. osztály elvégzéséig. Az iskola remek számítástechnikai felszereltsége, a matematikai-számítástechnikai oktatás színvonala,
a két tannyelvű, a művészeti oktatás sok tánccal, mozgással, tájfutással, művészekkel szervezett irodalomórákkal, hangsúlyos zenei oktatással, kórusénekléssel, a Mezei Mária Művészeti Iskola tanáraival szoros együttműködésben is sok szülő számára ad választási lehetőséget, mely az elmúlt években azt eredményezte, hogy a korábban megszokott elvándorlás jelentősen lecsökkent a felső tagozatba kerüléskor a Prohászkába, a Virányos és Budenz úti általános iskolákba, egyéb 8 osztályos gimnáziumokba.

Ez a széles kínálat és eredményesség elnyerte a szülők bizalmát, ennek következtében a gyermeklétszám nem stagnál, hanem folyamatosan, még tanév közben is számottevően nő. Bódi Zsuzsanna arról is tájékoztatta újságunkat, hogy bár tavaly szeptemberben kivált a Wudisuli, a Budakeszi Német Nemzetiségi Iskola az akkori több mint 1100 fős iskolából 310 fővel, a SZIA ennek ellenére ebben a tanévben már 910 fővel indult el, és az elkövetkező időkben, akár 90-100 fővel is növekedhet az iskola létszáma évente, az előző tanévek beiskolázottságához képest, nem utolsósorban a 4. osztály utáni elvándorlás minimálisra csökkenése és az iskola széleskörű kínálatának vonzása miatt. Ennek következtében egyre több kollégával kell ezt a feladatot megoldani, mely az iskola számára nem probléma. Nagy örömükre szolgál, hogy a Budakeszin lakó pedagógusok ma már a főváros iskolái helyett a lakóhelyük iskoláját választják új munkahelyükül.

Legvégül az iskolaigazgató asszony megfogalmazta a SZIA céljait: alkalmazkodni a változó világ igényeihez, folyamatosan fejlődni, módszertanilag gazdagod
ni. Korszerű körülmények között próbálják meg diákjaikat felkészíteni a továbbtanulásra, alkalmazkodva a digitális világ kihívásaihoz.
Legfontosabb céljuk a tudás átadása, az alkalmazott tudás biztosítása, hogy a társadalom és az élet kihívásaira válaszolni tudjanak tanulóik. Le kell rakniuk az élethosszig tartó tanulás igényét és alapjait.

A Zsámbéki-medence „Mintaiskolájává”, a „Jövő Iskolájává” szeretnének válni!

Horváth Jenő

Budakeszi Hírmondó 2021 december

Megosztom a cikket