Budakeszi Ifjúsági Díj – Hidas Bence

A képviselő-testület döntése alapján Hidas Bence író, kiállításszervező kapta idén a Budakeszi Ifjúsági Díjat, melyet március 15-i városi ünnepségünkön vett át. Egykori tanára, Kőrösiné dr. Merkl Hilda így méltatta a díj átadásakor.

Hidas Bence 1998-ban született, családja generációk óta Budakeszin él. 2016-ban érettségizett a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnáziumban. 2016-2019 között alapszakos szabadbölcsészként kezdte meg tanulmányait esztétika szakon a Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. 20192021 között filozófia mesterképzés keretében Kortárs művészetelméleti és kurátori ismereteket szerzett a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán. Szakdolgozatának témája: Felnőtt múzeumpedagógia Magyarországon. Ekkor ismerkedett meg a kortárs képzőművészetben zajló folyamatokkal.
Az egyetemi évei alatt a szegedi Szent Imre Szakkollégium diákbizottsági tagja volt. Feladatai közé tartozott a 100 fős kollégium szabadidős és tanulmányi programjainak megszervezése, például kollégiumi szakestek, sportprogramok, egy- és többnapos kirándulások.

Ezután a szakmai gyakorlatok ideje következett. 2021 januárjától áprilisig gyakornokként dolgozott a kiváló szegedi Móra Ferenc Múzeumban. Segítette a kutatást, az adatgyűjtést, a szövegírást és a kurátorok munkáját, mindennek ma nagy hasznát veszi. 2020-ban szeptembertől decemberig a szegedi Regionális Összművészeti Központ tárlatvezetőjeként is megmérettette magát. 2022-ben kezdte meg mesterszakos művészettörténeti tanulmányait a Károli Gáspár Református Egyetemen Budapesten. A képzés során az egyetemes (európai) és a magyar művészet nagy stíluskorszakainak átfogó megismerésére nyílik lehetősége. Elsősorban a vizuális művészetek 19-20. századi történetét tanulmányozza különös tekintettel a modernizmus, az avantgárd, illetve a későmodern tendenciák esztétikai, intézménykritikai, társadalom és ideológiatörténeti vonatkozásaira.
Közben okleveles festménybecsüs minősítést is szerzett Budapesten, ahol bepillanthatott a galériák és aukciósházak működtetéséhez szükséges legfontosabb jogszabályok területére, tapasztalatokat szerzett a műkereskedelmi piac sajátosságaival, valamint a műtárgyvédelemmel kapcsolatban, miközben lehetősége nyílt az egyetemes és magyar festészet történetének részletes tanulmányozására.

2023 óta Szépművészeti Múzeum főállású kiállításszervező munkatársaként dolgozik, ahol első nagyléptékű tapasztalatait a Renoir – a Festő és modelljei című nagysikerű kiállításon nyílt alkalma megszerezni. Középiskolás diák kora óta, több mint tíz évig az ország egyik legnagyobb cserkészcsapatának, a jelenleg 330 főt számláló Prohászka Ottokár Cserkészcsapatnak egyik elkötelezett, lelkes és megérdemelten népszerű vezetője volt. Heti rendszerességgel szervezett programokat a rábízottaknak, valamint, lelki napokat, egyházi és állami ünnepeket, nyaranta többnapos táborokat.

Budakeszi Ifjúsági Díjra történő jelölésének azonban más oka is volt. 2023-ban jelent meg Hidas Bence nagysikerű regénye az És mindent betemet a hó. A csaknem 400 oldalas érdekfeszítő krimi történéseinek zöme Budakeszin játszódik az I. világháború és a Trianonban történt szomorú események után. A mű jelene több szállal kapcsolódik a múlthoz. Helytörténeti tényei, vallási, kulturális, szociális beágyazottsága imponálóan sok ismeretről, széleskörű és sokirányú kutatómunkáról, embert megtartó moralitásról és érzelmi intelligenciáról tanúskodnak. A sokszereplős, izgalmasan szövevényes cselekmény az akkori budakeszi társadalom több rétegének életét, mindennapjait, nyelvét, értékrendjét mutatja be. A klasszikus ellentétpár a város, Budapest és a falvak: Budakeszi, Zsámbék Budajenő, Páty, vagyis a centrum és a periféria közötti feszültség, a generációváltás, a műveltségbeli véleménykülönbségekből adódó ellentétek pontosítják és árnyalják a műben megjelenő világot. A jellemábrázolást eredményesen segíti a nyelvhasználat, a budakeszi dialektus, az egyházi és értelmiségi körökben használatos fordulatok korhűen hiteles bemutatása.
Mivel magyarázható a témaválasztás és az írás minősége?
Hidas Bence ígéretes tehetség, aki biztos családi gyökerekkel rendelkezik, melyek generációk során építették, segítették településünk életét. Eleven példát, mintát látott a szülőhelyhez való kötödésre, a család megtartó erejére, a keresztény hitre és erkölcsre, a munka becsületére és a közösség önzetlen szolgálatára.
A gyökerek tisztelete, az örökölt, és immár vállalt értékrend hangsúlyosan és tudatosan jelenik meg a könyvben, ami egyfajta elismerés és egyben köszönet saját családjának, iskoláinak és élete színterének, Budakeszinek.
„Lepecsételt megbízatással jövünk a világra” – vallja S. Kierkegaard.

Hidas Bence életének első szakaszával feltörte a pecsétet, eredményeket ért el, elkezdte megosztani az örökségéből, adottságaiból és szorgalmából fakadó kincseit, mindez azonban már kötelezi is.
Megbízatásának a közösséget szolgáló teljes kibontásához Isten áldását, további ragaszkodást a gyökerekhez, szüntelen tanulást és folyamatos küzdeni tudást kívánok! A Budakeszi Ifjúsági Díj elnyerése egyszerre elismerés és a jövőnek szóló buzdítás is. Fogadd kellő alázattal! Egykori tanárodként most és ezután is, őszinte örömmel osztozom sikeredben, és szeretettel gratulálok!

Kőrösiné dr. Merkl Hilda

Megosztom a cikket