Megnyílt a Mammográfiai és Emlőcentrum Budakeszin
„Motivált és a budakesziekért tenni akaró városvezetéssel könnyebb a kormányzati fejlesztési célok megvalósítása” – nyilatkozta a Budakeszi Hírmondónak dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár.
Az, hogy május 14-én ünnepségre gyűltünk össze Budakeszin egy többoldalú együttműködésnek az eredménye, melyben részt vett az önkormányzat, a Budakeszi Egészségügyi Központ és természetesen az egészségügyi kormányzat, személy szerint Ön, államtitkár úr, ahol azt mondta a megnyitó beszédében, hogy Budakeszi az egyészségügy területén pilot programmá nőtte ki magát. Nemrég történt, hogy Budakeszi járásközpontként orvosi ügyeleti központtá is vált. Úgy tudom, hogy hamarosan mentőpont is létesül Budakeszin. Hogyan tovább?
Dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár: Több minden tervben van, a mentőpont létesítését az Országos Mentőszolgálat most vizsgálja, de jó irányba haladnak a vizsgálatok. Budakeszin minden együtt van a sikerhez, mert a polgármester asszony rendkívüli tenni akarással és nagy ambíciókkal, hihetetlen lobbi tevékenységgel küzd a városért.
Kiváló barátom, Pócza Péter irányítja az egészségügyi szakellátó rendszert Budakeszin. Az ő személye garancia arra, hogy itt egy fenntartható, és a lakossági igényekhez igazodó egészségügyi struktúra épül ki. Ennek a kulcsa az, hogy a lakóhelyközeli ellátásokat erősítsük meg, azokat, amelyekre valóban nagy lakossági igény van. Itt kellő számú páciens van ahhoz, hogy egy szakrendelés fenntartható legyen, és az a projekt, amit itt a város és az igazgató úr összeállítottak, az teljes mértékben alátámasztható betegforgalmi adatokkal.
Lehet látni, hogy nem csak Budakeszi, hanem a környék valamennyi települése profitál abból, hogy itt egy ilyen kiváló, a nagy népbetegségekre fókuszáló egészségügyi portfólió alakult ki a szakrendeléseknél. És azzal, hogy itt van két országos intézet a város közvetlen közelében, külön fókuszálhatunk, akár a tüdőbetegségekre, akár a mozgásszervi betegségeknek a korai felismerésére, a korai rehabilitációára. Az emlőcentrum is egy ilyen szekunder prevenciós központ, amely egy gyakori népbetegségnek, a daganatoknak a korai felismerését szolgálja. Ez az a projekt, amit érdemes járási szinten megvalósítani.
Ebbe még bekapcsolunk egy átfogó prevenciós programot is a védőnői hálózat segítségével, az egészségfejlesztési irodák segítségével. Budakeszin próbáljuk ki azt is, hogy sokkal jobban bevonjuk a helyi egészségügyi szolgáltatókat a lakossági értesítési rendszerbe. Ez nem működött megfelelően az elmúlt harminc évben, ezért ezt a folyamatot digitalizálnunk kell. Ha a szűrésekről beszélünk, sajnos nem elég hatékony gyakorlat, hogy kap egy negyvenöt éves hölgy egy egysoros levelet az ÁNTSZ-től, hogy „Tisztelt Asszonyom emlőszűrésre várjuk a megye túloldalára”. Minél közelebb kell vinni a vizsgálatokat a lakhelyhez. A digitális mammográf készülékek üzembe helyezése óta már adott ez a lehetőség. A megkeresés így a helyi egészségügyi ellátórendszer részéről érkezik, a szakrendelő, az egészségfejlesztési iroda, a védőnő, a háziorvos a közvetlen partner. Így rengeteg egészséges életévet tudunk megnyerni, munkaképes lakossággal. Ez a kormányzati cél.
Az ünnepi beszédében említette, hogy itt azon is sok minden múlik, hogy milyen az önkormányzat vezetésének a hozzáállása. Ha azt nézzük, hogy az egészségügyi szakrendelő Fő utca 198. szám alatti épületének felújítása megtörtént néhány évvel ezelőtt. Tavaly ősszel sikerült átadni egy vadonatúj második épületet, szakrendelőt a városközpontban, és most az emlőcentrum is elkészült. Ezek mind olyan tények, amelyekre korábban sokan azt mondták, hogy csak álmok, amikről álmodozni lehet, de semmi realitásuk nincs. Most itt állunk, mindez valóra vált. Olyan készülékekről van szó jelen esetben, amelyek több száz millió értékben Budakeszi önkormányzatának a tulajdonába kerültek. Érdemes további álmokat „kergetni”, hogy látja?
T. P.: Olyat érdemes álmodni, amely álom fenntartható, és tényleg a lakossági egészségügyi szükségleteknek megfelel. Lehet extrém nagyot álmodni, de abból akkor nem lesz semmi. Egy olyan álom tud megvalósulni, ami a helyi igényeknek megfelel. És itt lehet látni, hogy mind a városvezetés gondolkodásmódja, mind a szakmai vezetés gondolkodásmódja abszolút a realitások talaján áll. Olyat terveznek Budakeszi polgárainak a jólétéért, ami tartósan fenntartható. Ez a kulcs a XXI. században! Voltam kint nemrég egy nagy nemzetközi szakmai konferencián, ahol elhangzott, hogy az egészségügyi rendszerek esetében a legfontosabb, hogy fenn-tarthatóak legyenek. És ha ilyen projekteket állít össze a városvezetés, mint pl. ez az emlőcentrum, akkor itt a fenntarthatóság is biztosított. Azért tud ide jó szívvel a kormány forrást biztosítani, mert tudjuk, hogy ezek a gépek ki lesznek használva.
Megfelelő nagyságú populáció van itt a környéken, Budakeszin és a környező településeken. Nagyon jó egyébként az együttműködés a járásközpont és a környező települések önkormányzatai között, ez is a siker egyik eleme. Szívesen jönnek ide az emberek, igénybe veszik a szolgáltatást, és nem az lesz, hogy egy több száz millió forintos eszköz itt árválkodik, és mondjuk naponta két beteg látogatja, hanem itt egy komoly betegforgalomra is számítunk. Én azt hiszem, hogy a helyi agilitás, ami jellemzi a városvezetést, egyébként kiválóan rezonál a kormányzati szándékokkal. Ha olyan vezetése van a városnak, aki hajlandó együttműködni, együtt gondolkozni az egészségügyi kormányzással és általában a kormánnyal, akkor abból nem csak a város vezetése kerül ki győztesen, hanem ebből a város lakosai is profitálnak.
Tegyük hozzá, hogy ebben döntő szerepe volt azért az önkormányzat képviselő-testületének is, amely pártállástól függetlenül mindvégig támogatta ezeket a terveket. Egy olyan álom megvalósulása a mai, amelyben az utolsó pillanatig is sokan kételkedtek Budakeszin. A másik hasonló vágya a budakeszieknek, hogy legyen mentőpont Budakeszin. Megtudja-e államtitkár úr erősíteni, hogy lesz?
T. P.: Az OMSZ-esek – Országos Mentőszolgálat (szerk.) – ezt vizsgálják. A döntés attól is függ, hogy milyen ingatlant tudunk hasznosítani, milyen lesz éppen a költségvetési mozgástér. Most nagyon sok mentőállomást felújítunk országszerte. Ha a felújítási munkákkal végeztünk, akkor a következő lépés az lesz, hogy megnézzük, hol vannak még olyan pontok, ahol a riasztási helyszínre érkezési időt optimalizálni lehet. Mentős kollégáim azt mondták, hogy nem lövünk nagyon mellé, ha Budakeszi környékére telepítünk egy mentőállomást, ha a felújítási program után egy új mentőállomás-rész létesítésébe kezdünk itt. Én abban bízom, hogy Budakeszi is a kijelölt települések között lesz. Ismétlem, erről még nem született döntés, de ha rajtam múlik majd, akkor az kedvező lesz.
Sükösd Levente