A Családi nap győztes receptjei

A jubileumi, XXV. Családi Nap Fesztivál főzőversenyének abszolút győztese – mint arról októberben beszámoltunk – a Budakörnyéki Székelykör lett. Így véglegesen elnyerte a vándordíjat, mivel egymást követő 3. évben győztek. Ígéretünkhöz híven most a további díjnyertes recepteket is közzé tesszük.

(A Családi Nap Fesztivál főzőversenye összetett különleges levesek kategóriájának Alettáról mit kell tudni? győztes csapat receptje.)

Hozzávalók a gnocchihoz:

1 kg burgonya, 30 dkg liszt, 1 tojás só.

A krumplit puhára főzzük, majd hámozzuk és összetörjük. Hozzáadjuk a tojást, a lisztet és a sót, majd kézzel dagasztjuk, amíg tömör, de puha lesz. A tésztából rudakat sodrunk és feldaraboljuk. A darabokat, egy villán végig görgetjük, hogy az oldala barázdált legyen.

Hozzávalók a raguhoz:

Házi vaddisznó zsír, 5 kg vaddisznó süldő csonton, 2,5 kg hagyma, 5 gerezd fokhagyma, köménymag, őrölt fekete bors, boróka bogyó, babérlevél, tárkony, friss kapor, só, 0,5 l Aletta (fehérbor), 1 zeller gumó (zöldjével), 1,5 kg sárgarépa, 1,5 kg fehérrépa, 1 kg zöldbab, 1 kg gomba, 0,5 l tejföl, 0,5 l főzőtejszín, 1 citrom, 1 evőkanál mustár.

A bográcsban vaddisznó zsírt olvasztunk, hozzá adjuk a kockára vágott vöröshagymát és üvegesre pirítjuk. Hozzáadunk egy csipet egész köménymagot, a felkockázott csontos részeket is tartalmazó vaddisznó süldőt, és addig sütjük, amíg a hús kifehéredik. Sózzuk, majd hozzá adunk fél liter Simon-féle Aletta száraz fehér bort, amiben a húst félkészre pároljuk. Ezt követően ízlés szerint őrölt borssal, boróka bogyóval, babérlevéllel, valamint zúzott fokhagymával ízesítjük. A zöldségeket ezután adjuk hozzá, kezdve a zeller gumóval, folytatva a rusztikus kockákra vágott répával, és fehér répával. Szükség esetén vizet adunk hozzá. A főlés ütemének függvényében adjuk hozzá a zöldbabot és a szintén rusztikusra vágott gombát. Amikor a ragunk 90%-os készültségi állapotban van, tejföllel és tejszínnel kikeverjük, egyidejűleg tárkonnyal és kaporral fűszerezzük, majd egy fél citrom levével és egy evőkanál mustárral savanyítjuk. A citrom másik felét, felkarikázva a ragu tetejére dobjuk. Az előre elkészített házi gnocchit az utolsó 5 percre a raguba szórjuk és készre főzzük.

(Spájzboys csapat, a káposztás ételek kategória győztese)

Hozzávalók:  3-4 db közepes méretű csülök (ha van, egyik lehet füstölt csak azt be kell áztatni  főzés előtt), 2 kg savanyú káposzta, 1 kg  fejtett bab, 5 fej vöröshagyma, só, bors, babérlevél, boróka, csombor, vegyes zöldfűszerek, ami az adott időszakban fellehető  (bazslikom, rozmaring, lestyán stb.)

Először a  csülköket  (diszkoszonként 3-4 közepes) lefőzöm félig babérleveles, borsos, hagymás, borókás lében. Utána ugyanebben a lében a babot megduzzasztom (forrón beleteszem), hagyom benne kihűlni. Az „1x kimosott vecsési  káposztát” hagymával, paradicsommal, bazsalikommal félig ledinsztelem tárcsán vagy serpenyőben. Mikor minden kész, a diszkoszba rétegesen rakom a hozzávalókat az alábbiak szerint: káposzta, bab, káposzta, csülök. Tetejére az idény zöldfűszereket rakom és kb. 2-3 óra alatt megsütöm. (A sütési idő háromnegyedénél még 1 l paradicsomlevet ráöntök.) 

(Budakörnyéki Székelykör csapat, az egyéb, szabadtűzön készült ételek, kreációk kategória győztese)

Hozzávalók:

5dkg élesztő, kevés cukor, kevés tej, 1 kg liszt, 2 dl tejföl, 2 tojássárgája, só, olaj, vaníliafagylalt/vaníliakrém.

Bedagasztjuk a tésztát, az élesztőt kevés cukros tejben felfuttatjuk, majd hozzáadjuk a lisztet (átszitálva), tejfölt, tojássárgáját, pici sót, pici cukrot. Miután megkelt a tészta, olajos deszkán vékony csíkokra vágjuk, majd sodorjuk, és olajozott kürtőskalács sütőfára tekerjük, cukorba forgatjuk, majd parázs fölött pirosra sütjük. Ha kihűlt, megtölthetjük vaníliafagylalttal vagy vaníliakrémmel.

(Jarasovics Anna különdíj)

Hozzávalók 50 darabhoz:

0,5 kg liszt, 0,5 l szódavíz, 0,5 l tej, 2 db tojás, 2 db vaníliás cukor, 0,5 citrom reszelt héja, 1 ek. cukor, csipetnyi só, 1 ek. méz, 2 ek. olaj.

Nagyobb keverőtálba tesszük, habverővel csomómentesre keverjük, ha sűrű, tejjel vagy szódavízzel hígítjuk addig, amíg kellő sűrűséget kapunk. Olajba mártott ecsettel bekenjük a sütőedényt, forróra hevítjük az olajat, fél szedőkanál palacsintatésztát körbe-körbe eligazítva aranybarnára sütjük, majd átfordítjuk. Tetszés szerint ízesítjük akár lekvárral, túróval, nutellával, tetejét porcukorral vagy fahéjjal is megszórhatjuk.

A XXV. Családi Nap Fesztiválon 350 db palacsintát sütött Jarasovics Anna, melyeket a látogatóknak kínált térítésmentesen. Ezúton is köszönjük!

Megosztom a cikket