Újabb szakrendelések, növekvő szakorvosi létszám

Bármenyire is meglepő, a Budakeszi Egészségügyi Központ tevékenysége egy világjárvány kellős közepén teljesedett ki, de azóta is a folyamatos fejlődés jeleit mutatja. Többek között az újabb szakrendelésekről és az állandóan bővülő szakorvosi csapatról is tettünk fel kérdéseket az intézmény főigazgatójának, dr. Pócza Péternek.

Újabb és újabb szakrendelések indulnak az intézményben, tovább bővült az orvosi műszerezettség. Elképesztő ütemű ez a fejlődés!

Dr. Pócza Péter: A június óta teszt üzemmódban működő mammográfia rendelésünket a közelmúltban befogadta a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítása Alapkezelő). Megkaptuk a finanszírozási szerződést, így már teljes kapacitással tudunk dolgozni 2025. január 2-tól. Nagy magabiztosságot ad számunkra ez a döntés ebben a munkában. Már az elmúlt fél év alatt is sok beteget kiszűrtünk, mely egészséget, életeket menthet. Az itt elvégzett szűrések után az érintett hölgyeket komplett diagnózissal közvetítjük tovább. A nálunk is dolgozó dr. Barabás Lóránt, a János Kórház sebészetének osztályvezető főorvosának ajánlásával leültünk beszélni a kórház emlősebészetének vezetőjével. Próbáljuk a kapcsolatokat kiépíteni, hogy az érintett betegeinket a sebészeti beavatkozások után is figyelemmel tudjuk kísérni, ún. „betegút menedzserként” is a gyógyulás útján.

Ez év szeptemberében a Semmelweis Egyetemről csatlakozott hozzánk dr. Kun Lídia, a kiváló szem szakorvos, aki 3 éves kortól már gyermekeket is vizsgál. Amely beavatkozás nem kíván speciális gyermekszemészeti ellátást, és nálunk is elvégezhető, azt ő minden téren támogatja és segíteni is fogja. Mindez azt jelenti, hogy pl. az „árpalevételt” (az árpa egy kis méretű, gyulladásos tályog, ami a szemhéjszél bakteriális fertőződése) helyben el tudja majd végezni, megspórolva ezzel a János Kórházba vezető utat és várakozást.

Van egy jazz zsargon szó, a „sten-ker”, amellyel az erőteljes, szenvedélyes, lendülettel teli, tüzes muzsikálást szokták jellemezni. Valahol ezt a stenkert érezni az ön szervezői-alkotói munkájában is, hat évvel ezelőtti kinevezése óta.

P. P.: Hát igen, nincs megállás! November 1-től az országos sportorvosi hálózattal kötöttünk szerződést, melynek értelmében dr. Sütő Adrienn sportorvos kezdte el nálunk a munkát. Ez a sportorvosi szakellátás természetesen a sportkórház privilégiuma, mi csak a helyszínt adjuk. Az itt bejelentkezők sorsát a doktornő viseli a szívén. Hadd szóljak még egy nagyon fontos szakrendelés elindulásáról, ami nem más, mint az érsebészet. Azzal kerestem fel személyesen Páty polgármesterét és alpolgármesterét, hogy segítsenek abban, hogy az érsebészeti szakrendelés is minden gond nélkül beindulhasson. Ennek érdekében egy ultrahangos doppler készülék beszerzéséhez kértük anyagi hozzájárulásukat, mivel Pátyról is sokan járnak hozzánk. Ennek köszönhetően a képviselőtestület egyhangúlag támogatta a kérésünket.

Ennek eredményeképpen január 2-tól megindítjuk az érsebészeti szakrendelést is intézményünkben, dr. Németh Ákos érsebész kolléga vezetésével. Mindez azt jelenti, hogy intézményünkben fogja az érsebészeti vizsgálatokat diagnosztizálni, és a lokális, kis érelzáródási problémákat is intézményünkben fogja megoldani, míg az egynapos, kisebb érsebészeti műtéteket, elsősorban visszér műtéteket a doktor úr Érden, Bicskén, vagy Százhalombattán fogja elvégezni. Míg adott esetben az ennél nagyobb beavatkozások szüksége esetén a területileg illetékes, megfelelő műtéti háttérrel rendelkező érsebészeti osztályra irányítja majd a betegeket.

És még ennyi új hír után sincs vége a mondandójának…

P. P.: Nagy örömömre szolgál, hogy az egy éve már belgyógyászként nálunk dolgozó dr. Sáfrán Judit megszerezte a diabetológiai szakvizsgáját. Ez pedig azt jelenti, hogy megduplázódik a diabetoló-giai szakrendelésünk kapacitása. Komoly terhelést jelent intézményünkben is a cukorbetegek nálunk is elérhető gondozása, ellátása, edukációja. Nagyszámú cukorbetegeink eddig hosszú várakozási idővel jutottak el a diabetológiai rendelésre, amely idő most nagy valószínűséggel lerövidül.

Ezek után adódik a kérdés. Ezek a folyamatos fejlesztések jelentenek-e javulást a várólisták időin?

P. P.: Sajnos van egy rossz tapasztalatunk a várólistákkal kapcsolatban. Országos probléma, hogy a bejelentkező betegek mintegy 30%-a nem jelenik meg az adott időpontban a rendelésen. És ez nem csak az kivéve a szülész, nőgyógyász és ultrahang szakrendeléseket, melyekre sajnos 3 hónapot kell várni.

Ez utóbbi két esetben van magyarázata a hosszú várakozási időnek. A szülész-nőgyógyász szakrendelések terén akárhány új szakorvossal is bővülnének, azonnal újra telítődne a várakozók listája. Az ultrahang diagnosztika esetében pedig az a probléma, hogy a radiológusok egyre kevesebben vállalnak ultrahang diagnosztikát, inkább otthonról az MR és CT leletezést választják. Nehéz ide szakembert találni. Ezek súlyos és nehezen megoldható egészségpolitikai kérdések.

Mik a távolabbi tervek?

P. P.: Mentőállomás, egynapos sebészet és egy jelentős szemészeti fejlesztés, ami nagyon komoly beruházás lenne. A mentőállomás kialakításán már dolgozunk a Budakörnyéki Önkormányzati Társulással.

A Budakeszi Egészségügyi Központ dinamikus fejlődését látva megkérdezném, hat évvel az egészségügyi központ megújítása után hány szakrendelés működik az intézményben? Én már azon sem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy ma Magyarországon itt található a legtöbb szakrendelés…

P. P.: Talán ez túlzás, de tényleg nem kevés rendelésünk van, múltkor 27-et számoltam össze.

Mindennek ellátását hány szakorvos és szakasszisztens, egyéb személyzet biztosítja?

P. P.: Közel nyolcvanan dolgoznak a hozzánk érkezők minél tökéletesebb és szakszerűbb ellátásáért.

Gondolom, közülük sokan élnek Budakeszin…

P. P.: A teljes létszám mintegy harmada budakeszi lakos, a többiek a közeli településeken, illetve a II. és a XII. kerületben élnek.

Ez a folyamatos fejlődés újabb betegvizsgáló helyiségeket fog igényelni. Hogy lehet ezt megoldani? És képes-e az intézmény a további orvos-szakmai részt is megtalálni?

P. P.: Az egészségügyi központ új épületében még van egy bővíthető rész, két rendelő szoba kialakítására. Van rá szándék, hogy ez mihamarabb megvalósuljon.

Jó a híre a Budakeszi Egészségügyi Központnak szakmai körökben. Kapjuk folyamatosan a jelentkezéseket, életrajzokat. Úgy is mondhatnám, hogy erőforrásilag is jó pozícióban vagyunk, egyfajta „áldott” állapotban.

Mivel tud hozzájárulni az egészségügyi központ a Buda környéki térség lakossága egészségtudatosságának fejlesztéséhez?

P. P.: Nagyon fontos számunkra ez a kérdés. Egy EU-s pályázatunk jelenleg is elbírálás alatt áll ebben a témában. Ennek a pályázatnak a célja, hogy konkrétan az iskolai egészségtudatosságra nevelés jegyében, a dentálhigiéniás nevelés részeként, minél korábban halljanak a szájüregi prevencióról a diákok, egy dentálhigiéniás szakembertől. Úgyszintén terveink között szerepel, hogy egy nőgyógyász kolléganő is eljusson a térségi gimnáziumokba, ismeretek átadása céljából.

Mivel zárhatnánk ezt az információkban gazdag beszélgetést?

P. P.: Nagyon köszönöm a kollégáinknak, hogy ilyen odaadóan és kitartóan szolgálják az egészségügyet intézményünkben, mi pedig, a vezetőség részéről próbáljuk megteremteni a legjobb körülményeket a munkavégzésükhöz. Én azt tapasztalom, hogy jó a Budakeszi Egészségügyi Központban dolgozni.

Horváth Jenő

Budakeszi Hírmondó 2024. december

Megosztom a cikket