Ma van az újrahasznosítás világnapja

Hatalmas mennyiségű hulladékot termelünk nap mint nap. Műanyag palackok, papírok, üvegek, elektronikai eszközök nagy része sajnos a szemétlerakókban végzi, szennyezve a környezetet és veszélyeztetve az élővilágot.
A műanyagok lebomlása évszázadokig is eltarthat, közben pedig mikroműanyagokká esnek szét, amelyek bejutnak az élelmiszerláncba – és végső soron az emberi szervezetbe is.
Az újrahasznosítás nemcsak a hulladék mennyiségét csökkenti, hanem hozzájárul az erőforrások megőrzéséhez és az energiamegtakarításhoz is.
– Egy tonna újrahasznosított papír előállítása akár 70%-kal kevesebb energiát igényel, mint a szűz papír gyártása.
– Egy újrahasznosított alumíniumdoboz előállítása 95%-kal kevesebb energiát vesz igénybe, mint egy új doboz készítése.
Az újrahasznosítás közvetlenül csökkenti az energiafelhasználást és a szén-dioxid-kibocsátást – vagyis a klímaváltozás elleni küzdelem egyik hatékony eszköze.
Mit tehetünk otthon?
Szelektív hulladékgyűjtés – Külön gyűjtsd a műanyagot, papírt, fémet és üveget. Ha nem vagy biztos benne, hogy egy tárgy újrahasznosítható-e, inkább nézz utána vagy kérdezd meg a helyi hulladékkezelőt.
Komposztálás – A konyhai zöld-hulladékot és a kerti hulladékot komposztálással újrahasznosíthatod. A komposztálás csökkenti a szemét mennyiségét és javítja a talaj minőségét.
Újrahasználat – Mielőtt kidobnál valamit, gondold át, hogy más módon hasznosítható-e még. Például a régi ruhákból készíthetsz takarót vagy táskát, az üvegek pedig virágvázaként vagy mécsestartóként is használhatók.
Elektronikai hulladék gyűjtése – Az elromlott eszközöket és elemeket add le kijelölt gyűjtőhelyeken, hogy a bennük található értékes anyagokat újrahasznosíthassák.
Megosztom a cikket