LESZ ÚJ ISKOLAÉPÜLET BUDAKESZIN

Városunk hosszú idő után legnagyobb beruházása joggal foglalkoztatja a lakosságot, sokan sokféle kérdéssel fordulnak hozzám ezzel kapcsolatban. Most arról számolhatok be, hogy Budakeszi Város Önkormányzata és a Nemzeti Sportközpontok (NSK) között létrejött megállapodás értelmében az NSK elkészíttette az Árpád-fejedelem térre épülő általános iskola jóváhagyási tervét. Ezt nem csupán a képviselő-testület ismerheti meg, hanem lakossági fórumon is bemutatja majd Turi Attila, Ybl díjas építész. Most ezen az oldalon is mutatunk egy kis ízelítőt.

 

Budakeszi Város Tervtanácsa a 2016. szeptember 13-ai ülésén a tervet egyhangúan támogatta. A beruházás „nemzetgazdaságilag kiemelt projekt”, így a jogszabályok értelmében az engedélyezési tervekhez nem kell településképi véleményt csatolni, tehát tervtanácsi véleményre sincs szükség, ennek ellenére, a tervezett építkezés volumene miatt, az építész és az NSK kérte, hogy a tervtanács is tárgyalja meg az első lépésben elkészült tervet. A zömmel Budakeszi kötődésű tervtanácsi tagok a tervezőnek gratuláltak a magas színvonalon elkészített tervekhez, azt a város izgalmas, minden remény szerint egyik legjobb középületének tartották, melynek belső udvara köré szervezett terei, tömegei sajátos, a helyhez kötődő identitást jelenítenek meg.

Kiemelték a terv mind külső, – nagy tömege ellenére – szervesen bontott tömegképzését, mely a belső terekben szerethető helyekként – afféle kuckókként – jelennek meg.

A tervtanács egyetértett azzal, hogy a terület középpontjába telepített intézmény köré „védőgyűrű” beépítésére a sorházas jellegű a legjobb megoldás, és nem lenne szerencsés a családi házas terület peremén egyemeletesnél magasabb beépítés, sem a hagyományos értelemben vett társasházi beépítés. Ez utóbbi, sem városképi, sem szociális (lakósűrűség, környezetterhelés) szempontból nem lenne szerencsés, nem adja meg azt a lezárását a Kerekmezőnek és az építendő iskolának, amely megilleti, és amely városképileg is indokolt.

Ha a megmaradó területre intézményi funkció kerülne, jóval nagyobb gépjármű és személyi forgalmat okozna, így ezt nem javasolja a tervtanács.

Az építész szakmai véleménye szerint a Kerekmezőre tervezett általános iskola a két ütemben is megvalósítható 16 tantermével zárt egységet alkot, a kisvárosi élethez, léptékhez a környezetét kevésbé terhelő, belátható nagyságú intézmény való. Egy nagy iskolakomplexum esetében az intézmény „rátelepülne” a lakókörnyezetre, miközben az esetleges bővítés milliárdos forrásainak előteremtésére semmilyen garancia nincsen. Ha további tantermekre lesz szükség, azokat egy másik helyszínen, egy új iskola építésével kell megvalósítani.

Az iskola Kerekmező telkén történő elhelyezését Turi Attila építész megvizsgálta, és a vázlatterven szereplő központi elhelyezést tartotta a legjobb megoldásnak. Az önkormányzat kérésére, a tervezés megkezdése előtt megvizsgálta annak a lehetőségét is, hogy a tervezett iskola és tornaterem mellé egy tanuszoda is elhelyezhető lenne-e. Kiderült: az iskola, tornaterem és tanuszoda mérete valamint a szükséges parkoló-igények miatt ez a terület nem elegendő mindhárom funkcióra, zsúfolt beépítést és még több forgalmat jelentene. Így ha lehetőség lesz tanuszoda építésére, akkor azt az önkormányzat más helyszínen valósítaná meg. A bemutatott tervek a Márity utcán és a vele párhuzamosan kialakítandó, új szervizúton „gyorsparkolókkal” – amíg a gyermek kiszáll – és hagyományos várakozóhelyekkel oldják meg a reggeli autós forgalmat. Az iskolához természetesen kerékpártároló is tartozik, a Márity utcán a buszforduló után pedig új, dupla megállóöböl létesül. Az épület előtti parkoló parkosított közterület lesz, ahonnan az iskola és a külön is megközelíthető tornaterem nyílik. A telepítés, az épület struktúrája, a zárt-nyitott, kétszintes udvar köré kialakított épület nem csak a közoktatás, de a helyi közművelődés közösségi tere is lehet, aulája, udvara és tornaterme alkalmas rendezvények, ünnepségek megtartására. A tornaterem oktatási időn kívül szolgálhatja a város lakóit is.

A Kerekmező iskola építésén kívül megmaradó területére vonatkozó építésügyi szabályozás irányelveiről – figyelembe véve a tervtanács véleményét – a képviselő-testület szeptemberi ülésén dönt.

 

dr. Győri Ottilia

polgármester

A Buda Környéki Televízió által készített felvétel megtekintéséhez kattintson az alábbi fotóra:

Megosztom a cikket