Októberi könyvajánló
Hidas Bence: A hamis Merkúr
Alig egy éve jelent meg Hidas Bence első regénye, a régi Budakeszin játszódó „És mindent betemet a hó”, ami szinte azonnal az olvasók kedvence lett városunkban is. Szerencsére a folytatásra nem kellett sokat várni. A frissen megjelent új történelmi krimi az 1925-ös év ködös októberébe kalauzolja az olvasót: egy fiatal férfi testét halásszák ki a Dunából a Ferenc József híd melletti hidroplánállomás deszkái közül. A regényben két szálon fut a történet, az alapvető kérdés: ki és miért ölte meg Kövesdy Somát, a fiatal festőt. A korábbi regényben megismert detektív-felügyelő, Márzay Ottó feladata kibogozni az ügyet. Az ügy felderítése során a felügyelő megjárja a fővárosi művészvilág magasságait és a nyomornegyedek mélységeit. De mi állhat az események hátterében, mi lehet a címadó „hamis Merkúr”? Az igényes nyelvezet és az izgalmakban is bővelkedő történetmesélés mellett a regény másik erőssége a valós történelmi események bevonása és a korhű hangulat megteremtése. Hidas Bence második kötete kitűnő válasz arra a kérdésre, hogy felülmúlható-e egy roppant sikeres első próbálkozás, ez a válasz pedig négy betűből áll: IGEN!
Jodi Picoult: A két út könyve
A bestselleríró műve több szempontból is érdekes olvasmány, mert az élet sok területét megjeleníti, és mindezt egy izgalmas és romantikus történet keretében. A főhős végstádiumban lévő betegeket segítő személyként dolgozik és látszólag boldog családban él. Ám egy határhelyzet (életveszélybe kerül) rádöbbenti, hogy a kényszerűségből otthagyott élete (egyiptológus kutatás és egy nagy szerelem) jelentené neki az igazi boldogságot. A könyv címének is több értelme van: az Egyiptomban kutatott ősi alkotásnak is ez a címe, de neki magának is két út közül kell választania. Ugyanez volt a helyzet egyik páciensével is, aki annak idején választott, de most vívódik, hogy jó döntést hozott-e egykor. Vajon a főhős mit tesz? Paradox módon a haldokló próbál tanácsot adni neki… A főhős férje fizikus, ő pedig a kvantummechanikából következő filozófiai kérdéseket veti fel: mennyire múlik a véletlenen, hogy merre haladunk, illetve léteznek-e párhuzamos univerzumok…
Jón Kalman Stefánsson: Sárga tengeralattjáró
Különleges belső utazásra hívja az olvasót a Sárga tengeralattjáró, a szerző életművének talán legbátrabb, legnyíltabb és legszemélyesebb darabja. A főszereplő, aki történetesen egy író, egy londoni park fái alatt megpillantja az ott pihenő Paul McCartneyt, és arra készül, hogy megszólítsa gyerekkorának hősét. A nagy pillanat előtt számba kell vennie az emlékeit, kibogozni élettörténete vaskos csomóit. A történetben egy idejekorán félárvaságra jutó fiút ismerünk meg, aki a zenében, később az írásban talál menedéket. Megkapók a párhuzamok, ahogy a főszereplő, aki az írott szavak mesterévé vált, az emberekkel – főleg apjával – mégsem találta a közös hangot, mondanivalója lelke belső hullámai alatt maradt. A sárga tengeralattjáró nem csupán a Beatles méltán híres zeneszámának címét jelenteti, hanem annak a belső helynek a metaforájára ismerhetünk rá, amit csakis magunkban találhatunk meg az élet viharai közepette. Szeptemberben a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégeként sok olvasója találkozhatott az izlandi szerzővel a Millenáris Parkban.
Zana Ágnes: Mit mondjak, hogyan mondjam? – gondolatok az életről és az élet végéről
Hamarosan halottak napja lesz, ehhez kapcsolódóan ajánljuk ezt a művet. A szerző antropológus, doktorált pszichológus, családterápiás szakember, aki 20 éve dolgozik a hospice mozgalomban, 15 éve segíti az otthonápolásban lévő gyógyíthatatlan betegeket. A könyv először a kulturális kontextust tárja elénk: a halálkép alakulása, a rítusok változása és az egyéni érzelmek, félelmek. Utána bemutatja a hospice ellátást, majd az ápolással a családra háruló nehézségeket – sokszor a meglévő régi konfliktusok kerülnek elő, ezeket ilyenkor kezelni szükséges, akár terapeuta bevonásával. Majd az egyik legnehezebb rész következik: a kommunikáció a haldokló beteggel. A szerző nem feledkezik meg arról sem, hogy a segítők is szorulhatnak segítségre. Végül a gyász folyamatára is kitér. A könyv tökéletes szakmaisága mellett is könnyen olvasható, mert az elméletben megfogalmazott gondolatokat mindig a saját praxisából származó (de az érzékeny adatokat nem tartalmazó) konkrét példákkal világítja meg.
A könyvajánlókat készítette
Lehoczki Katalin és Szőts Dávid
Az ajánlott könyvek megtalálhatók a Nagy Gáspár
Városi Könyvtárban (2092 Budakeszi, Fő u. 108.)
Budakeszi Hírmondó 2024. október
kapcsolódó: