Dr. Varga Emma endokrinológus

Örömmel fogadták a budakesziek a hírt, hogy a híres szaktekintéllyel, Dr. Varga Emma belgyógyász-endokrinológussal bővült szeptember 1-től a Budakeszi Egészségügyi Központ orvos csapata. Munkába állásával a heti egy endokrinológiai rendelés helyett már heti négy elérhető a Fő utca 98. sz alatt működő új szakrendelő első emeletén. A doktornő nyilatkozott a Budakeszi Hírmondónak.

Dr. Varga Emma: 1996-ban végeztem a Debreceni Orvostudományi Egyetemen. Már az egyetemi évek alatt kialakult bennem, hogy belgyógyász szeretnék lenni. Az egyetem elvégzése után orvosi pályám első 10 évét Debrecenben, az I. sz. Belgyógyászati Klinikán töltöttem, ahol hazai és nemzetközi szinten is elismert, kitűnő szakemberektől tanulhattam. 2002-ben belgyógyászat, majd 2007-ben endokrinológia szakvizsgát tettem.

Mióta került be a köztudatba az endokrinológia?

V. E.: Az endokrinológia, mint önálló tudományág a 20. század elejétől létezett, erre az időszakra tehető az első magyarországi endokrinológiai rendelés megszervezése is. A klinikai endokrinológia hazai térhódítása az ’50-es, ’60-as évekre tehető. Több évtizedes története ellenére csak az elmúlt egy-két évtizedben vonult be nagyobb mértékbena köztudatba és vált egyre keresettebb szakterületté.

Az utóbbi években egyre többet hallani pajzsmirigy megbetegedésekről.

V. E.: A gyakrabban diagnosztizált pajzsmirigy betegségek hátterében nem elsősorban azok gyakoribb előfordulása áll, hanem inkább arról van szó, hogy sokkal alaposabban keressük ezeket a betegségeket. Több lehetőség van a szűrésre, és az emberek is sokkal egészség centrikusabban gondolkodnak, mint régen, maguk is keresik a szűrési lehetőségeket. Ma már számos munkahely biztosít bizonyos szűrővizsgálatokat dolgozói számára, ami 20 évvel ezelőtt még egyáltalán nem volt megszokott.

Mi a leggyakoribb endokrin megbetegedés?

V. E.: A pajzsmirigy különféle megbetegedései: a pajzs-mirigyműködés zavarai és a pajzsmirigy göbös betegségei.

Miképpen történik az endokrinológiai konzultáció?

V. E.: Az első vizsgálat alkalmával az endokrinológus részletesen kikérdezi a pácienst a korábbi kórtörténetéről, panaszairól, tüneteiről, majd a vizsgálat során a lehetséges eltérések fizikális jeleit keresi. Ezt követően laborvizsgálatokat rendel el az adott probléma hátterében felmerülő hormon eltérés(ek) kivizsgálására. A kivizsgálás során képalkotó vizsgálat (ultrahang, CT, MRI) vagy egyéb speciális vizsgálat (pl. cytologiai mintavétel, izotópos vizsgálat) is szükséges lehet. A további konzultációk során az eredményeket kiértékeli, és megállapítja a páciens számára szükséges terápiát, szükség esetén együttműködve más szakterületekkel.

Egy háziorvos milyen formában vesz részt egy ilyen kivizsgálási folyamatban?

V. E.: Ki kell emelnem, hogy az ő szerepük nagyon fontos. Véleményem szerint a jelenleginél szorosabb együttműködésre lenne szükség a háziorvok és szakorvosok között, szükség esetén konzultációs lehetőséggel. Mindkét oldalról jobban kéne nyitni erre az együttműködésre. A páciens panaszaival legtöbbször a háziorvosához fordul, aki mérlegeli, hogy mik azok a vizsgálatok, melyeket el tud végezni a saját hatáskörében, hogy aztán el tudja indítani a beteget a megfelelő szakorvosi vizsgálat irányába.

Mennyire gyógyíthatóak a hormonális betegségek?

V. E.: Az endokrinológiai betegségek egy jelentős része megfelelő kezeléssel gyógyítható. A mindennapi életben leggyakoribb hormonális betegségeket, például a pajzsmirigy működési zavarait vagy a műtéttel kezelhető állapotokat általában megfelelően tudjuk kezelni. Például a pajzsmirigy alulműködés egy jól befolyásolható betegség, hiszen a pajzsmirigyhormon pótlására olyan gyógyszer áll rendelkezésre, mely az emberi szervezet által termelt pajzsmirigy hormonnal gyakorlatilag megegyező, könnyen előállítható molekula.

A Budakeszi Egészségügyi Központban dolgozó orvosok, szakasszisztensek és a szakszemélyzet java része Budakeszin, illetve a térség településein él.

V. E.: Családommal 17 éve élünk Telkiben. Férjem budapesti munkavállalása kapcsán keveredtünk ide Debrecenből, akkoriban még két kisgyermekünkkel, a harmadik már itt született. Vidékiként továbbra is vidéken szerettünk volna élni, emiatt esett Telkire a választásunk. Másfelől épp abban az időben kerestek belgyógyászt a Telki Kórházba, amelynek köszönhetően közel került egymáshoz a lakhelyünk, a munkahelyem és az óvoda. Így kezdődött az én Buda környéki pályafutásom. A Telki Kórház megszűnése után továbbra is a magán egészségügyben dolgoztam belgyógyász-endokrinológusként, majd 2022-től a Tatabányai Kórház endokrinológiai szakrendelését vezettem. Most pedig három napot itt, kettőt pedig az Esztergomi Kórházban dolgozom.

Mi vezette ide, a Budakeszi Egészségügyi Központba?

V. E.: A rendelő lakóhelyemhez való közelsége vonzó volt számomra, emellett úgy gondoltam – és most már tapasztalom is -, hogy itt ideálisak a feltételek a jó színvonalú gyógyító munka végzéséhez. Megítélésem szerint a budakesziek és a régióban élők részéről meglehetősen nagy az igény az itteni munkára, hisz az ő életüket is megkönnyíti, ha nem kell beutazniuk Budapestre a különféle szakrendelésekre. Az intézményben számos szakterület vált elérhetővé a térség lakói számára az elmúlt években. Úgy tűnik, hogy egyre fontosabbá válik a regionális ellátás az egészségügyben.

Horváth Jenő

Budakeszi Hírmondó 2024. szeptember

Megosztom a cikket