Az „Álomvölgy” igaz története (1996-2025)

A Budakeszi közigazgatási területén található, korábban a Magyar Állam tulajdonát képező 081/11 hrsz-ú volt katonai lőtér egy részét 1996-ban Baumgartner Antal és Takács István vásárolta meg. A tulajdonosok először autós tesztpályát terveztek, majd lakóparkot kívántak építeni, azonban 2001-ben Szemereki Zoltán polgármestersége ideje alatt (1990-2002) helyi népszavazás utasította el ezt a beruházást.

2005-ben az érintett terület hasznosítását Budapest Agglomerációs Területrendezési Terve szabályozta, majd 2009-ben a terület NATURA 2000 besorolást (275/2004. (X.8.) Korm. rend.) kapott Magyarország Kormányának döntése alapján, valamint a 17/2014 (X.27.) FM rendelettel kiemelten védetté váltak az Álomvölgy kaptárkövei. Ezekkel a kormányzati intézkedésekkel a terület profitorientált, gazdasági szempontú hasznosítása korlátozás alá került.

2005-ben Farkas Gyula polgármestersége idején Budakeszi Város Helyi Építési Szabályzatát úgy módosították, hogy a területet Mv2 mezőgazdasági övezetbe sorolták, mely 3%-os beépíthetőséget és mezőgazdasági termeléssel összefüggő lakás és szállás építését tette lehetővé.

A Tagai István polgármester (2006-2010) által vezetett önkormányzatot a tulajdonos egy golfklub, valamint szabadidős és rekreációs központ ötletével kereste meg. A területen meginduló komoly beépítéstől és egy új városrész létrejöttétől tartva a Képviselő-testület a megkeresést elutasította.

2010-ben Baumgartner Antal új tervvel állt elő, mely szerint 8 db mikro-farmgazdálkodásra alkalmas területet szeretett volna kialakítani „juhászlakokkal”. Ehhez az előzetes szakhatósági engedélyeket is megszerezte.

A tulajdonos megkereste a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályát, ahonnan azt az állásfoglalást kapta, hogy a 8 db – egyenként 2000 nm nagyságú – terület kijelölése, és azon a NATURA 2000 besorolásnak megfelelő épületek elhelyezése természetvédelmi szempontból nem kifogásolható (2017).

A folyamat megállítása érdekében a Képviselő-testületünk egyhangúlag a területre változtatási tilalmat rendelt el, ami azt jelentette, hogy a területen 3 évig semmilyen építkezés nem folytatható a vonatkozó jogszabályok alapján. Ennek ellenére 2018-ban a Pest Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Földhivatali, Növény- és Talajvédelmi, Erdészeti Főosztálya engedélyezte a telekalakítást.

 

A tulajdonosok felajánlották önkormányzatunknak a kiemelten védett területeket, cserébe azonban, az építési szabályok módosítását kérték úgy, hogy 7 m építési magasságot, valamint lakás és iroda építésének lehetőségét biztosítsa számára. Ez az ajánlat természetvédelmi, gazdasági, közlekedési, turisztikai és egyéb szempontok miatt sem volt elfogadható. Ez a döntés hatalmas felzúdulást váltott ki a tulajdonosokban, melynek eredményeként jogorvoslati eljárást indítottak a változtatási tilalom megszüntetése érdekében Budakeszi Város Önkormányzatával szemben.

Dr. Győri Ottilia polgármester és dr. Czuczor Gergely

Az Álomvölgy területének megítélése Budakeszin mindig olyan közügynek számított, amely mellett a lakosság folyamatosan kiállt az Álomvölgy természeti értékeinek megőrzése érdekében, melyet Budakeszi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete maximálisan figyelembe vett.

Az ingatlan ismételt állami tulajdonba vétele érdekében dr. Győri Ottilia polgármester (2010-) számos lépést tett, levélben fordult Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, dr. Rácz Andráshoz, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkárához, dr. Zsigó Anikóhoz, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vagyonszerzési és vagyonátruházási igazgatójához, Nagy Jánoshoz, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet elnökéhez és Csenger-Zalán Zsolt országgyűlési képviselő úrhoz.

Budakeszi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete kezdeményezte, hogy az Álomvölgy kerüljön fel az országosan védett természetvédelmi területek listájára, sajnálatos módon azonban ez sem történt meg, ezért a Képviselő-testület 2020. július 3-án elrendelte a terület helyi védettségét, ezzel biztosítva, hogy a terület ne épülhessen be.

Ezeknek a döntéseknek a hatására Baumgartner Antal kártalanítási igényt nyújtott be, 787 millió forint és kamatai iránt a Budapest Környéki Törvényszékhez. Az ügyben a bírósági eljárás során a budakeszi zöldek javaslatára komoly felkészültséggel és tapasztalattal rendelkező környezetvédelmi szakemberekkel képviseltette magát az önkormányzat. Az önkormányzatunk a bírósági eljárás során folyamatosan bízott abban, hogy a természeti értékeink elsőbbséget élveznek a profitorientált tevékenységekkel és a magántulajdonosi gazdasági célokkal szemben. Mindezek ellenére Magyarország legfelsőbb bírósága, a Kúria 2024 májusában hozott ítéletében megállapította, hogy a kártalanítás jogalapja fennáll, a mikro-farmgazdálkodás a természetvédelmi törvény szerinti mezőgazdálkodás körébe tartozik; az e gazdálkodással érintett földterületeken természetvédelmi kártalanítás alapját képezi a természetvédelmi érdekből elrendelt gazdasági korlátozás.

Az ügy Páty Község Jegyzője előtt folytatódik a kártalanítás összegének megállapítása ügyében. Amennyiben kedvezőtlen döntés születik az összeg vonatkozásában, az önkormányzat a döntést meg fogja támadni. Pertaktikai okokból a helyi védett rendeletünk Álomvölgyre vonatkozó építési korlátozásait az eredeti mértékre módosította a Képviselő-testület több jogi szakértő szakmai állásfoglalása és jogértelmezése alapján. Az ügy még nem zárult le, bízunk abban, hogy a természeti értékek fontosságát, jelentőségét Magyarország igazságszolgáltató szervei az önkormányzathoz és a helyi lakossági igényekhez hasonlóan fogják megítélni. Ehhez kérjük a lakosság további bizalmát és türelmét, kérjük, hogy higgyék el, önkormányzatunk a továbbiakban is a település érdekeit fogja szem előtt tartani és mindent megtesz a helyi települési érdekek érvényesítés érdekében.

Sajnos nincs jogalapunk arra, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljunk, mert jelen esetben nem került sor alaptörvény-ellenes jogszabály alkalmazására. Sem a Természetvédelmi törvény, sem a kártalanítási részét végrehajtó kormányrendelet (276/2004.(X. 8.) Korm. rendelet) nem alaptörvény-ellenesek.

Baumgartner Antal jogi képviselője a több alkalommal felajánlott egyezségi kísérletektől elzárkózott, és kérte az eljárás további folytatását.

Budakeszi Város Önkormányzata, Képviselő-testülete mindig is kiállt a lakókörnyezetünkben páratlan környezeti értékek védelmében és ez a továbbiakban is így lesz. A fejleményekről a továbbiakban is tájékoztatni fogjuk Budakeszi lakosságát.

Budakeszi, 2025. május 13.

Megosztom a cikket