2024-ben mintegy 100 ezer köbméterrel nőtt a Pilisi Parkerdő élőfakészlete

A Pilisi Parkerdő 2024-es eredményei

A Pilisi Parkerdő Budapest és tágabb környezetének több mint 60 ezer hektáros állami tulajdonú erdőterületét, azaz zöldvagyonát kezeli. Ezek az erdők biztosítják mintegy 3 millió ember számára a jó levegőt, a szél és zaj elleni védelmet, a mindennapi természetközeli sportolási és rekreációs lehetőségeket, miközben szintén ezek az erdők alkotják Budapest és agglomerációjának klímavédelmi zöld infrastruktúráját.

A Pilisi Parkerdő által kezelt erdőkben évi 30-35 millió látogató fordul meg, fenntart sokezer kilométernyi turista- és sokszáz kilométernyi kerékpárutat, erdei szálláshelyeket működtet, kilátókat és más természetközeli turisztikai attrakciókat fejleszt és üzemeltet, köztük hazánk leglátogatottabb vadasparkját, a Budakeszi Vadasparkot vagy például a Gödöllői Arboparkot. Szerteágazó ökoturisztikai tevékenysége és szolgáltatásai mellett azonban legfontosabb és elsődleges küldetése az általa kezelt 65 ezer hektár állami tulajdonú erdő megőrzése és gyarapítása.

Szakmai eredmények, természetvédelem és városi erdők „Amit szeretnék kiemelni, hogy tavaly a Pilisi Parkerdő által kezelt erdőkben 260 ezer köbméter folyónövedék keletkezett, viszont csak nagyjából 160 ezer köbméter kitermelését végeztük el, ami lakossági tűzifaként, illetve faipari alapanyagként hasznosult. A mindenkori folyónövedék most is meghaladja a kitermelt mennyiséget, így az erdők átlagos élőfakészlete jelentősen gyarapodik, ez pedig többlet szénmegkötést eredményez.

Az elmúlt évben tehát még hatékonyabbá tudtuk tenni Budapest és agglomerációjának klímavédelmi zöld infrastruktúráját. A kitermelt faanyagban egyre jelentősebb az örökerdőkben termelt faanyag aránya. Ez azért jó hír, mert az örökerdő erdőművelési mód folyamatos erdőborítást biztosít, ami fokozottabban járul hozzá az erdők változó klímához való alkalmazkodásához.” – mutatott rá Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója.

A Parkerdő által alkalmazott természetközeli erdőgazdálkodási módszereknek köszönhetően a hagyományos erdőfelújítási munkák csaknem 3000 hektárnyi területén a csemeték 62 %-a természetes úton, az idős anyafákról származó magokból eredt meg. Az erdőfelújítás alatt álló terület maradék 38%-án magvetés, csemeteültetés, illetve sarjaztatás útján keletkezett csemeték alkotják a fiatal állományt. 2024-ben e területen belül nagyjából 170 hektáron Parkerdő összesen közel 800 ezer darab facsemetét ültetett és 28 ezer kilogramm kocsánytalan tölgy és csertölgy makkot használt fel az erdők felújításához.
Vállalkozási munkák keretében országszerte több, mint 200 községhatárban dolgoztak a parkerdő szakemberei, ahol több mint 600.000 db új fát és cserjét ültettek és mintegy 1 millió faegyed ápolását látták el.

Megosztom a cikket