Az Ívfény Múzeum látványosságai

A Múzeumok Éjszakáján jártunk.

Ahogy a gépész igazított egy forgatógombon, hirtelen vakító fény gyulladt ki sercegő hang kíséretében. A felfelé szálló fehér füst és égett olajillat üzemszerűen kísérte azt a kísérletet, melynek során egy felszámolt mozi 110 éve padláson porosodó állókép vetítő berendezését a múzeum bemutatta a közönségnek. A filmszínház a mozgókép megjelenésével tartalékba tette az akkor már ósdi berendezést, majd elfelejtkeztek róla. Látszólag a berendezés múzeumba szállításával az érdekes történet le is zárult volna, ha a múzeum egyik ajtónyitásakor e sorok írója nem esett volna át egy jókora faládán. A láda bronzcsatjának felnyitása után feltárult az URÁNIA tanszergyártó Rt. iskolások részére készített üveglemezes kivetíthető fotográfiáinak sok tucatja.

Ma se tudni, ki lehetett a jótevő, de – ahogy a feliratos üvegképeket megláttam – már tudtam, hogy ezeket fogom a Múzeumok Éjszakáján vetíteni. Az amerikai vetítőgép és a magyar fotósorozat méretei teljesen egyeztek. Már csak a szorgos optikai, elektrotechnikai, mechanikai munka volt hátra – és az eredmény nem maradt el: a századforduló Lánchídját, középületeit, az akkor magángyűjtemények festményeit, szobrait ki tudjam vetíteni -szénpálcák ívfényének segítségével. Az ívfény történeti előadás, meg a perui gyűjtőmunka elemzése, tárgyainak kézbevétele után, összesen 18 eszközt hoztak működésbe a Múzeum dolgozói.

Szabadi Balázs a színes nagyfeszültségű villámok mestereként brillírozott. Illés László a tengeralattjáró háborúban oly nélkülözhetetlen Lissajous-görbék élő bemutatójával varázsolt el mindenkit. A Titanic egyik kortárs Morse-szikraadójának kipróbálása S. O. S. jelek adásával izgalmas ujjgyakorlatnak tűnt, de Mózer úr áramszolgáltatásával az S. O. S. gyakorlatot igazi csatahajó-ívlámpán is el lehetett végezni, nemcsak rádióhullámokkal. Az ókori frigyláda nagyfeszültséggel működő rekonstrukciója is a különlegességek sorát gyarapította. A balsorsú Scharnhorst csatahajó működő modelljét festett háttérrel üzemeltette Eszes Zoltán.ű

A századfordulós Röntgen-technikából nemcsak egy Röntgen-csövet lehetett tanulmányozni, de a zsebtolvajok is okulhattak: dr. Jeszenszky Sándor segítségével a gép egy lezárt pénztárcát is átvilágított.

A műsort a szokásos utcai fényözön zárta, melynek során a világ egyetlen, még működő, eredeti Ganz-áramátalakítóval és kapcsolószekrénnyel működő köztéri ívlámpája kigyulladt, megvilágítva a szakkönyvtár bőrkötésű évszázados köteteit.

Szirmai Gábor

Budakeszi Hírmondó 2024. július

Megosztom a cikket